Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ptaki Abakanowicz budzą sprzeczne opinie

Anras
Anras
Rzeźba Magdaleny Abakanowicz została przeniesiona spod Arsenału na ulicę Świdnicką. Dzieło nie przypadło do gustu wrocławianom ani turystom.

Trzy słupy, które wieńczy rzeźba Abakanowicz, czyli bezgłowe ptaki, stanęła tuż koło opery i hotelu Monopol. Miasto o rzeźbę uznanej na całym świecie artystki zabiegało dosyć długo. Główny problem stanowiła cena. Ostatecznie stanęło na 300 tysiącach złotych.

Pomimo faktu, że autorką "Ptaków" jest słynna artystka, rzeźba budzi sprzeczne opinie wśród wrocławian i turystów. - Jest inna. Bardzo nowoczesna. Nie podoba mi się. Dookoła są wspaniałe budynki, a ta rzeźba psuje cały efekt i klimat - mówi pani Andrews, turystka z Anglii.

Podobnego zdania są wrocławianie. - Przy operze te pataki nie za bardzo pasują. Zauważyłam je dopiero, jak pan mi pokazał. Wyglądają, jakby odlatywały lub przylatywały - stwierdza Maria Rycombel.

Ptaki Abakanowicz - tylko dla znawców sztuki?


Nasi użytkownicy też są sceptyczni, co do dzieła artystki. - Coraz częściej wizjonerskie stwory zaśmiecają nasz Wrocław. Takie samo zdanie mam o bezgłowych ptaszyskach Pani Abakanowicz. Gdzieś na górze są jednak ludzie, którzy pilnują, co ma się podobać nam, zwykłym śmiertelnikom - pisze Joalka, komentując nasz tekst o instalacji pod Renomą.

Może więc znawcom sztuki rzeźba się podoba? - Magdalena Abakanowicz w twórczym ferworze stworzyła aluminiowe ptaki, które swoją formą przypominają bombowce. Ta rzeźba psuje reprezentacyjną ulicę miasta. Poza tym, wrocławianom funduje się rzeźbę zestarzałą o dwadzieścia pięć lat - uważa Cezary Kaszewski, dziennikarz i znawca sztuki.

Nie wszystkim rzeźba Abakanowicz przypomina ptaki. Czasem rozmowy na ten temat przypominają nieco słowa, które pamiętamy z ekranizacji "Supermana": - "it`s a bird, it`s plane..." Innym, ze względu na srebrny kolor i kształt "Ptaki" przywodzą na myśl rosyjskie odrzutowce - Mig-21.

Zdaniem urzędników miejskich dzieło Abakanowicz podnosi prestiż miasta. - Bardzo chciałam, żeby ta rzeźba znalazła się we Wrocławiu. To najsławniejsza polska rzeźbiarka. To podnosi prestiż miasta, a przecież staramy się o tytuł Stolicy Europejskiej Kultury w 2016 roku - mówi Beata Urbanowicz, plastyk miejski.

Na negatywne reakcje wrocławian dotyczące dzieła Abakanowicz, plastyk miejski odpowiada krótko: - Bardzo trudno trafić w gusta. Tylko krasnale podobają się wszystkim.

Photo Day 4.0: Poplenerowa wystawa w galerii
od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto