Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W zoo ruszyła budowa Afrykarium [wideo]

Michał Potocki
Michał Potocki
Kotiki afrykańskie zamieszkają w Afrykarium
Kotiki afrykańskie zamieszkają w Afrykarium DoroteK
Za trzy lata zobaczymy tu pokazy karmienia rekinów, pingwiny i syreny.

Teren w centralnej części zoo, przylegający do wybiegu żyraf, jest już ogrodzony. Trwa wycinka drzew i rozbiórka starych wybiegów rysi, serwali, czapli i bocianów czy koni Przewalskiego.

Za trzy lata będziemy świętować

Zoo podpisało umowę na budowę Afrykarium z wrocławską firmą Inter-System. Koszt budowy ma wynieść ponad 350 mln zł. Zakończenie inwestycji w 2015 roku ma pokrywać się ze 150-leciem istnienia wrocławskiego zoo.

- Przewidujemy, że będzie je odwiedzać milion osób rocznie - mówi Radosław Ratajszczak, dyrektor zoo. - Za wcześnie, by rozmawiać o cenach biletów, ale będą one łączone z biletami do ogrodu oraz osobne. Przy okazji powstanie również nowoczesne wejście z szatnią do zoo, a stara brama zostanie odnowiona. Afrykarium będzie czynne przynajmniej do godz. 19, a może i dłużej.

Zobacz wizualizacje Afrykarium


Nurkowie nakarmią rekiny

Nowy pawilon zaprezentuje faunę i florę wód afrykańskich i tych opływających kontynent. Zwiedzający przejdą przez szklany 18-metrowy tunel niczym po dnie oceanu. Ryby będą publicznie karmić nurkowie. W Afrykarium znajdzie się też kilka mniejszych zbiorników z małymi rybami rafy koralowej czy środowiska jezior Malawi i Tanganika.

- W Afrykarium zamieszkają zwierzęta z naszej kolekcji takie, jak: hipopotamy, krokodyle nilowe, kotiki afrykańskie, czerwonaki, ibsy czy wikłacze - mówi Mirosław Piasecki, specjalista ds. hodowli wrocławskiego zoo. - Sprowadzimy manaty, czyli legendarne syreny, 11 kilkumetrowych rekinów, pingwiny przylądkowe i trochę gatunków ryb słodko i słonowodnych. W sumie w budynku zamieszka kilkadziesiąt gatunków zwierząt.

Budynek eksperymentalny

Konkurs na budowę Afrykarium wygrało w 2008 roku biuro projektowe ArC2. Jak mówi jego szef. Wyzwanie było duże, ponieważ w Polsce nikt nie ma doświadczenia z takimi obiektami.

- Posiłkowaliśmy się specjalistami z Niemiec czy Szwajcarii. Przy projektowaniu akrylowego tunelu w basenie z rekinami współpracowaliśmy np. z firmą z Nowej Zelandii - wyjaśnia Mariusz Szlachcic z biura projektowego ArC2. - Budynek stanie na osi Hali Stulecia, a co ciekawe, znaleźliśmy rysunek Maksa Berga (projektanta Hali Stulecia - red.), który w tym właśnie miejscu zaprojektował jakiś budynek.

Na czas budowy Afrykarium zwiedzających czekają utrudnienia w centralnej części ogrodu. Żeby łatwiej było dojść do wyjścia, uruchomiono kolejne przy wybiegu tygrysów.


Czytaj również:



Egzamin gimnazjalny 2012 z CKE


Sesja z książkami we Wrocławiu


Matura 2012 z CKE matematyka


Hakuna matata! Konkurs na zdjęcia z zoo

**

**

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto