MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kto pamięta budowę Mostu Milenijnego? To niekwestionowana perełka Wrocławia

Jakub Mielcarz
Jakub Mielcarz
Jerzy Wójcik
Jerzy Wójcik
Archiwum Polska Press / Bartosz Sadowski
Most Milenijny, znany również jako Most Tysiąclecia, od dwóch dekad zdobi panoramę Wrocławia, będąc nie tylko ważnym elementem infrastruktury miasta, ale również świadectwem inżynierskiego geniuszu i zmian, jakie zaszły w przestrzeni miejskiej na przestrzeni lat. Jego powstanie w latach 2002-2004 było największą powojenną inwestycją mostową we Wrocławiu, łącząc osiedla Popowice i Osobowice. Dziś, kiedy świętujemy 20-lecie istnienia tej przeprawy, warto przyjrzeć się, jak Most Milenijny zmienił oblicze miasta i stał się jego nieodłącznym symbolem.

Geneza i budowa Mostu Milenijnego

Rozpoczęcie prac nad Mostem Milenijnym w 2002 roku zainicjowało jedną z najważniejszych inwestycji infrastrukturalnych w powojennym Wrocławiu. Z założenia miała to być przeprawa o niemal kilometrowej długości, która nie tylko połączy dwa ważne osiedla - Popowice i Osobowice - ale również wpisze się w krajobraz miasta jako dzieło nowoczesnej architektury i inżynierii. Projekt, którego autorami byli Piotr Wanecki i Marek Jagiełło, przewidywał powstanie podwieszanego mostu nad Odrą o łącznej długości 923,5 metra, z głównym przęsłem o rozpiętości 153 metrów i wysokości pylonów wynoszącej 50 metrów. Wykonawcą monumentalnego dzieła została firma Skanska, co gwarantowało wykorzystanie najnowszych technologii i rozwiązań.

Od momentu otwarcia 29 października 2004 roku, Most Milenijny stał się kluczowym elementem infrastruktury Wrocławia, znacząco wpływając na poprawę komunikacji w mieście. Przeprawa ta zrewolucjonizowała dotychczasowe trasy przemieszczania się, oferując mieszkańcom szybsze połączenie między osiedlami Popowice i Osobowice. Jak podkreślają mieszkańcy, most zakończył erę nielegalnego przechodzenia mostem kolejowym oraz stałych korków na moście Osobowickim. Jego unikalna konstrukcja i "amerykański rozmach" na długo pozostawały symbolem nowoczesności, dopóki nie pojawił się jeszcze większy most Rędziński.

"Piesi przestali - nielegalnie - przechodzić mostem kolejowym na Osobowice i z powrotem, a kierowcy wreszcie nie musieli już jeździć aż do mostu Osobowickiego i stać tam w korkach."

Dziedzictwo i przyszłość

Most Milenijny, mimo upływu lat, wciąż pozostaje jednym z najbardziej rozpoznawalnych punktów Wrocławia, będąc świadkiem dynamicznego rozwoju miasta. Jego powstanie wydłużyło obwodnicę śródmiejską, choć do dziś nie udało się domknąć całej obwodnicy. Władze miasta, z prezydentem Jackiem Sutrykiem na czele, kontynuują rozwój infrastruktury drogowej, jednak Most Milenijny pozostaje niezastąpionym elementem krajobrazu Wrocławia, będącym pomostem nie tylko między brzegami Odry, ale również między przeszłością a przyszłością miasta. Jego rola w kształtowaniu współczesnego oblicza Wrocławia jest nie do przecenienia, a jego historia i wpływ na życie mieszkańców zasługują na pamięć i uznanie.

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto