Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław wyda ponad 700 mln na oświatę

Lucyna Jadowska
Lucyna Jadowska
Nowy rok szkolny rozpocznie się w 324 wrocławskich szkołach 71 tys. dzieci, o tysiąc mniej niż rok temu. Nauczyciele grożą strajkiem za dodatkową godzinę pracy.

W trakcie wakacji na przybycie uczniów szykowało się kilkanaście wrocławskich placówek. Za ponad 3 mln zł gruntowny lifting przeszło 13 szkół, zbudowano kilka nowych sal gimnastycznych i boisk.

Otwierają nowe przedszkola i remontują szkoły
1 września otworzone zostaną trzy nowe przedszkola: na ul. Prochowickiej, Wałbrzyskiej i Częstochowskiej. Przedszkola są próbą rozwiązania problemu braku miejsc w placówkach dla najmłodszych. Trzy nowe budynki pomieszczą 425 maluchów. Jednak nadal nie wszystkie przedszkolaki znajdą miejsca tam, gdzie chcieliby ich rodzice.

- Liczba potrzebnych miejsc we wrocławskich przedszkolach jest równa liczbie, którą miasto może zapewnić - mówi Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. - Jedyny problem to położenie tych przedszkoli. W jednej dzielnicy mamy więcej miejsc, w innej jest ich nieco mniej. To coroczny kłopot rekrutacji. Rodzice zawsze chcą umieszczać swoje dzieci w najdogodniejszej dla siebie lokalizacji, ale nie zawsze mogą sobie na to pozwolić.

Nowy rok szkolny to także nowe inwestycje miasta. Wrocław chce wydać na oświatę ponad 700 mln zł.

- Wśród placówek, które będą wyremontowane jest m.in. Szkoła Podstawowa nr 73 przy Glinianej, nr 27 przy ul. Rumiankowej czy Gimnazjum nr 21 ul. Świętego Jerzego - mówi Krzysztof Czaja, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta. - Nie zapominamy też o inwestycjach, które wydawałyby się drobne i mniej ważne. W najbliższym czasie w ramach programu "Radosna szkoła" zostaną wybudowane trzy place zabaw.


Mali przedsiębiorcy i ekonomiści

W nadchodzącym roku szkolnym we wrocławskich szkołach będzie realizowany program "Przedsiębiorczy przedszkolak". W projekcie weźmie udział około tysiąca dzieci. Pogram będzie prowadzony w dziesięciu przedszkolach ma dotyczyć podstawowych pojęć ekonomicznych.

W tym roku szkolnym będzie również realizowany projekt "Gospodarcza dżungla", skierowany do uczniów gimnazjum. Realizowany w 22 szkołach, będzie miał formę zajęć pozalekcyjnych, które mają zachęcić młodych do poznania rynku ekonomicznego.

Nauczyciele grożą strajkiem
Jeszcze przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego wrocławscy nauczyciele grożą strajkiem. Wszystkiemu winna zmiana wprowadzona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Od 1 września nauczyciele będą prowadzić kolejną darmową godzinę, którą mają przeznaczyć na pomoc uczniom.

- Wiem, że pojawił się konflikt w związku z kolejnymi godzinami dodatkowymi, ale jest on prowadzony przez władze związkowe na poziomie central - mówi Krzysztof Czaja. - Jako miasto chcemy zapoznać się z meritum sprawy, ale de facto jest to konflikt na styku rozwiązań programowych między związkami zawodowymi i Ministerstwem Edukacji Narodowej. Moim zdaniem rozwiązaniem jest merytoryczna dyskusja w Warszawie z udziałem centrali i przedstawicielami ministerstwa - komentuje.


Czytaj też:
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto