MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jest data otwarcia Dworca Świebodzkiego we Wrocławiu! Na to wszyscy czekają. Dokąd pojadą stamtąd pociągi?

Konrad Bałajewicz
Otwarcie Dworca Świebodzkiego we Wrocławiu dla ruchu pociągów
Otwarcie Dworca Świebodzkiego we Wrocławiu dla ruchu pociągów Paweł Relikowski/materiały prasowe
Po latach oczekiwania, Dworzec Świebodzki, który przez dekady pełnił różnorodne funkcje, niebawem znowu zaistnieje na mapie ważnych węzłów komunikacyjnych Wrocławia. O planach reaktywacji dworca dla potrzeb połączeń kolejowych dyskutuje się już od dłuższego czasu, lecz dopiero teraz te plany zaczynają nabierać realnych kształtów.

Zwiększenie liczby połączeń: odpowiedź na potrzeby mieszkańców

W ostatnich latach, od momentu uruchomienia w 2018 r. linii Kąty Wrocławskie - Wrocław, jesteśmy świadkami wzrostu zainteresowania połączeniami kolejowymi. Monika Makowska, rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie, podkreśla skalę tego zjawiska:

- Od momentu uruchomienia w 2018 r. linii Kąty Wrocławskie - Wrocław, liczba pasażerów korzystających z oferty Kolei Dolnośląskich zwiększyła się prawie trzykrotnie – wskazuje rzecznik urzędu.

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie, zapowiedziano uruchomienie tzw. II linii kolejowej dla Kątów Wrocławskich, co wiąże się z poszerzeniem przewozów o kolejne połączenia. Planowane zwiększenie liczby połączeń do nawet 46 par dziennie stanowi znaczącą poprawę dostępności komunikacyjnej, a Dworzec Świebodzki ma odegrać kluczową rolę w realizacji tego przedsięwzięcia.

Dworzec Świebodzki: nowy rozdział w historii

Przez lata Dworzec Świebodzki pełnił różnorakie funkcje, od teatru po klub nocny, jednak teraz ma szansę na nowe życie jako ważny punkt na mapie kolejowej Wrocławia. Damian Stawikowski, prezes spółki Koleje Dolnośląskie, podkreśla znaczenie tego projektu:

- Gmina Kąty Wrocławskie to jedna z niewielu gmin w Polsce, która ma tak dużą liczbę, bo aż 30 par połączeń z przyległą aglomeracją, w tym przypadku - z Wrocławiem. Umożliwia to mieszkańcom komfortowy i szybki dojazd do szkoły, pracy, czy instytucji kultury. Już niespełna za dwa lata, w momencie uruchomienia przez PKP PLK stacji Dworzec Świebodzki, Koleje Dolnośląskie we współpracy z Gminą Kąty Wrocławskie będą w stanie uruchomić 16 nowych par połączeń w tym kierunku, co daje łącznie prawie 50 pociągów na dobę.

"Ze słów prezesa Kolei Dolnośląskich wynika, że pociągi miałyby kursować z Dworca Świebodzkiego na początku 2026 roku".

Otwarcie Dworca Świebodzkiego dla połączeń kolejowych to nie tylko zwiększenie liczby dostępnych połączeń, ale także szansa na ożywienie tej części miasta. Wymaga to jednak odpowiednich działań przygotowawczych, w tym remontu i dostosowania infrastruktury kolejowej. Julian Żygadło, Burmistrz Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie, zaznacza:

- Uruchomienie nowej linii do stacji Dworzec Świebodzki stanowi dla naszej gminy szanse na realne zwiększenie oferty przewozowej dla mieszkańców gminy, jak również alternatywę szybszego dojazdu do centrum Wrocławia. Dla umożliwienia obsługi większej liczby pociągów niezbędne będzie również dostosowanie infrastruktury kolejowej, w tym remont peronu 2 na stacji Kąty Wrocławskie.

Dworzec Świebodzki kluczowy punkt na mapie kolejowej regionu

Formalne umowy nie zostały jeszcze podpisane, to jednak entuzjazm władz lokalnych i przedstawicieli Kolei Dolnośląskich jest zauważalny. Wrocław i okolice stoją u progu znaczącej zmiany, która może przynieść wiele korzyści mieszkańcom, zarówno pod względem komfortu podróżowania, jak i dostępności komunikacyjnej. Odrodzenie Dworca Świebodzkiego jako kluczowego punktu na mapie kolejowej regionu to nie tylko krok w stronę poprawy infrastruktury, ale także szansa na nowy rozdział w historii miasta.

Zobacz też

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Jest data otwarcia Dworca Świebodzkiego we Wrocławiu! Na to wszyscy czekają. Dokąd pojadą stamtąd pociągi? - Dolnośląskie Nasze Miasto

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto