Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wydarzenia kulturalne Wrocławia 2009 roku

Kinga Czernichowska
Kinga Czernichowska
Przygotowaliśmy dla Was podsumowanie mijającego roku w kulturze Wrocławia. A działo się sporo.

Trudno było wybrać te najważniejsze wydarzenia. Jeśli coś Waszym zdaniem pominęliśmy, napiszcie o tym w komentarzu.

Hity 2009 roku

Otwarcie Pałacu Królewskiego

Od 19 kwietnia Muzeum Miejskie ma nową siedzibę. Teraz znajduje się ona w Pałacu Królewskim przy ulicy Kazimierza Wiekiego. Pałac stał się nową wizytówką miasta. Dzięki bogatym ekspozycjom możemy dokładniej poznać historię i kulturę Wrocławia.

Czytaj: Pałac Królewski już otwarty

Perfect symfonicznie**

Klasyka polskiego rocka w zupełnie nowym brzmieniu - z akompaniamentem orkiestry symfonicznej. Po tego rodzaju innowacje sięgały już takie grupy, jak Metallica. Dobrze, że polskie zespoły nie stronią od takich pomysłów. Przynajmniej coś się dzieje na naszym krajowym rynku muzycznym.

Jak udało nam się dowiedzieć, pomysł na tego typu aranżacje ma także zespół Myslovitz. Jest to jednak bardziej na etapie planów niż realizacji.

Czytaj: Perfect we wrocławskiej Hali Stulecia

Era Nowe Horyzonty**

**Chociaż cięcia w budżecie spowodowały, że na festiwalu nie pojawiła się żadna wielka muzyczna gwiazda, to jednak nie można zaprzeczyć, że każda edycja ENH stanowi wielki sukces Wrocławia. Tak było i tym razem.

We Wrocławiu gościł m.in. Guy Maddin. Na dużych ekranach wyświetlono 550 filmów z 45 krajów. Za jeden z mankamentów festiwalu (tu znowu ocieramy się o kwestie finansowe) należy uznać ogromne kolejki do sal kinowych. Nie wszystkim udało się dostać na wybrane seanse. Niestety, nie udostępniono w tym roku Teatru Muzycznego Capitol.

Podczas festiwalu swoją premierę miał film "Galerianki", uznany za debiut roku.

Czytaj: Era Nowe Horyzonty 2009

Premiera "39/89 Zrozumieć Polskę"**

**Nowy album L.U.C.-a miał być ścieżką dźwiękową do pełnometrażowego filmu o tym samym tytule. Niestety, z powodu braku wystarczających środków finansowych, prace nad filmem zostały zawieszone. To nie zmienia jednak faktu, że projekt okazał się sukcesem.

Krążek stanowi ilustrację najważniejszych wydarzeń w historii Polski w latach 1939-1989. Charakterystyczne dla artysty nietypowe brzmienia łączące nowy jazz, elektronikę, muzykę kameralną i filmową stały się tłem dla głosów najważniejszych postaci tego okresu - od Stefana Starzyńskiego po Jana Pawła II i Lecha Wałęsę.

Czytaj: L.U.C. rusza z kolejnym projektem

Wrocławski Sound**

**Ten festiwal to nowość we Wrocławiu. Jego pierwszą edycję (a będą kolejne) należy zaliczyć do bardzo udanych. Na muzycznej scenie pojawili się artyści, uznawani za reprezentujących alternatywny styl, nie mieszczący się w granicach mainstreamu. I to właśnie była największa zaleta tego wydarzenia. Zagrali m.in. L.U.C., Jot i Oszibarack.

Miejmy nadzieję, że kolejne edycje będą cieszyć się wyższą frekwencją, bo festiwal naprawdę wart jest polecenia.

Czytaj: Wrocławski Sound

One Love Sound Fest 2009**

**Wrocław może się poszczycić największym halowym festiwalem reggae w Europie. W tym roku w Hali Stulecia zobaczyliśmy m.in. Groundation i United Flavour. Nie zabrakło też Mesajah i Natural Dread Killaz.

Czytaj: One Love Sound Fest

Porażki 2009 roku

Skromne obchody 55. Wytwórni Filmów Fabularnych

__
- Wytwórnia Filmów Fabularnych chce stworzyć nową jakość. Będzie co podziwiać - zapowiadała jeszcze przed obchodami Anna Poznańska z WFF.

Z okazji jubileuszu Wytwórni Filmów Fabularnych mieszkańcy Wrocławia mieli szansę spotkać się ze znanymi filmowcami. Pojawił się m.in. Stanisław Lenartowicz. Zabrakło jednak ludzi, którzy w mniejszym bądź większym stopniu pracowali na sukces wytwórni. Wystosowano jedynie oficjalne zaproszenie - przyjechało niewielu.

O tym, że wytwórnia ma się czym chwalić, przekonaliśmy się podczas drugiej edycji Photo Daya (ciekawe, czy jeszcze pamiętacie?). Szkoda, że nie zawsze wykorzystuje tę szansę.

Czytaj: 55 lat WFF

Afera ze spektaklami reżysera Diego Garcii**

**Spektakle Diego Garcii, prezentowane podczas wrocławskiego festiwalu towarzyszącego przyznaniu Europejskiej Nagrody Teatralnej, wywołały ogromną burzę. Reżyser został oskarżony o znęcanie się nad zwierzętami. Podczas happeningu "Wypadki: zabić, by zjeść" jeden z aktorów zabił, usmażył i zjadł na scenie homara. W kolejnym spektaklu "Zasypcie moimi popiołami Myszkę Miki" podtapiał w akwarium chomiki syryjskie. Sprawą zajęła się już prokuratura, ale śledczy nie doszukali się naruszenia praw zwierząt.

Czytaj: Stop przemocy wobec zwierząt

Ptaki Abakanowicz na ulicy Świdnickiej**

**Skrzydlate "cuda" na Świdnickiej podzieliły mieszkańców Wrocławia. Część z nich uznała, że ptaki bez głów na drutach przypominają raczej bombowce. Miasto wydało na instalację 300 tys. zł.

Czytaj: Ptaki Abakanowicz budzą sprzeczne opinie

Kryzys finansowy w kulturze**

**Kryzyz finansowy nie ominął kultury Wrocławia. Przeznaczono m.in. mniej pieniędzy na jubileuszową 25. edycję PPA. Efektem cięć finansowych było również to, że w tym roku nie mieliśmy dużych, spektakularnych koncertów we Wrocławiu z udziałem zagranicznych gwiazd. Na tle innych miast wypadliśmy pod tym wzglęcem słabo, a perzecież staramy się o miano europejskiej stolicy kultury w 2016 roku.

Czytaj: PPA bez wielkich gwiazd

Odwołanie koncertu Lou Reeda**

**Na to wydarzenie czekało wielu. Lou Reed jednak nie zagrał we Wrocławiu. Jego koncert miał odbyć się w ramach Avant Art Festival 4 października w Imparcie. Artysta z powodów osobistych odwołał swój występ.

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto