Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Osobowice i Grabiszyn. Zobacz, jak tam jeździć

Jarosław Garbacz
Cmentarz Grabiszyński
Cmentarz Grabiszyński infografika Maciej Dudzik
1 listopada miasto wysyła na cmentarze 15 dodatkowych linii autobusowych i tramwajowych. I radzi, by korzystać z nich wczesnym rankiem lub późnym popołudniem, bo wtedy tłok będzie mniejszy.

Nawet co 90 sekund pod głównymi bramami dwóch największych wrocławskich cmentarzy - Osobowickiego i Grabiszyń-skiego mają w poniedziałek zatrzymywać się tramwaje i autobusy komunikacji miejskiej. Sprawnie i szybko dzięki MPK mamy też dojechać na mniejsze nekropolie - przy ul. Bujwida, Smętnej, Kiełczowskiej i Bardz-kiej. Miasto wysyła na trasy 9 dodatkowych linii tramwajowych i 7 autobusowych. W sobotę i niedzielę kursów też będzie więcej (szczegółowe rozkłady na stronie www.wroclawskiautobus.pl).

By ominąć największy tłok, na cmentarze warto wybrać się w godzinach porannych lub późnym popołudniem. - W poprzednich latach największy ścisk panował od godziny 12 - mówi rzecznik MPK Janusz Krzeszowski. To dlatego, że najwięcej ludzi wybiera się na nekropolie po późnym śniadaniu.
Warto pamiętać, że o godz. 14 na Osobowicach odprawiona będzie msza święta, po której zaplanowano procesję. Na Gra-biszynie nabożeństwo zacznie się godzinę później. Służby miejskie podkreślają, że co roku właśnie w tych godzinach przy grobach są największe tłumy. - Luźniej robi się po godz. 16 - dopowiada Janusz Krzeszowski.

Na wszystkich liniach specjalnych obowiązują tradycyjne bilety normalne i czasowe. - Zachęcam do korzystania zwłaszcza z tych drugich. Jeśli chcemy odwiedzać groby przez trzy weekendowe dni, wybierzmy 72-godzinne bilety czasowe - przekonuje Arkadiusz Worońko z wydziału transportu urzędu miejskiego. Taki bilet kosztuje 24 zł (ulgowy 12 zł).

MPK apeluje też do wrocławian, by w razie ścisku nie próbowali na siłę wsiadać do pojazdów komunikacji miejskiej. - Tramwaje jeżdżą tak często, że wystarczy poczekać na kolejny wóz, w którym na pewno znajdzie się miejsce - uważa Krze-szowski.
Pod główne bramy nekropolii policja będzie wpuszczała prywatne samochody tylko w wyjątkowych sytuacjach. - Mogą tam podjechać osoby niepełnosprawne. Będziemy też życzliwie patrzyli na osoby starsze, mające problem z poruszaniem się. Ale kierowca po wysadzeniu takich osób przed cmentarzem i tak będzie musiał pojechać na parking - zaznacza Jacek Wójcik, szef wrocławskiej drogówki.

Policjanci apelują też, by kierowcy nie jeździli na pamięć. Zwłaszcza w okolicach cmentarza przy ul. Osobo-wickiej. Obowiązywać tu będzie zupełnie inna organizacja ruchu - to dlatego, że w piątek otwarto odcinek obwodnicy śródmiejskiej od mostu Milenijnego do ul. Żmigrodzkiej.

Przy moście Milenijnym czynne są już dwa wjazdy na obwodnicę. - Jadąc tym "starym", bliżej cmentarza, dostaniemy się już tylko w stronę ul. Obornickiej. By dotrzeć z ul. Osobowickiej na most, musimy przejechać pod wiaduktem i wjechać na nowy łącznik.

Od soboty do poniedziałku wzdłuż obwodnicy śródmiejskiej i na ul. Osobowickiej obowiązuje też całkowity zakaz zatrzymywania się. Zaparkowane tam pojazdy będą wywożone bez uprzedzenia - ostrzega policja.

Parkingi, jak co roku, usytuowano tu na terenie dawnego poligonu wojskowego przy ul. Obornickiej oraz między wiaduktem kolejowym a zachodnią częścią cmentarza.

Na skrzyżowaniach w rejonie cmentarzy nie będzie działała sygnalizacja świetlna. Ruchem będą kierowali policjanci. Pomocą mogą służyć też strażnicy miejscy i nadzór ruchu MPK.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto