Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kibice Śląska Wrocław mają już swój lokal przy Szewskiej

Michał Potocki
Michał Potocki
W wyremontowanej kamienicy przy ul. Szewskiej 66/67A kibice WKS-u nauczą się pozytywnego dopingu.

Kiedyś w lokalu wyrabiano pieczątki, teraz spotykać się tu będą piłkarscy kibice. Parter kamienicy przy ul. Szewskiej 66/67A stał się wrocławskim ośrodkiem projektu "Kibice Razem". W tym miejscu fani piłki nożnej dowiedzą się m.in. jak pozyskiwać pieniądze na tworzenie opraw, uzyskiwać zgody urzędów na realizacje swoich pomysłów czy współpracować z mediami.

- Lokal jest miejscem, gdzie spotykało się już Stowarzyszenie Wielki Śląsk - opowiada Joanna Łaska, koordynatorka projektu. - Miejsce będzie otwarte dla każdego kibica, który chce się dowiedzieć czegoś o stowarzyszeniu czy naszych działaniach albo ma pomysły na oprawę czy zorganizowanie akcji. Mamy nadzieję, że będą nas odwiedzać również zwykli przechodnie. Chcemy też pomóc w zapełnieniu stadionu na Maślicach - dodaje.

Miejsce spotkań wrocławskich kibiców zlokalizowane jest w starej kamienicy, nad którą dozór ma konserwator, dlatego w części pomieszczeń nie można ruszać surowej cegły. Za to w pomieszczeniu od ulicy powstaje na ścianie graffiti. Jego projekt został wyłoniony w konkursie dla kibiców. Są na nim kibice, symbole WKS-u i miasta, będzie też znak Wielkiego Śląska.

- Najważniejsze było, aby lokal mieścił się w centrum z wejściem prosto z ulicy, żeby był widoczny - mówi Piotr Mazur, dyrektor Biura Sportu, Turystyki i Rekreacji UM we Wrocławiu. - Kibice to nie jest grupa ludzi działająca pokątnie. Mogą się wpisać w krajobraz centrum. O projekcie będzie głośno, będą plakaty i ulotki. Interesuje nas głównie Euro 2012, ale lokal będzie funkcjonował również później - dodaje.

Lokal Kibice razem Szewska WrocławLokal Kibice razem Szewska Wrocław

Prace nad projektem "Kibice Razem" trwają od początku czerwca. Projekt skierowany jest do lokalnej społeczności, ale zakłada również współpracę z podobnymi organizacjami w Niemczech. Na razie raz w miesiącu organizowane są warsztaty dla kibiców. Najbliższe skierowane będą do ultrasów [najbardziej zaangażowanych kibiców - przyp. red.] na temat pozyskiwania pieniędzy unijnych w ramach programu "Młodzież w działaniu".

W listopadzie odwiedzą nas z kolei kibice Dynama Drezno. Strona internetowa projektu www.kibice-razem.pl ruszy najpóźniej 1 listopada.

- Nie będziemy wspierać akcji, które koncentrują się na negatywnych wzorcach, ale promować to, co fajne w kibicowaniu - mówi Jakub Kurowski, pracujący przy projekcie. - Jednym z założeń jest eliminacja zachowań szowinistycznych, rasistowskich i ksenofobicznych.

W Niemczech takie projekty działają od 29 lat. Wrocławski ośrodek potrzebuje około pięciu, żeby zyskać poważanie w środowisku. Na razie w warsztatach jednocześnie może brać udział 25 osób.


Czytaj również:

Zmień swoje drogowe miasto
Avant Art Festiwal po raz trzeci [program, bilety]
Ale obciach! Czego wstydzi się Wrocław
Festiwal Nowobrzmienia 2010: program, koncerty, bilety

**
Opublikuj materiał i wygraj nawet 500 zł!

**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto