Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław. Duży festiwal filmowy ruszy już w kwietniu. Wstęp na pokazy będzie za darmo!

Robert Migdał
Jarosław Perduta, dyrektor DCF we Wrocławiu
Jarosław Perduta, dyrektor DCF we Wrocławiu fot. Tomasz Hołod
Z Jarosławem Perdutą, dyrektorem Dolnośląskiego Centrum Filmowego we Wrocławiu, rozmawia Robert Migdał

Long Story Short Film Festival powoli wpisuje się na kulturalną mapę Wrocławia i Dolnego Śląska. W tym roku odbędzie się po raz trzeci.

To bardzo ważny dla nas festiwal, który udowadnia, że krótki metraż potrafi być bardzo atrakcyjny dla widza, że niesie w sobie ogromny potencjał artystyczne kreacji. Cieszę się, że staje się uznaną, dolnośląską marką. Każdego roku bardzo starannie selekcjonujemy pokazywane filmy. Zależy nam przy tym na promowaniu młodych i utalentowanych twórców filmowych. W tegorocznej edycji Long Story Short znowu pokażemy kilkadziesiąt świetnych tytułów, zaprosimy na spotkania z doskonałymi twórcami i aktorami, a chcących doskonalić swój warsztat filmowy, na specjalne zajęcia z mistrzami kina. Na tym etapie przygotowań najważniejsze są zgłoszenia filmów do konkursu, który jest sercem tego festiwalu.

Od kiedy można zgłaszać się do konkursu?

Nabór do konkursu ruszył 21 stycznia, a zgłoszenia można przesyłać on-line przez stronę www.shortfestival.pl, gdzie umieszczony jest prosty w obsłudze formularz zgłoszeniowy i szczegółowy regulamin konkursu. Filmy przyjmujemy do 20 marca, 5 kwietnia ogłosimy program i listę filmów, które przeszły selekcją i znajdą się w programie festiwalu.

Na jakie filmy czekacie? Kto może wziąć udział w konkursie? W poprzednich latach było dużo zgłoszeń?

Do konkursu można zgłaszać filmy krótsze niż 45 minut i wyprodukowane po 1 stycznia 2020 roku. I to jedyne tak naprawdę formalne wymogi. Czekamy na dobre filmy, z barwnymi i wyrazistymi bohaterami, pełne emocji, oddające jakąś prawdę o nas, o świecie, filmy, które poruszają i które chcielibyśmy pokazać naszym przyjaciołom. W ubiegłym roku do konkursu wpłynęło niemal 260 produkcji, przez selekcyjne sito przeszły 52 filmy, które znalazły się w programie i walczyły o nagrody. Konkurs ma otwartą formułę, mogą się do niego zgłosić zarówno doświadczeni filmowcy, jak i poczatkujący twórcy – studenci szkół filmowych i artystycznych, ale także amatorzy, na których udział bardzo liczymy.

Filmowcy powalczą o statuetki Salamandry oraz czeki po 5 tysięcy złotych w każdej z trzech kategorii. Będą też inne nagrody.

Nagrody Główne w trzech kategoriach – animacja, dokument i fabuła, ufundowane zostały przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego. Zwycięzca każdej kategorii otrzyma statuetkę oraz 5 tysięcy złotych. Tradycyjnie już specjalną nagrodę wręczy również prezydent Wrocławia (także 5 tys. złotych) Oprócz tego filmowcy zawalczą o Nagrodę Publiczności oraz Nagrodę Dziennikarzy. W obydwu tych kategoriach nagroda wynosi po tysiąc złotych.

Kto zasiądzie w tegorocznym jury?

Jak co roku do jury konkursu o nagrody główne zaprosimy ludzi związanych ze sztuką – pisarzy, producentów filmowych, aktorów i reżyserów. Konkretne nazwiska padną po ogłoszeniu programu festiwalu. To będzie mocne merytorycznie jury! W ubiegłym roku w jurorskim gronie zasiedli: operatorka filmowa Weronika Bilska, producentka Natalia Grzegorzek, aktor, dyrektor teatru muzycznego Capitol Konrad Imiela, scenarzystka Agnieszka Kruk, pisarz Filip Zawada, a także ja jako dyrektor festiwalu.

Festiwal odbędzie się stacjonarnie, w DCF-ie, czy też online?

W tym roku odchodzimy od pokazów on-line i wszystkie projekcje odbędą się w salach kina DCF. Festiwal potrwa trzy dni od 22 do 24 kwietnia. Oprócz pokazów konkursowych, widzów zaprosimy także na sekcję „Panorama”, czyli przegląd najciekawszych polskich krótkich metraży, które przeszły już festiwalową ścieżkę, zyskały uznanie i stały się ikonami krótkiego metrażu. „Panorama” jest nieodłącznym elementem festiwalu. W ubiegłym rok zaprosiliśmy znanych i cenionych twórców, a swoje filmy pokazali: Grzegorz Szczepaniak, Aleksandra Terpińska, która obecnie tryumfuje swoją pierwszą pełnometrażową produkcją „Inni ludzie”, a także mistrz animacji Mariusz Wilczyński. W tym roku naszymi gośćmi będą aktorzy znani z produkcji pełnometrażowych, a pewnie mniej znani ze swoich doskonałych często ról w filmach krótkometrażowych. Szczegóły zdradzimy dopiero w chwili ogłaszania programu, czyli 5 kwietnia. Co ważne, dzięki wsparciu Marszałka Województwa Dolnośląskiego, wszystkie pokazy festiwalowe będą bezpłatne.

Rozmawiał Robert Migdał

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto