Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Coraz mniej katolików w kościołach. Episkopat opublikował raport za 2010 rok

Michał Potocki
Michał Potocki
Michał Potocki
W diecezji wrocławskiej we mszy uczestniczy średnio 33,8 proc. mieszkających tu katolików. Komunię przyjmuje niecałe 15 proc. Jesteśmy poniżej średniej krajowej.

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego opublikował raport, który sporządzono na podstawie danych zebranych 24 października 2010.


Zobacz: Seks przedmałżeński barierą dla ślubu kościelnego?


Badanie prowadzone jest od 30 lat w ten sam sposób. Liczeni są wierni, którzy uczestniczą we mszach w jedną zwykłą niedzielę roku. Odlicza się 18 proc. katolików, który stanowią dzieci do lat siedmiu oraz osoby stare i chore, które nie mogą uczestniczyć we mszy. Te dwie grupy są zwolnione z uczestnictwa w praktykach niedzielnych.

Katolicy bardziej świadomi lub wyluzowani
- W całej Polsce notujemy tendencję spadkową, jeśli chodzi o uczestnictwo we mszy świętej, jednak rośnie liczba osób przystępujących do komunii - mówi ks. Wojciech Sadłoń z ISKK. - Może to być wynik większej świadomości wierzących lub zmniejszenia dystansu do Eucharystii.

W całej Polsce w 2010 roku na msze w dniu badania przyszło 41 proc. katolików, a do komunii przystąpiło 16,4 proc. Najlepsze wyniki zanotowały diecezje: tarnowska (70,5 proc.), rzeszowska (66,8 proc.), przemyska (61,9 proc.), krakowska (52,3 proc.) i bielsko-żywiecka (50,6 proc.). Najgorzej wypadły diecezje: sosnowiecka (28,2 proc.), szczecińsko-kamieńska (25,4 proc.), koszalińsko-kołobrzeska (27,1 proc.) i łódzka (27,3 proc.).

Wrocław pod kreską

Diecezja wrocławska z 33,8 proc. uczęszczających na msze uplasowała się poniżej średniej ogólnopolskiej. Różnice między diecezjami są bardzo duże. Najwięcej wiernych mają kościoły w Polsce południowej i wschodniej. Mniejszą popularnością cieszą się msze w centrum kraju, a najsłabiej wypadają diecezje przy zachodniej granicy Polski.

- Tam, gdzie więzi społeczne są mocniejsze, religijność również jest głębsza. Społeczności lokalne, które zintegrowane są z życiem parafii, chętniej uczestniczą w praktykach niedzielnych - komentuje ks. Sadłoń. - W dużych miastach popularny staje się "churching", czyli niedzielne pielgrzymowanie do starych świątyń na starówkach. Oprócz nich największym powodzeniem cieszą się sanktuaria.

W najbliższą niedzielę, 12 czerwca, o godz. 13 na wrocławskim Rynku odbędzie się msza "Wrocław dziękuje z bł. Jana Pawła II". Czy Rynek zapełni się wiernymi czy turystami i gapiami?



Czytaj również:
Kąpieliska i baseny we WrocławiuŚwięto Wrocławia 2011Adamek vs. Kliczko we Wrocławiu
Era Nowe Horyzonty 2011Rozkład jazdy MPK WrocławDzieje się we Wrocławiu

Opublikuj materiał i wygraj nawet 500 zł!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto