Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Legendy o Maryi i nowy sezon w Operze

Kinga Czernichowska
Kinga Czernichowska
Opera Wrocławska rozpoczyna kolejny sezon.

Tę operę zobaczymy już 1 i 2 października (godz. 19.). "Legendy o Maryi" są wystawiane po raz pierwszy w Polsce. Spektakl czeskiego twórcy, Bohuslava Martinu, w dosłownym tłumaczeniu powinien nazywać się "Cuda Maryi".

- To jednak nie cuda rozumiane w Polsce jako faktycznie zaistniałe niezwykłe zdarzenia są motywem przewodnim tej opery - mówi Ewa Michnik, dyrektor Opery Wrocławskiej. - Dlatego uzgodniliśmy, że w Polsce będą to "Legendy o Maryi".

Premiera jest przygotowywana w koprodukcji z Narodnim Divadlem w Pradze. Współpraca obu instytucji rozpoczęła się po obejrzeniu przez Jiri Hermana "Raju utraconego".

Historie ludzi, religia w tle

- Bardzo się cieszę z tej koprodukcji. "Legendy o Maryi" to jedna z trzech największych oper Martinu. Jest to tytuł bardzo mi bliski - opowiadał na konferencji prasowej Herman. - Fascynuje mnie zwłaszcza podział opery na cztery części, z których dwie to inspiracje starofrancuskimi legendami. Oprócz tego mamy legendy staroniderlandzkie i pastorał. Połączenie tego wszystkiego to wielkie wyzwanie, bo przecież każda z tych części jest zupełnie inna.

Oprócz "Legend o Maryi" Martinu skomponował m.in. takie opery, jak "Julieta" czy "Greckie pasje". Gdy Martinu tworzył to dzieło, nie chciał, by było ono odbierane przez pryzmat religii chrześcijańskiej. To widać w jego operze, która przedstawia raczej naiwne historie bohaterów niz odnosi się do wierzeń.

- Muzyka stylizowana jest na ludową. Partie wokalne są bardzo melodyjne. Warto zwrócić także uwagę na fortepian, który u Martinu w orkiestrze pełni funkcję solistyczną - twierdzi Tomasz Szreder, dyrygent.

Opera współcześnie

"Legendy o Maryi" zainaugurują też II Festiwal Opery Współczesnej, który rozpocznie się właśnie z początkiem nowego miesiąca i potrwa do 17 października. W ramach tego wydarzenia zobaczymy dwie premiery. Poza "Legendami o Maryi" będzie to "La liberta chiama la liberta" Eugeniusza Knapika.

opera wrocławska

Opera Wrocławska przygotowuje na ten sezon kilka premier


Oprócz tego warto wybrać się na "Chopina" Oreficego. Jest to spektakl towarzyszący, zaplanowany z okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Kolejnym niezwykłym wydarzeniem będzie "Zagłada domu Usherów" Glassa. Tę operę zaprezentują goście - Teatr Wielki z Warszawy.

Festiwal Opery Współczesnej to nie tylko spektakle operowe, lecz również spotkania z artystami.

Na zbliżający się sezon przewidziano pięć premier. Będą to: "Romeo i Julia" Prokofiewa (18 i 19 grudnia), "Joanna d'Arc" Verdiego (29 i 30 stycznia), "Parsifal" Wagnera (16, 17 i 21 kwietnia), "Ogród Marty" Duchnowskiego (14 i 15 maja) i "Don Giovanni" Mozarta (28 i 29 maja).

Natomiast na początku czerwca we Wrocławiu odbędzie się Międzynarodowy Kongres Ryszarda Wagnera. Oprócz koncertów Filharmonii Wrocławskiej zobaczymy też spektakle operowe: "Borysa Godunowa", "Parsifala" i "Króla Rogera".

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto