18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na czym polega telepraca?

Dorota Domienik
Fot. Piotr Krzyżanowski
Na wdrożenie telepracy decydują się najczęściej firmy z branży usług finansowych (analitycy finansowi), grafiki komputerowej (graficy) oraz księgowości (księgowi). Popularna jest też wśród architektów, prawników, programistów, wemasterów czy tłumaczy.

Pracodawca, oferujący swojemu podwładnemu pracę zdalną, powinien zapewnić mu środki techniczne, dzięki którym będzie mógł wykonywać obowiązki. Ze względu na specyficzny charakter tej formy zatrudnienia koniecznością jest również zatroszczenie się o bezpieczeństwo wykonywania pracy oraz poufność informacji przekazywanych drogą elektroniczną. Możliwe są bowiem zakłócenia czy opóźnienia spowodowane np. przez awarie techniczne.

Trudności dotyczą także samych pracowników. Osoby, które mają problemy z opanowaniem komunikacji elektronicznej lub te, które nie wyobrażają sobie braku bezpośrednich kontaktów w miejscu pracy, miewają problem z samodzielną organizacją pracy i ustalaniem priorytetów czy też oddzieleniem życia zawodowego od prywatnego, mogą również gorzej funkcjonować poza środowiskiem pracy. Z tych względów telepracę zaleca się osobom z określonym stażem w tradycyjnym systemie pracy.

- Łatwiej przystosować się do pracy w domu pracownikowi, który dysponuje doświadczeniem oraz zdobytymi umiejętnościami zawodowymi - dodaje Dorota Strzelec, psycholog pracy z TGC Corporate Lawyers. - Pracę w domu poleca się zwłaszcza osobom, które na płaszczyźnie zawodowej cenią sobie samodzielność i niezależność. Pracownik sam organizuje i zarządza swoim czasem pracy, dzięki czemu może pogodzić obowiązki służbowe z życiem rodzinnym czy nauką. To również propozycja dla tych, których męczy atmosfera w siedzibie firmy, zwłaszcza tzw. szum biurowy czy wewnętrzne konflikty. Osoby, które np. wychowują dzieci lub uczą się, mogą w ten sposób nie tylko zyskać więcej czasu, ale również oszczędzić na wydatkach związanych z kosztami dojazdu do pracy.

Ze względu na sposób wykonywania obowiązków telepraca będzie atrakcyjna dla osób, które cenią sobie możliwości, jakie niosą technologie teleinformatyczne.
Idealni kandydaci na telepracowników powinni posiadać umiejętność zarządzania własnym czasem, być nastawieni na wyniki, samodzielni, posiadać automotywację, dbać o samodyscyplinę. Wymaga się od nich ponadto kreatywności i umiejętności komunikacyjnych. Zatrudniając telepraco-wników, należy im zapewnić stały fizyczny kontakt z firmą.
- Regularne wizyty w biurze są istotne z punktu widzenia osób pracujących w domu. Powinno się je zachęcać do utrzymywania stałych kontaktów osobistych z kolegami. To dobry sposób, by zapobiegać poczuciu alienacji, które niekiedy może się u nich pojawiać - mówi Dorota Strzelec.

- Telepracownik posiada takie same prawa i obowiązki, jak pozostali pracownicy w firmie. Co ważne, forma telepracy może być stosowana jedynie w umowach o pracę - mówi Agnieszka Janowska, dyrektor działu prawa pracy w TGC Corporate Lawyers. - Zgodnie z prawem pracodawca, który zatrudnia w tym systemie, musi umożliwić pracownikowi przebywanie na terenie firmy i dostarczyć sprzęt, na którym będzie on pracował, jak również ponosić koszty jego eksploatacji i ewentualnych napraw. Ponadto domowe stanowisko pracy musi spełniać podobne wymogi ergonomii i BHP, jak to w siedzibie firmy.

Przełożeni zarządzający telepracownikami muszą zweryfikować swoje umiejętności związane z delegowaniem uprawnień, zadań czy koordynacją pracy. Techniki kierowania wykorzystywane w tradycyjnym modelu pracy z podwładnymi, szczególnie jeśli chodzi o zarządzanie związane z silną osobowością, mogą okazać się w tej sytuacji nieefektywne. W wielu przypadkach niezbędna może okazać się zmiana podejścia menedżerów, ponieważ w przeciwieństwie do tradycyjnego modelu, motywowanie czy ocena pracowników są w tej sytuacji utrudnione. Brak bezpośrednich kontaktów z podwładnymi może wiązać się też np. z problemami w koordynacji i kontroli delegowanych zadań.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto