MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Śpieszmy się kochać historyczną wrocławską fabrykę zabawek, bo już niedługo zostanie zrównana z ziemią

Aneta Kolesińska / Polska Press
W sercu Wrocławia, na osiedlu Szczepin, stoi ceglany budynek, który niebawem może zniknąć z miejskiej mapy. To dawna Spółdzielnia Pracy Palart, znana z produkcji kultowych zabawek w czasach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Ta zmiana symbolizuje nie tylko koniec pewnej epoki, ale i początek nowego rozdziału dla tego miejsca. Dowiedzmy się, co stoi za planami wyburzenia i co ma powstać na miejscu dawnej fabryki.

Pamiątka z czasów PRL na wrocławskim Szczepinie

Dawna Spółdzielnia Pracy Palart przy ulicy Kruszwickiej 26-28 to nie tylko budynek. To miejsce, które przechowuje historię przemysłu zabawkarskiego w Polsce czasów PRL. Znajdujący się tam kompleks budynków użytkowych był świadkiem produkcji popularnych samochodzików i bączków, które kolorowały dzieciństwo wielu pokoleń Polaków. Ceglany budynek, będący jednym z niewielu ocalałych poniemieckich obiektów na osiedlu, jest świadectwem minionych lat.

Wspomnienia mieszkańców Wrocławia o wizytach w fabryce i fascynacji produkowanymi tam zabawkami są niezwykle żywe.

"Do dziś pamiętam wycieczkę szkolną i te kultowe zabawki z przewagą koloru czerwonego" - wspominają wrocławianie w mediach społecznościowych.

Nieuchronne zmiany: Co dalej z terenem dawnej fabryki?

Mimo bogatej historii i emocjonalnego przywiązania wielu osób, teren dawnej Spółdzielni Pracy Palart stoi przed nieuchronnymi zmianami. Firma Develia, która obecnie jest właścicielem terenu, nie potwierdza jeszcze oficjalnie swoich planów dotyczących przyszłego zagospodarowania tej przestrzeni. Wszystko wskazuje na to, że decyzje zostaną podjęte i ogłoszone po uzyskaniu prawomocnego pozwolenia na budowę.

To, co powstanie w miejscu dawnej fabryki zabawek, jest na razie przedmiotem spekulacji i oczekiwań mieszkańców. Czy będzie to kolejny kompleks mieszkalny, czy może przestrzeń użyteczności publicznej, która w jakiś sposób odda hołd historycznemu dziedzictwu tego miejsca? Tylko czas pokaże, jakie plany ma Develia dla tego unikalnego fragmentu Wrocławia.

Wrocław żegna swoje historyczne obiekty

Historia dawnej fabryki zabawek Palart wpisuje się w szerszy kontekst zmian, jakie zachodzą we Wrocławiu. Miasto to, znane z bogatej historii i zabytkowej architektury, w ostatnich latach pożegnało już wiele budynków, które były świadkami jego przeszłości. Solpol, Poltegor – to tylko niektóre z obiektów, które zostały zrównane z ziemią, aby ustąpić miejsca nowym inwestycjom.

Zmiany te, choć często budzą nostalgię i sprzeciw, są także dowodem na dynamiczny rozwój miasta. Wrocław, chociaż z szacunkiem odnosi się do swojej historii, nieustannie się rozwija, tworząc przestrzeń dla nowych pokoleń i nowych historii. Jak zatem dawna fabryka zabawek Palart wpisze się w tę przyszłość? Czy zostanie zapamiętana tylko w pamięci i opowieściach, czy może jej dziedzictwo zostanie w jakiś sposób zachowane? To pytania, na które odpowiedzi poznamy niebawem.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto