MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kontrowersyjna wystawa we Wrocławiu zamazana. Radni proszą mieszkańców o "niecenzurowanie sztuki"

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Jakub Mielcarz
Jakub Mielcarz
Paweł Relikowski / Polska Press
W sercu Wrocławia, na ulicy Szewskiej, toczy się gorąca dyskusja dotycząca wystawy sztuki, która wywołała szerokie kontrowersje wśród mieszkańców, polityków i środowisk artystycznych. Wystawa, będąca częścią 22. przeglądu sztuki Survival, stała się punktem zapalnym debaty o wolności artystycznej, patriotyzmie i odpowiedzialności za przestrzeń publiczną.

Kontrowersyjny plakat i reakcje

W centrum uwagi znalazł się plakat Ani Grzymały pt. „Zdejmij mundur, przeproś matkę 2”, który został uszkodzony przez osoby identyfikujące się z prawicowo-patriotycznymi wartościami. Prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk, wyraził swoje oburzenie w kontekście obecnej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, podkreślając, że:

- Nie podoba mi się, by w tym trudnym czasie niepokojów na granicy ktoś jednoznacznie krytykował ludzi, którzy bronią nas i naszych granic!

W odpowiedzi na zarzuty, fundacja Art Transparent, organizator wystawy, podkreśliła, że praca Grzymały nie jest powiązana z bieżącymi wydarzeniami i stanowiła artystyczną ekspresję już trzy lata temu. W oświadczeniu napisano:

- Praca Ani Grzymały „Zdejmij mundur, przeproś matkę 2” powstała 3 lata temu i nie jest w żaden sposób powiązana z ostatnimi wydarzeniami. Śmierć polskiego żołnierza jest tragedią i jesteśmy zdecydowanie przeciwni instrumentalizowaniu tej tragedii do celów politycznych lub jakichkolwiek innych.

Wrocławscy politycy w obronie sztuki

Wrocławscy radni z Koalicji Obywatelskiej stanęli w obronie wolności artystycznej, podkreślając jej kluczową rolę w demokracji. Ich apel do prezydenta Sutryka brzmi:

- Apelujemy o uszanowanie autonomii kultury i sztuki. To oczywiste, że działania artystyczne często prowokują do dyskusji nad istotnymi dla każdej wspólnoty obywatelskiej kwestiami. To publiczna rola artystów wobec demokracji.

Przegląd Sztuki Survival, w ramach którego prezentowana jest kontrowersyjna praca, od lat cieszy się uznaniem nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Organizatorzy przeglądu, a w szczególności prezes fundacji Art Transparent, zostali uhonorowani przez najwyższe instytucje państwowe, co podkreśla znaczenie i wpływ tego wydarzenia na kulturową mapę Polski. Organizatorzy przypominają o swoich osiągnięciach:

- Przegląd Sztuki Survival od kilkunastu lat otrzymuje Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Wrocławia. Prezes fundacji dodatkowo dwukrotnie został odznaczony medalem Prezydenta Wrocławia za zasługi dla kultury miasta, ostatni z nich „Meritio de Wratislavia – zasłużony dla Wrocławia” przyznany został przez Prezydenta Miasta Jacka Sutryka w roku 2022.

Dyskusja wokół wystawy na Szewskiej pokazuje, jak sztuka może stać się areną ważnych społecznych i politycznych dyskusji. Jednocześnie, wywołuje pytania o granice wolności artystycznej i odpowiedzialność za przestrzeń publiczną. Spór ten jest odzwierciedleniem szerszych debat toczących się w polskim społeczeństwie, a jego rozstrzygnięcie może mieć wpływ na przyszłość artystycznej ekspresji w przestrzeni publicznej.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec sprawy Assange'a. Ugoda z USA zapewnia mu wolność

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto