MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ukraińscy mężczyźni w wieku poborowym z Wrocławia bez paszportów: Czy czeka ich mobilizacja?

Aneta Kolesińska
Aneta Kolesińska
Jakub Mielcarz
Jakub Mielcarz
Aneta Kolesińska / Polska Press
W ostatnich dniach, społeczność ukraińska we Wrocławiu żyje w niepewności, po tym jak konsulat Ukrainy w mieście wstrzymał wydawanie paszportów mężczyznom w wieku 18-60 lat. Sytuacja ta rodzi liczne pytania i obawy, zwłaszcza w kontekście niedawnych decyzji władz Ukrainy dotyczących mobilizacji wojskowej. Czy obawy o mobilizację są uzasadnione?

Kontrowersyjna decyzja konsulatu: Techniczny błąd czy mobilizacja?

Od 23 kwietnia, Konsulat Ukrainy we Wrocławiu przestał wydawać dokumenty paszportowe dla mężczyzn w wieku poborowym. Oficjalnie, powodem jest błąd systemu w punkcie paszportowym, co potwierdza komunikat zamieszczony na stronie punktu:

"Niestety, z przyczyn technicznych, wydawanie gotowych dokumentów w oddziałach zagranicznych SE Document zostało wstrzymane. Składanie wniosków o wydanie dokumentów paszportowych odbywa się jak zwykle."

Jednakże, wielu obywateli Ukrainy interpretuje tę sytuację jako bezpośredni skutek niedawnej ustawy o mobilizacji, która wstrzymuje świadczenia konsularne dla mężczyzn niezarejestrowanych w jednostkach wojskowych. Czy zatem za decyzją konsulatu kryje się coś więcej niż tylko "błąd systemu"?

Odpowiedź Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy

Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy, Dmytro Kułeba, odniósł się do sytuacji, podkreślając obowiązki obywatelskie mężczyzn w wieku poborowym:

"Przebywanie za granicą nie zwalnia obywatela od jego lub jej obowiązków wobec ojczyzny. Dlatego wczoraj nakazałem podjęcie kroków na rzecz przywrócenia sprawiedliwego stosunku do mężczyzn w wieku poborowym na Ukrainie i poza jej granicami. To będzie uczciwe."

Wypowiedź ta zdaje się sugerować, że decyzja o wstrzymaniu wydawania paszportów może mieć bezpośredni związek z chęcią zapewnienia, by mężczyźni w wieku poborowym stanęli do swoich obowiązków wobec ojczyzny.

Wśród ukraińskiej społeczności we Wrocławiu panują mieszane uczucia. Niektórzy, jak Sergiej, wyrażają niezadowolenie z obecnej sytuacji:

"Nie zgadzam się z nowym prawem, które zatrzymało wydawanie dokumentów i przyjmowanie wniosków, to jest niesprawiedliwe traktowanie i niezgodne z konstytucją."

Inni, jak Michal, dostrzegają w decyzji rządu pewną przebiegłość:

"To jest bardzo sprytne podejście naszego rządu. Żeby dostać paszport zagraniczny musisz posiadać bilet wojskowy, a taki możesz odebrać tylko wracając do Ukrainy. Kto wie czy, wtedy będzie można opuścić kraj."

MSZ Ukrainy zapowiada, że wstrzymanie obsługi mężczyzn w wieku poborowym jest rozwiązaniem tymczasowym i wkrótce zostaną ogłoszone nowe zasady dotyczące tej grupy obywateli.

Sytuacja ukraińskich mężczyzn w wieku poborowym we Wrocławiu jest skomplikowana i budzi wiele kontrowersji. Oficjalne przyczyny wstrzymania wydawania paszportów przez konsulat mogą kryć za sobą głębsze intencje związane z obowiązkami wojskowymi. Wypowiedzi przedstawicieli ukraińskiego rządu i reakcje obywateli wskazują na złożoność problemu, który wpływa na życie wielu osób. Czas pokaże, jakie będą dalsze kroki władz Ukrainy oraz jak sytuacja ta wpłynie na ukraińską diasporę we Wrocławiu.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto