Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław gospodarzem Światowych Dni Muzyki

Kinga Czernichowska
Kinga Czernichowska
Długie starania o miano gospodarza Światowych Dni Muzyki zostały zwieńczone sukcesem.

Wszystko zaczęło się w 2000 roku. Właśnie na początku trzeciego tysiąclecia po raz pierwszy zgłoszona została kandydatura Wrocławia do miano gospodarza Światowych Dni Muzyki.

Początki festiwalu miały dość kameralny charakter. Jednak w 2014 roku usłyszymy znacznie więcej koncertów symfonicznych i oper. Tym bardziej, że wydarzenie zostanie zrealizowane wspólnie z Festiwalem Opery Współczesnej i Narodowym Forum Muzyki.

- Narodowe Forum Muzyki będzie jednym z głównych miejsc tego festiwalu. To, co dotyczy programowania, jeszcze przed nami. Część programu będzie ustalona przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej, natomiast część przez nas - wypowiada się dla MMWrocław Andrzej Kosendiak, dyrektor Filharmonii Wrocławskiej. - Myślę, że to dobry moment na stworzenie grupy, która popracuje nad programem. Nasze zespoły, zarówno orkiestra Leopoldinum jak i chór Filharmonii Wrocławskiej są gotowe na przyjęcie zamówień.

Światowe Dni Muzyki to szansa dla wielu artystów, a dla zwykłej publiczności spotkania się z ich twórczością oraz nimi samymi. W latach 60. na przykład na zamówienie właśnie tego festiwalu powstała opera "Diabły z Loudun" Krzysztofa Pendereckiego.

- Każda edycja odbywa się w innym kraju, więc każda z nich jest niepowtarzalna - mówiła na konferencji prasowej Dorota Anna Władyczka z Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej.

Wratislavia Cantans 2010Wratislavia Cantans 2010

Utwory, które zostaną zaprezentowane na festiwalu, będą w większości wybierane w drodze konkursu. Zgłoszenia można nadsyłać do końca 2011 roku. Organizatorzy przewidują 22 kategorie konkursowe, w tym m.in. orkiestra symfoniczna, orkiestra kameralna, balet/pantomima, kwartet smyczkowy, duet fortepianowy, improwizujący zespół jazzowy, głos solo, a nawet zespół hip-hop/rap. Należy pamiętać o tym, że od przyszłego roku wchodzi w życie nowy regulamin. Jeden kompozytor może wysłać tylko jeden utwór.

Do konkursu została wprowadzona także jedna nowa kategoria na instalację multimedialną. Projekty takie zostaną zrealizowane ostatecznie w kilku miejscach we Wrocławiu. Będą dotyczyć Wyspy Słodowej, Fontanny Multimedialnej, fontanny na wrocławskim Rynku oraz placu Solnego.

- Kandydaci muszą najpierw zapoznać się z tymi miejscami na mapie topograficznej miasta, by móc przygotować projekt - wyjaśniał Jarosław Broda, dyrektor Wydziału Kultury w Urzędzie Miasta. - To daje szansę promocji Wrocławia.

Poza Narodowym Forum Muzyki koncerty odbywać się będą także w Operze Wrocławskiej, Akademii Muzycznej, Auli Leopoldina, Oratorium Marianum i Bazylice św. Elżbiety. Prawdopodobnie festiwal rozpocznie 3 października 2014 roku i potrwa dziesięć dni.

- Wrocław ma się czym pochwalić. Mamy dobre teatry dramatyczne, Filharmonię, Operę, orkiestry kameralne i chóry. A także świetne festiwale, takie jak Dialog, Wratislavia Cantans, Jazz nad Odrą, Piosenka Aktorska - przyznała w rozmowie z nami Ewa Michnik, dyrektor Opery Wrocławskiej. - Wystarczy wziąć kilka informatorów z różnych miast i porównać liczbę wydarzeń kulturalnych. U nas naprawdę dużo się dzieje. Możemy śmiało konkurować z innymi miastami europejskimi - podsumowuje.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto