MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Szyb Witold w Boguszowie-Gorcach, czyli stara kopalnia w sąsiedztwie Wałbrzycha zaprasza na punkt widokowy (ZDJĘCIA)

Elżbieta Węgrzyn
Elżbieta Węgrzyn
Szyb Witold w Boguszowie-Gorcach
Szyb Witold w Boguszowie-Gorcach Dariusz Gdesz
Dawny Szyb Witold w Boguszowie-Gorcach, czyli istniejące od 2014 roku boguszowskie Centrum Kulturalno-Kongresowe pełni funkcję centrum kultury i biblioteki. Mało kto jednak pamięta, że jego dawna wieża wyciągowa stanowi punkt widokowy, z którego można oglądać okolicę. Może się wybierzecie?

Spis treści

Stara kopalnia w Boguszowie-Gorcach - rewitalizowana szybciej niż na w Wałbrzychu

Po likwidacji Wałbrzyskiego Zagłębia Węglowego dawne obiekty kopalniane w Wałbrzychu i Boguszowie-Gorcach czekał smutny los. Wiele z nich popadło w ruinę, kilka jak Szyb "Teresa" w dzielnicy Rusinowa odratowano, w "Teresie" prywatny inwestor uruchomił Muzeum Górnictwa i Sportów Motorowych. Szyby "Witold" w Boguszowie-Gorcach oraz "Julia" i "Sobótka" w Wałbrzychu czekały na rewitalizację niemal dwie dekady. Starą Kopalnię otwarto po przebudowie w listopadzie 2014 roku, a "Witold" były szyb kopalni "Victoria" stał pusty i niszczał, do zakończonego w czerwcu 2014 roku remontu.

Szyb "Witold" - mapa

Centrum Kulturalno-Kongresowe powstałe w obiektach pokopalnianych wyremontowano w 2013 roku nakładem ponad 3,5 mln zł (w tym 2,4 z UE). Kompleks otwarto 21 czerwca 2014 roku imprezą świętojańską. Wówczas też można było pierwszy raz zwiedzić wieżę szybową i oglądać z jej wysokości okolicę.

Szyb Witold w Boguszowie-Gorcach tuż po remoncie
Szyb Witold w Boguszowie-GorcachDariusz Gdesz
  • Na parterze budynku nadszybia mieści się biblioteka. Filia biblioteczna nr 4 zajmuje ok. 275 metrów kw.
  • Na pierwszym piętrze budynku szybowego na ok. 400 metrach kw. powstała sala widowiskowo-konferencyjna. Tutaj też trafiły górnicze pamiątki w większości podarowane przez mieszkańców dzielnicy Gorce.
  • W budynku maszyny wyciągowej mieści się też restauracja, która bez zaplecza kuchennego liczy ok. 190 m kw.
  • Jedną z atrakcji Centrum Kulturalno-Kongresowego w Boguszowie-Gorcach jest możliwość wspięcia się na wieżę szybową i podziwianie Gorc z góry.
Szyb Witold w Boguszowie-Gorcach tuż po remoncie
Szyb Witold w Boguszowie-GorcachDariusz Gdesz

Wieża widokowa Szybu „Witold” to dawna wieża szybowa

Wieża widokowa Szybu „Witold”, w czasie działania kopalni - wieża szybu wyciągowego - jest ciekawostką turystyczną naszego regionu. Na jej szczyt prowadzi 117 wąskich schodów, jednak wielu pokonuje tę trasę by zrobić niepowtarzalne zdjęcie lub tylko spojrzeć na okolicę z innej perspektywy.

Wejście na wieżę do niedawna było bezpłatne, obecnie część turystyczna obiektu jest biletowana, można ją zwiedzić w godzinach działania centrum. Wchodzących pracownicy CKK proszą o ostrożność oraz wpisanie się do księgi pamiątkowej. Dzięki temu wiadomo, że przyjeżdżają tu wielbiciele zabytków techniki nie tylko z Dolnego Śląska i ale też z innych części Europy oraz tak odległych zakątków jak Nowa Zelandia.

Szyb Witold w Boguszowie-Gorcach tuż po remoncie
Szyb Witold w Boguszowie-GorcachDariusz Gdesz

czynne:
w okresie wiosenno-letnim (1 kwietnia – 30 września)

  • poniedziałek-piątek: godz. 9:00 – 16:00
  • sobota-niedziela: godz. 11:30 – 16:30 (ostatnie wejście na wieżę o g. 16:00)

w okresie jesienno-zimowym (1 października do 31 marca)

  • poniedziałek-piątek: godz. 10:00 – 18:00
  • sobota-niedziela: godz. 11:00 – 15:00

wstęp – płatny (tylko gotówka)

  • strefa turystyczna: 10 zł
  • dzieci do ukończenia 5 lat: 5 zł
Szyb Witold w Boguszowie-Gorcach tuż po remoncie
Szyb Witold w Boguszowie-GorcachDariusz Gdesz

Zgodnie z regulaminem na wieżę może wejść jednocześnie grupa maksymalnie 6 osób. Wchodzący powinni założyć wygodne buty, wycieczki odradzane są w wietrzne dni i w czasie oblodzeń schodów. W takie dni wspinanie się na stalowego kolosa byłoby niebezpieczne.

Wieża widokowa Szybu "Witold" to obiekt z duszą i historią

W drodze na wieżę goście oglądają cały kompleks, który potem oglądają z góry. Do Witolda została przeniesiona filia biblioteki, jest to w sala widowiskowa z częścią wystawienniczą nawiązująca do historii obiektu. Z góry wieży roztacza się widok na położone u podnóża góry Mniszek Gorce - dworzec kolejowy, pozostałości po kompleksie kopalnianym, główną ulicę dzielnicy. Najlepiej widać zagospodarowane budynki obok byłej wieży szybowej, w tym kapliczkę Św. Barbary, patronki górniczego trudu, maszynownię szybu (budynek restauracji), warsztaty kopalni i hala kompresorów. Ta ostatnia jest budynkiem prywatnym. Całość obiektu CKK jest wieczorami podświetlana, a podczas pokazu laserowego w jedną noc mieniła się feerią barw.

Szyb Witold w Boguszowie-Gorcach tuż po remoncie
Szyb Witold w Boguszowie-GorcachDariusz Gdesz

Wedle "Kroniki Wałbrzyskiej" z 1985 roku szyb ten powstał w 1791 roku i nosił początkowo nazwę Gustaw. Jego wieża ma około 30 m wysokości. W 1943 roku kopalnię w Gorcach przyłączono do zakładów wydobywczych Victoria w Sobięcinie. W tym okresie tym szyb został poddany intensywnej rozbudowie, a po II wojnie światowej nazwa szybu Gustaw została zmieniona na Witold. Po wojnie KWK Victoria posiadała 9 czynnych szybów - w tym Witold i Jerzy. Zespół powierzchni szybu „Witold” w obecnym kształcie pochodzi z 1914 roku, dlatego można się w nim doszukać wpływu secesji.

Takie widoki można podziwiać ze stalowego kolosa - wieży Szybu "Witold"

Szyb Witold w Boguszowie-Gorcach

Szyb Witold w Boguszowie-Gorcach, czyli stara kopalnia w sąs...

Inne ciekawe miejsca w okolicy

Szyb Witold w Boguszowie-Gorcach - przeczytaj też:
Witold będzie, ale nie na Barbórkę
Trwają prace w Witoldzie
Przynieś pamiątki górnicze do Witolda
Zapraszaliśmy na otwarcie Witolda

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto