Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Brave Festival 2010: Zaklinacze i duchy

Kinga Czernichowska
Kinga Czernichowska
Zapomniane tradycje, rytualne obrzędy, ludzie z najdalszych zakątków świata - już 2 lipca we Wrocławiu.

Szósta edycja imprezy odbędzie się pod hasłem "Zaklinacze" (Enchanters). Chodzi bowiem o zwrócenie uwagi na te społeczności, które wierzą, że rzeczywistość można zrozumieć tylko dzięki duchowości. Innymi słowy, mowa więc o tych, którzy potrafią wsłuchać się w świat.

Człowiek-Ptak

Takim człowiekiem jest na przykład Lorenzo Aillapan, który reprezentuje kulturę Mapuche, co w tłumaczeniu na język polski oznacza "Ludzie Ziemi". Aillapan posiada niezwykły dar rozumienia i interpretacji śpiewu ptaków. 

Lorenzo jest pierwszym, który przekształcił tę umiejętność w akt o charakterze artystycznym. Jego występ zobaczymy 4 i 5 lipca w Sali Gotyckiej o godz. 20.30.

Esencja festiwalu

Gdyby można było wyłowić spośród wszystkich wydarzeń szóstej edycji perełką, to z pewnością okazałby się nią projekt Brave Kids.

- Brave Kids jest esencją tego festiwalu i marzę o tym, żeby Wrocław stał się centrum tego projektu - mówił na konferencji prasowej Grzegorz Bral, dyrektor festiwalu. - By te dzieci, które na co dzień dotykają trudne sytuacje w Afryce, mogły spotkać swoich rówieśników i zobaczyć, że nie są same - wyjaśnia.

Brave Kids

W projekcie Brave Kids uczestniczą w tym roku dzieci z siedmiu krajów: Rwandy, Szwecji, Zimbabwe, Nepalu, Czeczenii, Inguszetii i Polski.

Organizatorzy zwracali uwagę na problemy dzieci z całego świata. Okazuje się, że spośród 1,5 mld osób będących w wieku od 12 do 24 lat aż 1 mln 300 tys. jest pozbawionych wykształcenia, a 220 milionów dzieci nie ma rodziców.

Śladami Zaratustry i indiańskich szczepów

Zaratustrę znamy raczej z dzieła Nietzschego. Zaratustrianizm jako religia pozostawał jednak bliżej nieznany. W tegorocznej edycji Brave Festivalu, 5 i 6 lipca wystąpią przed wrocławianami, objawiając nam niektóre z tajników swoich wierzeń.  jego wyznawcy.

Opowieści o życiu Indian z chęcią wysłucha każde dziecko. Ich plemienne tradycje są tak bogate, że trudno by je opisać w jednej nawet książce. Podczas festiwalu spotkamy się z Indianami ze szczepów Czarne Stopy, Cree i Ojibwa. Wrocławianom przedstawią nie tylko swoje zwyczaje i rytuały, lecz również modły, tańce i zabiegi lecznicze. To wszystko już 7 i 8 lipca w Wytwórni Filmów Fabularnych o godz. 20.30.

Medycyna tybetańska i maski z Burkina Faso

W ubiegłym roku poznawaliśmy tajniki gry na djembe oraz uczyliśmy się tańca afrykańskiego. Tym razem wysłuchamy prelekcji na temat metod medycyny tybetańskiej. Na Brave przyjadą najlepsi na całym świecie specjaliści. Jeden z gości jest ekspertem w zakresie chorób wewnętrznych. Dowiemy się równiez, jaki wpływ może mieć astrologia na nasze zdrowie.

Maski z Burkina Faso

Warto również zwrócić uwagę na "Taniec masek Nuna", który odbędzie się 5 i 6 lipca. Oprócz tego organizatorzy zaplanowali również Paradę Masek, wystawę fotograficzną oraz wykład "Rola maski w kulturze afrykańskiej".

- Maski to życie naszego ludu. Bez nich społeczność nie mogłaby funkcjonować. jesteśmy wciąż bardzo przywiąani do naszej religii i kultury - mówi Abdoulaye Dao, reżyser filmowy pochodzący z plemienia Gurunsi.

Afrykańskie maski miały pojawić się na festiwalu już rok i dwa lata temu.  Z przyczyn organizacyjnych nie udało się. Najprawdopodobniej zobaczymy je teraz. Wiadomo, że w tej chwili maski są sprawdzane przez wrocławskich celników.

"Odważne" filmy

Brave festival to nie tylko prezentacja obrzędów, wierzeń, pieśni i rytuałów innych kultur. To także seria filmów dokumentujących problemy Trzeciego Świata.

Nowością w tym roku będzie cykl BraveDoc. Chodzi tu przede wszystkim o sportretowanie jednostek walczących o zachowanie własnej tradycji. Filmy prezentowane podczas festiwalu stanowią swoisty komentarz do pozostałych wydarzeń.

Z pewnością warto polecenia jest "Shape of Water", opowiadający o kobietach z różnych krajów walczących o prawa człowieka. Po projekcji (4 lipca, godz. 16.) odbędzie się spotkanie z Kum-Kum Bhavnani, reżyserką.

Wszystkie filmy wyświetlone zostaną w kinie Warszawa, w sali NOT.

Brave Festival dla Wrocławia

Brave Festival to jedna z tych imprez, które pozwalają miastu zatrzymać się na kilka dni. Wrocław staje się wtedy stolicą kultur z całego świata.

- W tym roku mam już poczucie oczywistości, bo Brave jest już czymś oczywistym dla Wrocławia, czymś, co wpisało się w jego tradycję - twierdzi Grzegorz Bral. - Festiwal przekazuje prawdę, o której w mediach trudno na co dzień mówić.

Cały dochód z biletów zostanie przeznaczony na rzecz szwedzkiej fundacji Rokpa International, która zajmuje się m.in.pomocą mieszkańcom Tybetu. Impreza potrwa osiem dni, do 9 lipca.

Wyżej zaprezentowaliśmy tylko niektóre z wydarzeń tegorocznej edycji Brave Festivalu.

Sprawdź cały program Brave Festival 2010
Przez cały okres festiwalu będziemy na bieżąco przygotowywać dla Was zapowiedzi, relacje z poszczególnych wydarzeń, a także wywiady z bohaterami Brave Festivalu.Już wkrótce na naszej stronie znajdziecie serwis specjalny Brave Festivalu, a także konkurs, w którym do wygrania będą wejściówki na niektóre wydarzenia. Śledźcie nas uważnie!

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto