Przegląd filmów dokumentalnych o Wrocławiu (PROGRAM)

Małgorzata Matuszewska
Kadr z filmu Bogusława Rybczyńskiego „Nasz Wrocław”
Kadr z filmu Bogusława Rybczyńskiego „Nasz Wrocław” materiały prasowe
Kino Nowe Horyzonty od 25 listopada zaprasza na 2. Przegląd archiwalnych filmów o Wrocławiu „Kadry Wrocławia”.

W programie przeglądu znalazły się wcześniej niepokazywane filmy z archiwów TVP i Filmoteki Narodowej.
– Różnorodność materiału pozwoli ukazać różne oblicza Wrocławia i złożoność jego historii – uważa Jarosław Skóra z Kadrów Wrocławia, firmy organizującej przegląd.

W filmach z lat 1948-2005 wykorzystano wcześniejsze, niemieckie nagrania archiwalne ukazujące Wrocław przedwojenny oraz walki podczas Festung Breslau. Dodatkową wartością są wspomnienia świadków tamtych wydarzeń. Wszystkie seanse poprzedzone zostaną prelekcjami historyków.

Przegląd zacznie się Galą Finałową 8. edycji konkursu na krótki film o Wrocławiu „Kręci Cię Wrocław? Kręć Wrocław!”(w środę, 25 listopada o godz. 18 w Kinie Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21). Wstęp na galę jest bezpłatny.

25 listopada o godz. 10 oraz w 26 listopada o godz. 18.30 prof. Jakub Tyszkiewicz zaprasza na prelekcję „Wrocław w 1948 roku. Hala Stulecia – ważne wydarzenia”. W piątek (27 listopada) o godz. 18.30 w programie znajdzie się kryminał Stanisława Wohla „Złote Koło”, którego akcja rozgrywa się na nieistniejącej już wrocławskiej ulicy Złote Koło, czyli niemal dokładnie w miejscu obecnego Kina Nowe Horyzonty. W filmie wystąpili m.in. Zdzisław Maklakiewicz i Tadeusz Janczar. Bilety kosztują od 10 do 22 zł.

NA KOLEJNEJ STRONIE ZNAJDZIESZ PROGRAM KADRÓW WROCŁAWIA I CENNIK BILETÓW

KADRY WROCŁAWIA - PROGRAM
25 listopada, godz. 18
Gala Finałowa 8. edycji konkursu na krótki film o Wrocławiu „Kręci Cię Wrocław? Kręć Wrocław!”
Podczas gali widzowie poznają tegorocznych zwycięzców. Będzie to prezentacja współczesnego Wrocławia widzianego oczami młodych filmowców. Wstęp na Galę Finałową jest bezpłatny – wejściówki należy odebrać w kasach kina.

25 listopada, godz. 10 oraz 26 listopada, godz. 18.30
Wrocław w 1948 r. Hala Stulecia - ważne wydarzenia
Prelekcja: prof. Jakub Tyszkiewicz
Wrocław 1948 rok. Wciąż leżące w gruzach miasto stało się areną wielkich, propagandowych wydarzeń: Wystawy Ziem Odzyskanych i Kongresu Intelektualistów. Wtedy też postawiono słynną iglicę. W tym bloku pokażemy filmy z 1948 roku, w których zarejestrowano tamte wydarzenia. W programie znajdą się dwa z pośród najstarszych polskich filmów dokumentalnych o Wrocławiu oraz jedno wydanie Polskiej Kroniki Filmowej:
• Wystawa Ziem Odzyskanych (1948)
• W obronie pokoju i kultury (1948)
• Polska Kronika Filmowa (1948)

(Wątki PKF: 14/48 – Wrocław. Odgruzowywanie miasta; 29/48 – Wrocław. Stumetrowa iglica; 31/48 – Wielkie dni Wrocławia, 32/48 – Na wystawie Ziem Odzyskanych, 33/48 – Wystawa Ziem Odzyskanych, 41/48 – Zagubione dziecko na WZO, 44/48 – Iglica zdobyta)

26 listopada, godz. 10 oraz 28 listopada, godz. 18.30
Festung Breslau – zagłada miasta
Prelekcja: dr hab. Tomasz Głowiński
Blok filmów poświęconych tematyce Festung Breslau. Zaprezentowane tu filmy powstające w różnych latach bazują na przekopiowaniach kronik niemieckich i radzieckich z czasów bitwy o Wrocław oraz licznych innych żródlach historycznych i wspomnieniach uczestników tamtych wydarzeń (np. marszałka Koniewa).
• Wyrok na miasto (1968)
• Wrocławska opowieść (1969)
• Bitwa o Wrocław (1977)
• Breslau - Wrocław. Czas przemian (2001)

27 listopada, godz. 18.30
„Złote Koło”
Zaprezentowany zostanie film fabularny zrealizowany we Wrocławiu. Będzie to kryminał Stanisława Wohla „Złote Koło”, którego akcja rozgrywa się na nieistniejącej już wrocławskiej ulicy Złote Koło, czyli niemal dokładnie w miejscu obecnego Kina Nowe Horyzonty, w którym zostanie wyświetlony. Scenariusz do filmu napisał sam Aleksander Ścibor-Rylski. Uwagę zwraca świetna obsada z Tadeuszem Janczarem i Zdzisławem Maklakiewiczem na czele.

27 listopada, godz. 10 oraz 29 listopada, godz. 18.30
Ojciec Św. Jan Paweł II i kardynał B. Kominek we Wrocławiu
Prelekcja: dr Wojciech Kucharski
Na zamknięcie przeglądu w programie znajdą się dwa filmy dokumentujące życie Archidiecezji Wrocławskiej w czasach PRL-u. Pierwszym z nich będzie wyprodukowany przez Ośrodek Pamięć i Przyszłość dokument biograficzny „Kapłan pojednania. Kardynał Bolesław Kominek 1903-1974”. W filmie tym w oparciu o liczne materiały archiwalne ukazano przede wszystkim zasługi wrocławskiego metropolity dla procesu pojednania polsko-niemieckieg

W tym samym bloku znajdzie się też film „Pasja według księdza Jerzego”, który składa się z licznych, unikatowych na skalę światową filmowych materiałów archiwalnych ukazujących wizyty we Wrocławiu Karola Wojtyły w czasach, gdy nikt nie sądził, że sięgnie po najwyższy urząd w Kościele katolickim, aż po pierwsze lata jego pontyfikatu. Jest to także opowieść o autorze tych zdjęć księdzu Jerzym Rasiaku, który przez dziesięciolecia dokumentował życie Archidiecezji Wrocławskiej. Projekcje filmów zostaną poprzedzone prelekcjami historyków, filmoznawców, oraz osób bezpośrednio związanych i zaangażowanych w wydarzenia o których będą opowiadały wyświetlane filmy.

Kadry Wrocławia - bilety

Bilet normalny – 22 zł
Bilet ulgowy – 18 zł (uczniowie i studenci lub z Wrocławską Kartą Klubu Seniora)
Bilet grupowy – 16 zł (od 15 osób)
Bilet szkolny – 10 zł (opiekunowie bezpłatnie)
Karnet normalny – 72 zł (obowiązuje na 4 dni przeglądu: 26 - 29.11)
Karnet ulgowy – 64 zł (obowiązuje na 4 dni przeglądu: 26 – 29.11)
Bilety do nabycia w kasach kina oraz na www.kinonh.pl

Tragedii można było uniknąć. Oskarżenia po adresem Baldwina

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie