Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Internauci chcą referendum w sprawie wypowiedzenia konkordatu

Kinga Mierzwiak
Kinga Mierzwiak
krzyż
krzyż Za: sxc.hu
W referendum miałyby paść pytania: o konkordat, religię w szkole oraz zniesienie przywilejów podatkowych dla związków wyznaniowych.

Na Facebooku powstało wydarzenie: Referendum w sprawie wypowiedzenia konkordatu. Pomysłodawca na portalu społecznościowym chce zdobyć poparcie, które pomoże przekonać 69 posłów o złożenie wniosku o referendum. Ewentualnie zebrać 500 tysięcy podpisów i złożyć wniosek obywatelski.

Autorzy chcą postawienie trzech pytań: 1. Czy chcesz wypowiedzenia konkordatu w jego obecnym brzmieniu? 2. Czy jesteś za wyprowadzeniem religii ze szkół publicznych? 3. Czy jesteś za pozbawieniem kościołów, związków wyznaniowych i ich funkcjonariuszy przywilejów podatkowych?

Wydarzenie podzieliło opinię publiczna. Obecnie 20 757 popiera inicjatywę, a 19 094 (dane na 12 lipca, godz. 15.50) odmawia wzięcia w nim udziału.

Z Facebooka do referendum?

Osoby popierające wydarzenie opowiadają się za rozdzieleniem Kościoła od państwa:
"Religia na państwowym garnuszku, to dramat i zaprzeczenie wolności religijnej." - pisze jeden z internautów.

Dyskutanci twierdzą, że Kościół cieszy się nadmiernymi przywilejami i miesza się do polityki. Proponują rozwiązanie: "Powrót do skromności, ascezy i wartości pierwszych chrześcijan byłby dobrym krokiem. Ale póki co, to kolejna arogancka instytucjonalna forma krzewienia idei, które niczemu nie służą, a mogłyby. Nie masz katolika z niewolnika."

Dla poparcia uzasadnienia referendum przytoczone zostały liczby:

"Kościół w Rzeczpospolitej posiada 17.533 kościołów i kaplic oraz ok. 160.000 hektarów gruntów. Roczna suma pieniędzy jaką Polska przeznacza na niego wynosi - według różnych szacunków - od 1 mld do 5 mld złotych. Komisja majątkowa przekazała kościelnym osobom prawnym ponad pół tysiąca nieruchomości o łącznym obszarze 65.538 hektarów i wartości ok. 5 mld zł oraz rekompensatę i odszkodowania w wysokości 143.534.231 zł."

W dyskusji przywołana została również postać księdza Natanka i kwestia pedofilii wśród duchownych.

Opozycja na Facebooku

Zdarzają się mało merytoryczne wypowiedzi: "Konkordat to zbójeckie prawo."

Niektóre osoby w debacie przestrzegają przed generalizowaniem i zauważają, że trudno znaleźć środowisko bez patologii:

"Potrzeby religijne to indywidualna sprawa każdego człowieka. To, że Kościół nie powinien pchać się do polityki, a księża nie powinni molestować ministrantów jest chyba jasne, amoralność nie jest doktryną Kościoła. Lekarze sprzedają żywych ludzi na skóry do zakładów pogrzebowych, politycy kłamią, telewizja kłamie" - pisze jeden z fejsbukowiczów.

Inni zauważają, że referendum jest niepotrzebne, ponieważ aktualne rozwiązania wystarczają:

"Kościół tak samo płaci podatki, nie objęta nimi jest tylko taca, a religie ze szkół można w każdym momencie usunąć i przenieść do kościoła. Poza tym, jak ktoś nie chce chodzić na religie, to niech nie chodzi. "

Konkordat - umowa międzynarodowa zawarta między a Stolicą Apostolską. Umowa reguluje sprawy między Kościołem a państwem m.in.: kwestię własności, nauczanie religii, ważność małżeństw sakramentalnych. Polska podpisała konkordat 28 lipca 1993 r.
Komentarz od autora:

Jeżeli dyskutujemy o polityce czy religii, naturalna jest różnica poglądów. Dyskusja na omawianej stronie ma charakter w zasadzie kulturalny. Pozytywne w tym wszystkim jest to, że wywoływanie tematów światopoglądowych przestaje być domeną polityków.

Czytaj też:

Regiopedia - twój region w sieciAquapark - Wrocławski Park Wodny [godziny otwarcia, ceny]Przystanek Woodstock 2011 [program]
Nowe Horyzonty 2011Rozkład jazdy MPK WrocławKąpieliska i baseny we Wrocławiu

Opublikuj materiał i wygraj nawet 500 zł!

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto