Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Maraton pisania listów z Amnesty International

Mariusz Kruczek
Mariusz Kruczek
10 grudnia to Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Działacze Amnesty International wspólnie ze znanymi osobami, m.in. z Olgą Tokarczuk, będą pisali listy w obronie więźniów sumienia.

A jak wygląda kondycja praw człowieka w Polsce? Po przełomie roku 1989 Polacy angażują się w prace organizacji pozarządowych. Jedną z nich jest Amnesty International, która w najbliższy weekend (11-12 grudnia) organizuje we Wrocławiu maraton pisania listów w obronie osób, których prawa są łamane.

- Zaangażowałam się w działalność AI, kiedy powstawało ich koło w mojej szkole - mówi Olga Loy z Wrocławia, wolontariuszka Amnesty International. - Popieram taką działalność. W Amnesty International przekonałam się, że razem można więcej. Indywidualny sprzeciw jest niedostrzegalny, kilka tysięcy nie można już zignorować - dodaje.

Pomocna dłoń

Przedstawiciele Amnesty International z Wrocławia przekonują, że pisanie listów jest skutecznym orężem w walce o prawa człowieka.

- Amnesty International pisze listy od 50. lat, czyli od początku swojego istnienia - mówi Aleksandra Minkiewicz z AI. - W zeszłym roku napisaliśmy 108 tys. listów. Powstały na początku grudnia, a pod koniec roku dostaliśmy dobrą wiadomość, że Aminatou Haidar, obrończyni praw człowieka z ludu Sahrawi z Sahary Zachodniej, została uwolniona.

Działacze AI tłumaczą, że ich listy upubliczniają sprawę konkretnej osoby, która w ten sposób przestaje być anonimowa. Piszą listy również do samych więźniów.


ojeciec Alejandro

Bohaterowie tegorocznego Maratonu Pisania Listów: Walid-Yunis-Ahmad z Iraku po lewej, po prawej ojciec Alejandro Solalinde Guerra z Meksyku


- Często dostajemy odpowiedzi, że takie małe gesty podnoszą ich na duchu. Nawet strażnicy inaczej zachowują się wobec skazanych, kiedy widzą, ile osób się za nimi wstawia. Z kolei władze oraz sędziowie mają świadomość, że świat patrzy im na ręce - zauważa Minkiewicz.

W akcję włączają się osoby publiczne m.in. Jacek Żakowski, Grzegorz Miecugow, Gaba Kulka, Anna Maria Jopek, Piotr Adamczyk.

- We Wrocławiu swój udział potwierdzili Adolf Juzwenko, dyrektor Ossolineum czy pisarka Olga Tokarczuk - mówi Katarzyna Mroczkowska z wrocławskiego oddziału AI.

Własne podwórko

Organizacje działające w obronie praw człowieka skupiają swoją działalność na tzw. Drugim i Trzecim Świecie, ponieważ, jak przekonują, w Polsce działają odpowiednie instytucje pomagające w przypadku ich łamania.

O pomoc można się zgłosić do Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w Polsce (zobacz: interwencje Helsińska Fundacja Praw Człowieka).

parada równościniepełnosprawny

- Najczęściej rozpatrujemy sprawy dotyczące polskiego wymiaru sprawiedliwości - mówi Adam Bodnar z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. - Obywatele uskarżają się na funkcjonowanie sądów, prokuratury, mamy problem również z przewlekłymi postępowaniami. Równie często zgłaszają się do nas więźniowie, rozpatrujemy sprawy dotyczące warunków życia oraz służby zdrowia w więzieniach - dodaje.

Prawo do komputera w celi

Fundacja podejmuje działania np. w sprawach zamykania sklepów z dopalaczami, obchodzenia się ze zwłokami. Walczy również o prawa więźniów: o dostęp do komputera w celi czy zachowanie obrączki ślubnej.

- W Polsce często łamane są prawa mniejszości - uważa Bodnar. - Przede wszystkim chodzi o zachowania rasistowskie czy dyskryminację homoseksualistów. Znaczna ilość interwencji dotyczy niepełnosprawnych, którzy są wykluczani z życia publicznego.

Helsińska Fundacja Praw człowieka zauważa, że w Polsce istnieją problem bezwyznaniowej edukacji szkolnej, przemocy ze strony policji oraz funkcjonowania służb specjalnych. Nadal też łamane są prawa kobiet.

- Każdą sprawą zajmujemy się kompleksowo. Zapewniamy pomoc prawną, służymy radą, nagłaśniamy wydarzenie. W każdym roku mamy kilkadziesiąt udanych interwencji - mówi Bodnar.


Wrocławski Maraton Pisania Listów Amnesty International

Amnesty International zaprasza do pisania listów do klubu Falanster przy ul. św. Antoniego 23. Maraton startuje w sobotę (11.12) o godz. 14. Kończy się w niedzielę (12.12) o godz. 12.00

Do udziału w imprezie zostali zaproszeni:

Beata Sierocka - Dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa Dolnośląskiej Szkoły Wyższej
Adolf Juzwenko - Dyrektor Ossolineum
Kazimierz Kimso - przewodniczący dolnośląskiej "Solidarności"
Dariusz Tokarz - Pełnomocnik Wojewody Dolnośląskiego ds. mniejszościnarodowych i etnicznych
Michał Jaros - poseł PO
Michał Syska - Dyrektor Ośrodka Myśli Społecznej im. Ferdynanda Lassalle'a, członek zespołu pisma "Krytyka Polityczna"
Konrad Góra - wrocławski poeta młodego pokolenia
Rafał Błaszczyk - trener siatkarek Impel Gwardii Wrocław


Harmonogram:

12.00 - start Maratonu Pisania Listów
14.00 - oficjalne rozpoczęcie Maratonu Pisania Listów
16.00 - Tomasz Błoński – "Prawa człowieka w Królestwie Maroka – problem Sahary Zachodniej" – prezentacja z pokazem zdjęć
18.00 - kuchnia społeczna - pyszne wegetariańskie i wegańskie jedzenie za jedyne 10 zł
21.00 - pokaz filmów Amnesty International

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto