Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zobacz, jak ma się zmienić dworzec Świebodzki [wizualizacje]

Lucyna Jadowska
Lucyna Jadowska
Budynek Świebodzkiego zostanie wyremontowany i przekształcony w centrum handlowe. Obok stanie dworzec kolejowy z trzema peronami.

Zaniedbany dworzec Świebodzki wkrótce ma przejść gruntowny lifting i stać się centrum życia wrocławian. Co się w nim zmieni? W skrzydle północnym znajdzie się rozbudowana Scena na Świebodzkim Teatru Polskiego, w centralnej części pojawi się Centrum Sztuki Współczesnej,a północną część dworca Świebodzkiego zajmą lokale gastronomiczne.


Czy na Świebodzki w końcu wrócą pociągi?

Świecąca pajęczyna i nowy dworzec

I to jeszcze nie wszystkie zmiany, które czekają dawny dworzec kolejowy. W zachodnim skrzydle, w którym dzisiaj znajdują się mieszkania pracowników PKP, stanie hotel i spa. Dwa perony znajdujące się na dworcu, zostaną zadaszone i przekształcone w pawilony handlowe.

- W naszym projekcie uwolniliśmy dworzec od funkcji kolejowej - mówi Bożena Tyszka, architekt z biura projektowo – inżynierskiego Redan, które przygotowało koncepcję przebudowy. - Głównymi materiałami budynku jest szkło i blacha, które nawiązują do industrialnego pochodzenia i charakteru tego miejsca. Oprócz budynku zaprojektowaliśmy przestrzeń przed nim. Przed teatrem stanie scena, na placu przed dworcem pojawią się także elementy małej architektury, fontanna i tereny zielone. Dodatkowo nad placem Orląt Lwowskich pojawi się "pajęczyna" z oświetleniem LED.   To specjalna konstrukcja, która oświetli gmach i wskaże wrocławianom wejście do budynku.

Projekt modernizacji dawnego dworca obejmuje również ulicę Robotniczą, która ma stać się czteropasmówką rozdzieloną pasem komunikacyjnym pod torowisko tramwajowe. Zmiany czekają także plac Orląt Lwowskich, na którym powstaną wspólne przystanki dla autobusów i tramwajów. W rejonie Świebodzkiego jeździłby tramwaj dwusystemowy, który mógłby kursować po mieście i torach kolejowych jako kolejka miejska.

Obok Świebodzkiego stanie dworzec, na który będą dojeżdżać pociągi.

- Nowy dworzec planowany jest na zachód od dworca Świebodzkiego - mówi Piotr Twardochleb z Biura Architektonicznego "Metropolis", które przygotowało koncepcję przebudowy. - Będą trzy, zadaszone perony, które zostaną połączone z pawilonem handlowym nadziemnymi korytarzami. Oczywiście, będzie tez możliwość wyjścia z dworca bezpośrednio na ulicę. Szacuje się, że z dworca będzie korzystać 15-20 tys. podróżnych dziennie.

Ze Świebodzkiego zniknie również targowisko. Ma się to stać w momencie, gdy rozpocznie się realizacja inwestycji. Targ zostanie najprawdopodobniej przeniesiony na tereny kolejowe przy u. Paczkowskiej.

Remont Dworca Głównego we Wrocławiu nabiera rozpędu [foto, wideo]

Pociągi pojadą, ale dopiero za kilka lat

Ze stacji kolejowej będziemy mogli dojechać m.in. na Nowy Dwór, Leśnicę, a nawet wrocławskie lotnisko. Marszałek województwa chce też wprowadzenia pociągów dłuższych trasach, m.in. do Jeleniej Góry czy Głogowa. PKP planuje, że budowa połączeń będzie się odbywać w latach 2014-2020.

A kiedy inwestycja ruszy? Najprawdopodobniej w 2012. Ale najpierw musi zostać uchwalony miejscowy plan zagospodarowania miejsca.

- Chciałbym, żeby plan zagospodarowanie miejscowego został przyjęty na sesji jeszcze w tym roku - przyznaje prezydent, Wojciech Adamski.- Chcemy to zrobić jak najszybciej, bo ten teren nas "uwiera". Moglibyśmy się nim chwalić, a musimy się go wstydzić.

Ile będzie kosztowała modernizacja dworca i budowa nowej stacji kolejowej? Jeszcze nie wiadomo. PKP nie wie jeszcze, w jaki sposób zostanie sfinansowana inwestycja.

- Albo sprzedamy majątek, albo utworzymy spółkę celową - mówi Tadeusz Szulc, dyrektor PKP Oddział Gospodarowania Nieruchomościami we Wrocławiu. - Jeszcze nie podjęliśmy ostatecznej decyzji.

Trochę historii
Dworzec Świebodzki powstał w 1842 roku. Budynek jest najstarszym z trzech tego typu zachowanych we Wrocławiu. Początkowo dworzec tworzył parterowy budynek, ze środkową częścią złożoną z dwóch kondygnacji. Na stacji znajdowały się dwa perony. Z czasem dworzec został rozbudowany i działał aż do 1992, kiedy ruch kolejowy został na nim zawieszony. Od tego momentu na dworcu znajduje się między innymi scena Teatru Polskiego i klub nocny.


Czytaj też:
Ferie 2011 we Wrocławiu Zmień swoje drogowe miasto Photo Day - serwis
Kąpieliska i baseny we WrocławiuRozkład jazdy MPK WrocławDzieje się we Wrocławiu

Opublikuj materiał i wygraj nawet 500 zł!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto