MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Przyszłość dawnego szpitala im. Marciniaka we Wrocławiu: Rewaloryzacja czy rozbiórka?

Jakub Mielcarz
Jakub Mielcarz
Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
Magda Pasiewicz / Tomasz Hołod / Archiwum Gazety Wrocławskiej
W sercu Wrocławia, na terenie dawnego Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego, rozgrywa się historia, która łączy przeszłość z przyszłością. Kompleks szpitalny, znany również jako Betania, stoi przed możliwością przejścia gruntownej transformacji. Czy opuszczone budynki szpitala im. Marciniaka zostaną wyburzone, czy może czeka je rewaloryzacja? Oto co wiemy na ten moment.

Wnioski o pozwolenie na rozbiórkę złożone

- Okre Traugutta Sp. z o.o. złożyła wniosek o pozwolenie na rozbiórkę budynków i obiektów położonych na terenie dawnego Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu w związku z projektowanym zamierzeniem budowlanym "Rewaloryzacja zespołu zabudowy dawnego Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu" przy ul. Traugutta 110–120. Obiekt to tzw. Betania, kompleks szpitalny wybudowany w latach 1852–1916 - czytamy w Property Insider.

Złożenie wniosku przez inwestora, Okre Traugutta Sp. z o.o., o pozwolenie na rozbiórkę budynków szpitala, otwiera nowy rozdział w historii tego miejsca. Z informacji podanych przez "Property Insider" wynika, że inwestor planuje rewaloryzację zespołu zabudowy dawnego szpitala, co może oznaczać zachowanie pewnych elementów historycznej struktury przy jednoczesnym wprowadzeniu nowoczesnych rozwiązań architektonicznych.

Historia i znaczenie kompleksu

Historia szpitala im. Marciniaka we Wrocławiu sięga połowy XIX wieku, kiedy to miasto postanowiło zbudować placówkę zdrowia, która mogłaby sprostać rosnącym potrzebom jego mieszkańców. Na przestrzeni lat kompleks szpitalny przeszedł wiele zmian, od rozbudowy i modernizacji po częściowe zniszczenia i ostatecznie – opuszczenie.

Szpital, zbudowany na działce przy ul. Traugutta, był świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych, w tym powodzi w 1997 roku, która spowodowała znaczne straty. Po przeniesieniu działalności szpitala do nowej lokalizacji w 2015 roku, kompleks pozostał opuszczony, stając się obiektem zainteresowania artystów i fotografów.

Co dalej z dawnym szpitalem?

Decyzja o przyszłości tego zabytkowego miejsca jeszcze nie zapadła. Wnioski złożone przez inwestora sugerują, że plany dotyczące "Rewaloryzacji zespołu zabudowy dawnego Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego" mogą obejmować zarówno zachowanie charakteru historycznego obiektu, jak i jego adaptację do nowych funkcji.

Projekt rewaloryzacji, za którego projektowanie odpowiada biuro JEMS Architekci, może przynieść szpitalowi nowe życie, jednocześnie szanując jego bogatą historię. Czas pokaże, czy inwestor zdecyduje się na pełną rozbiórkę, czy też na odbudowę i modernizację, która pozwoli na ponowne wykorzystanie tych przestrzeni w sposób, który odda hołd ich historycznemu znaczeniu dla Wrocławia i jego mieszkańców.

Tutaj znajduje się szpital:

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto