MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocławscy studenci zorganizowali manifestację przeciw "ludobójstwu" w Palestynie

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Jakub Mielcarz
Jakub Mielcarz
Paweł Relikowski / Polska Press
W czwartek, 20 czerwca, pod gmachem Uniwersytetu Wrocławskiego rozległy się głosy protestu. Studenci zgromadzeni na miejscu wyrazili swój sprzeciw wobec tego, co określają mianem "ludobójstwa w Palestynie", domagając się jednocześnie, by uczelnia publicznie potępiła działania Izraela. Sprawa ta wywołała szereg kontrowersji, nie tylko na terenie Wrocławia, ale również w innych miastach Polski, gdzie odbywały się podobne manifestacje.

Studencki sprzeciw i żądania

Manifestacja rozpoczęła się po godzinie 17:00 i szybko przyciągnęła uwagę opinii publicznej. Około 50 osób zebrało się, by wyrazić swój sprzeciw wobec działań Izraela w Palestynie oraz Strefie Gazy. Studenci nie tylko protestowali, ale również przedstawili listę postulatów skierowanych do władz Uniwersytetu Wrocławskiego.

"My, studentki i studenci, sprzeciwiamy się ludobójstwu. Naszą odpowiedzią na zbrodnie wymierzone przeciwko ludzkości i nieposzanowanie praw każdego człowieka, jest praktyka sprzeciwu - nie bierność i nie milczenie. Palestyna ma prawo być wolna i ma prawo do istnienia bez opresji, nienawiści i mordów - mówiła przedstawicielka protestujących studentów. - Przestańcie być ślepi na brodnie izraelskiego rządu, przestańcie milczeć."

Wśród postulatów znalazło się żądanie publicznego, stanowczego i jednoznacznego potępienia ataku Izraela na Strefę Gazy oraz okupacji Palestyny. Studenci domagali się również zerwania wszelkiej współpracy z izraelskimi instytucjami akademickimi, ośrodkami badawczymi oraz innymi organizacjami i firmami.

Odpowiedź władz Uniwersytetu Wrocławskiego

W odpowiedzi na postulaty protestujących, Uniwersytet Wrocławski zajął stanowisko, które nie spełniło oczekiwań studentów.

"Zajęcie takiego stanowiska miałoby charakter polityczny. Uczelnia nie spełni pierwszego z postulatów studenckiego protestu, czyli żądania publicznego potępienia jednej ze stron konfliktu. Nie zrobimy tego, ponieważ byłoby to zajęcie stanowiska politycznego. Jedynym naszym stanowiskiem w tej sprawie jest stanowisko Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich" – mówi dla PAP rzeczniczka uczelni Katarzyna Górowicz-Maćkiewicz.

Rzeczniczka uczelni dodała również, że trwa proces udostępniania informacji na temat współpracy z izraelskimi podmiotami, co było jednym z postulatów. Jednakże, w kwestii legalności protestu, uczelnia ma jasne stanowisko.

"Prorektor dwukrotnie zwracał się do nich z prośbą o usankcjonowanie tego protestu albo o jego zakończenie. Protestujący studenci nie spełniają warunków ustawowych do prowadzenia legalnego protestu – nie ma tu sporu zbiorowego, protestujący nie są reprezentowani przez ogólnopolską organizację, nie są samorządem studenckim" – mówi Katarzyna Górowicz-Maćkiewicz.

Protest we Wrocławiu nie był odosobnionym przypadkiem. Studenci w całej Polsce, od Gdańska po Kraków, zorganizowali podobne manifestacje, wyrażając swoje niezadowolenie i sprzeciw wobec sytuacji w Palestynie. Akcja ta pokazuje, jak głębokie są emocje wśród młodych ludzi związane z globalnymi konfliktami i jak ważne jest dla nich, by ich głos został usłyszany.

Protesty te, choć spotkały się z różnymi reakcjami, w tym z oznaczeniem niektórych z nich jako nielegalne, świadczą o rosnącej świadomości społecznej i chęci angażowania się w sprawy ważne nie tylko lokalnie, ale i międzynarodowo. Sytuacja ta pokazuje również, jak ważne jest dla instytucji takich jak uniwersytety, by umieć odpowiedzieć na potrzeby i oczekiwania swoich studentów, nawet jeśli oznacza to zajęcie stanowiska w trudnych, politycznych kwestiach.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto