MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Projekt Bask. Weź udział w warsztatach przybliżających kulturę Basków

Moje Miasto Wrocław
Moje Miasto Wrocław
20-23 czerwca rewitalizowane podwórko przy ul. Ruskiej 46 stanie ...
20-23 czerwca rewitalizowane podwórko przy ul. Ruskiej 46 stanie ... materiały prasowe
20-23 czerwca rewitalizowane podwórko przy ul. Ruskiej 46 stanie się otwartą pracownią dla warsztatów prowadzonych przez artystów, projektantów i językoznawców.

Czytaj także: Baskijski Wrocław

Wszystkie będą dotyczyć baskisjkich obyczajów, zgłębiania ich historii, charakteru narodowego i sztuki. Według organizatorów warsztatów, dzielenie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury przez Wrocław i Donostię San Sebastian (stolicę hiszpańskiej prowincji Gipuzkoa/Guipúzcoa w Kraju Basków) w 2016 roku to idealna okazja, by podjąć próbę częściowego rozwikłania niedopowiedzianej historii obydwu tych miast.

Podczas pierwszej edycji projektu Bask uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach kulinarnych, ilustratorskich, projektowania ubioru i językowych. W przestrzeni podwórka przy ul. Ruskiej 46 powstanie, tworzona na oczach publiczności, instalacja artystyczna autorstwa Grzegorza Łoznikowa. Przez wszystkie dni mieszkańcy dostaną też okazję zobaczyć pokazy filmów Ivana Zuluety, a w klubie festiwalowym zrelaksują się na inspirowane baskijską muzyką imprezach.

Co więcej, od 17 do 19 czerwca będzie można obserwować budowę scenografii projektu. Wstęp na wszystkie atrakcje jest wolny. Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy. Więcej informacji można znaleźć na oficjalnym profilu projektu Bask na Facebooku.


Program wydarzeń:

BASKroły- warsztaty ilustratorskie

Bartek Arobal Kociemba przeprowadzi uczestników przez proces kreatywny - od inspiracji po stworzenie gotowych rysunków. Arobal pokaże, jak wykorzystywać swój dotychczasowy warsztat, pomysły, zdradzi jakie wyzwania stoją przed ilustratorem i w oparciu o swoje doświadczenie podpowie, jak sobie z nimi radzić. Pod jego okiem powstawać będą ilustracje do baskijskich bajek autorstwa Patxi Zubizarreta. Jednocześnie pisarz spotka się z uczestnikami i wprowadzi ich w świat swoich historii. Dzięki obcowaniu zarówno z autorem tekstów jak i doświadczonym ilustratorem, warsztaty te staną się wyjątkową okazją do uczestniczenia w całej drodze powstawania książki.
Prowadzenie: Arobal, Patxi Zubizarreta

EUSKAL NAIZ- warsztaty językowe
Bask (Euskaldun) to, w odróżnieniu od innych narodowości, nie osoba, która zamieszkuje dany kraj, tylko posługująca się językiem baskijskim. Znaczyłoby to, że nawet człowiek, nieurodzony w ich kraju, może nazywać się Baskiem, pod warunkiem, że nauczy się ich języka.

Wszycy chętni mogą wziąć udział w grze językowej, która polegać będzie na poznaniu i próbie przyswojenia zwrotów w języku baskijskim, analizie słów i poszukiwaniu ich pochodzenia.
Prowadzenie: Amaia Dones Mendia

GASTRO BASK- warsztaty kulinarne

Tajemnice pochodzenia Basków, ich języka i kultury to kwestie skomplikowane, jednak kuchnia to esencja prostoty, lokalności i umiłowania Euskadi. Poszanowanie tradycji połączone z otwartością i świadomym poszukiwaniem zaowocowało "nową kuchnią baskijską". W samym San Sebastian znajdują się cztery restauracje z trzeami gwiazdkami Michelin. Pintxos - baskijski tapas - spożywany zazwyczaj w ruchu - od knajpy do knajpy. To świetny sposób na eksplorację tamtejszej kuchni.
Prowadzenie: jedzeniadorzeczy.pl

KINO BASK

Scena filmowa skupi się na zaprezentowaniu twórczości Ivana Zuluety. Ten baskijski reżyser i artysta plastyczny, którego filmy porównywane są do dzieł Pedra Almodovara i Davida Lyncha, w Polsce jest właściwie nieznany. Pracujący głównie w czasie zmian obyczajowych lat 60. i 70., portretuje współczesnych mu ludzi z dozą ironii i poczuciem humoru. Jego znakiem rozpoznawczym stał się specyficzny gatunek kina pop z elementami mrocznej psychodelii. Bez wątpienia twórczość Zuluety wpłynęła na baskijskie kino undergroundowe, osadzone mocno poza granicami mainstreamu. Jego filmy stały się punktem wyjścia do poszukiwań dla wielu niezależnych autorów współczesnych. Wrocław, który zyskał statut miasta filmowego, otwartego na kino awangardowe, poszukujące, jest odpowiednim miejscem na premierę twórczości jednego z najbardziej niebanalnych reżyserów XX wieku. Wydarzeniem specjalnym sekcji kinowej będzie kolaż filmów krótkometrażowych, do których muzykę specjalnie przygotuje i odtworzy na żywo duet Pleq i wrocławski skrzypek Tomasz Mreńca.

Artyści zmierzą się z niejasną, często afabularną treścią dzieł Baska. Ambientowe, nierzadko mroczne melodie Pleqa, zostaną przeplecione dźwiękami skrzypiec Mreńcy, wprowadzając widza w oniryczne i senne serie obrazów. To właśnie muzyka stanie się pomocą w odczytaniu filmów Zuluety, budując specyficzny nastrój i tępo opowiadania.

WARSZATY PROJEKTOWANIA UBIORU
Warsztaty projektowania ubioru, prowadzone przez Grzegorza Matląga (Maldoror) inspirowane są kulturą i historią baskijska oraz dokonaniami projektanta mody Cristóbala Balenciagi. Uczestnicy warsztatów stworzą stroje i dodatki, składające się z materiałów nowych i używanych, także nietypowych dla mody. Niecodzienne połączenia wprowadzą działania w obszary recyclingu, kostiumografii oraz nieoczywistego spojrzenia na projektowanie.
Prowadzenie: Maldoror

SCENA MUZYCZNA/ NIEPOKORNA NATURA
Do tworzenia sceny muzycznej zaproszono dj-ów iartystów rodzimych, artystów poszukujących, niepokornych i ciekawych nowych brzmień. Tym razem inspiracją dla nich będzie kultura Basków, ich temperament połączony z wrocławską fantazją.

20 czerwca (czwartek)
  • Pitù Muchachos
21 czerwca (piątek)
  • Porcelain Head & hlsb "Euskal Techno Bizi" Live Act
23 czerwca (niedziela)
  • Bontone
  • Joteff
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Swoboda ze swoją Barbie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto