MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejna kontrowersyjna wystawa na ulicy Szewskiej. Tym razem jej tytuł to: „Zdejmij mundur i przeproś matkę”

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Jakub Mielcarz
Jakub Mielcarz
„Zdejmij mundur i przeproś matkę”. Internauci: „to szkaluje służby mundurowe”
„Zdejmij mundur i przeproś matkę”. Internauci: „to szkaluje służby mundurowe” Paweł Relikowski / Polska Press
W sercu Wrocławia, na ulicy Szewskiej, wystawa sztuki pod nazwą "Frenezja i niepodległość" stała się źródłem gorących dyskusji. Organizowana w ramach 22. przeglądu sztuki Survival, współfinansowana przez Urząd Miasta, wywołała kontrowersje z powodu jednej z prezentowanych prac. Obraz pt. „Zdejmij mundur i przeproś matkę” przedstawiający nagiego mężczyznę klęczącego przed kobietą, zyskał uwagę i krytykę w mediach społecznościowych, gdzie zinterpretowano go jako atak na służby mundurowe.

Romantyzm i niepodległość w sztuce współczesnej

Wydarzenie to, organizowane przez fundację Art Transparent, ma na celu eksplorację wpływu romantyzmu na współczesne postrzeganie świata. Romantyzm, kojarzony z walką o niepodległość i marzeniem o suwerennym państwie, w polskiej tradycji jest nierozerwalnie związany z dążeniem do wolności.

"Głównym tematem tegorocznego Survivalu jest romantyzm: pytanie o to, jakie znaczenia i wartości wywodzące się z polskiej – oraz regionalnej i europejskiej – tradycji romantycznej trwają do dziś i jak kształtują nasze postrzeganie współczesności. Romantyzm jako nurt w sztuce w Polsce utożsamiany jest z walką o niepodległość i marzeniem o powstaniu niezależnego państwa opartego na zbawiającym Europę mesjanizmie."

Kuratorzy wystawy podkreślają, że romantyzm to nie tylko nurt artystyczny, ale również sposób na postrzeganie świata, który kształtuje narodowe estetyki i pomaga w rozumieniu procesów narodowotwórczych.

Kontrowersje wokół wystawy

Wystawa "Frenezja i niepodległość" nie jest pierwszym projektem fundacji Art Transparent, który spotkał się z publicznym sprzeciwem. W kwietniu tego samego roku inna wystawa tej fundacji również wywołała kontrowersje. Tym razem to grafika Ani Grzymały pt. „Zdejmij mundur, przeproś matkę 2” stała się przedmiotem dyskusji. Obraz przedstawiający nagiego mężczyznę klęczącego przed kobietą, z mundurem Straży Granicznej w tle, przez wielu jest uważany za obrazę służb mundurowych.

Burza w mediach społecznościowych wybuchła po tym, jak zdjęcie jednej z gablot zostało opublikowane przez Janusza Życzkowskiego na platformie X. Wielu internautów uznało, że dzieło artystki szkaluje polskie służby mundurowe, co wywołało szeroką dyskusję na temat granic wolności artystycznej oraz sposobu, w jaki sztuka może komentować i krytykować rzeczywistość społeczno-polityczną.

Wystawa "Frenezja i niepodległość" pokazuje, że sztuka wciąż posiada moc wywoływania emocji i prowokowania do refleksji na temat ważnych kwestii społecznych i politycznych. Dyskusja, którą wywołała, jest świadectwem jej znaczenia w publicznej debacie, a także przypomnieniem o nieustającej roli romantyzmu w kształtowaniu naszego postrzegania świata.

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Wyniki pierwszej tury wyborów we Francji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto