Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Reanimacja kotłowni na Paczkowskiej

Arek Gołka
Arek Gołka
Muzeum Architektury rusza z akcją ratowania starej kotłowni przy ul. Paczkowskiej.

Kotłownia na Hubach wybudowana została w latach 1928-29 według projektu niemieckiego architekta Gottharda Eckerta. Od kilkudziesięciu lat stoi pusta i popada w ruinę. Miejsce należy do zespołu budynków kolejowych PKP Nieruchomości. W przyszłym roku spółka planuje go sprzedać. Jeszcze nie wiadomo, co z budynkiem zrobi z nowy właściciel, ale istnieje obawa, że zabytkowy budynek zniknie z mapy miasta.

Na ratunek kotłowni rusza Muzeum Miejskie Architektury we Wrocławiu, które chce przywrócić jemu dawny blask.

- Budynek jest wyjątkowym zabytkiem architektury przemysłowej o oszczędnym i prostym charakterze - mówi Jolanta Gromadzka z Muzeum Architektury. - Wyróżnia się specyficznym pięknem, ma też bardzo korzystne położenie w centrum Wrocławia. Dziś panuje tendencja, by takie miejskie perełki zachowywać - dodaje.

W ten sposób uratowano Stary Browar w Poznaniu, tworząc tam Centrum Sztuki i Biznesu, Manufakturę w Łodzi, gdzie zrobiono Muzeum Fabryki oraz nowoczesną galerię handlową czy znajdujący się nieopodal kotłowni - Browar Mieszczański przy Hubskiej.

kotłownia przy Paczkowskiej Wrocław

16 września wrocławskie muzeum organizuje specjalny przegląd pomysłów architektonicznych na odnowienie i zagospodarowanie budynku kotłowni. Postanowiło tym samym wykorzystać okazję, jaką stwarzają trwające w tym czasie Europejskie Dni Dziedzictwa Narodowego.

Przegląd przybierze formę otwartej dla wszystkich dyskusji, na temat tego, jak uratować unikalną budowlę. Udział w niej wezmą autorzy projektów, urzędnicy miejscy, teoretycy i historycy sztuki oraz dziennikarze. Obecnie trwają też rozmowy z PKP Nieruchomości, aby akurat w tym dniu uczestnicy panelu dyskusyjnego mogli wejść do budynku kotłowni, który na co dzień jest zamknięty.

Akcję popiera też obecny właściciel kotłowni, spółka PKP Nieruchomości.

- Organizacja takiej akcji to dobry pomysł - mówi Bartłomiej Sarna, rzecznik prasowy PKP S.A. Oddział Gospodarowania Nieruchomościami we Wrocławiu.- Postaramy się pomóc Muzeum Architektury, jeszcze przed przeglądem projektanci będą mogli zobaczyć wnętrze kotłowni.

Organizowany przez muzeum przegląd ma zainteresować wrocławian zabytkiem.

- Chcemy rozpropagować ideę ratowania zabytkowych obiektów przemysłowych - tłumaczy Gromadzka. - Nie ukrywam, że najlepiej byłoby, gdyby nowy budynek pełnił funkcję kulturalną. Dozwolone są jednak oczywiście wszelkie ciekawe projekty i propozycje - dodaje.

Pomysły zagospodarowania i renowacji kotłowni, które będą pokazane na przeglądzie, można wysyłać do 10 września w formie elektronicznej (pliki PDF, tekstowe lub graficzne) na adres: [email protected] lub [email protected].
Więcej informacji na oficjalnej stronie Muzeum Architektury.


Czytaj również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Reanimacja kotłowni na Paczkowskiej - Wrocław Nasze Miasto

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto