Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Avant Art Festival po raz trzeci we Wrocławiu [program - bilety]

Redakcja
Międzynarodowy festiwal muzyki awangardowej zawita do stolicy Dolnego Śląska 24 września. Tym razem królować będzie na nim muzyka norweska.

Avant Art Festival 2010 to ambitna impreza cykliczna skierowana do wymagającego odbiorcy. Artyści zaprezentują nowe kierunki i drogi, które wykraczają poza przyjęte ramy sztuki. Podczas festiwalu przedstawione zostaną spektakle teatralne i taneczne, instalacje oraz performance.

Trzecia edycja odbędzie się 24-26 września oraz 1-3 października. Głównym motywem tegorocznej imprezy będzie muzyka norweska. Przed publicznością wystąpi m.in. Maja Ratkje, pierwsza dama północnoeuropejskiej muzyki awangardowej. Poza Skandynawami zaprezentują się także multiinstrumentaliści i eksperymentatorzy z Polski i całej Europy.

Scena muzyczna:

Maja Ratkje (Norwegia)

Artystka podąża ścieżkami awangardy elektroakustycznej. Dzięki swojemu wyjątkowemu głosowi i improwizacji stała się jedną z najbardziej popularnych postaci współczesnej muzyki eksperymentalnej. Komponuje rónież utwory orkiestrowe, śpiewa w operze, improwizuje i tworzy muzykę elektorakustyczną. Pierwszy album wydała w 2002 roku.

Arve Henriksen & Jan Bang (Norwegia)

Henriksen i Bang to dwa różne charaktery. Pierwszy jest najbardziej popularnym norweskim trębaczem, drugi producentem i DJ-em. Obaj eksperymentują i wyznaczają nowie kierunki w jazzie i muzyce samplowej. Efekty ich współpracy dają publiczności niezwykłe przeżycia artystyczne. Arve Henrisken ma na swoim koncie współpracę z wieloma muzykami, m.in.: Johnem Blakiem i Magnetic North Orchestra, Andersem Jorminem, Janem Christensenem oraz Cikada String Quartet.

Jan Bang z kolei jest określany przez wielu mianem "guru elektroniki". DJ jest znany z umiejętnego i artystycznego wykorzystania sampli. Bang to muzyczny innowator, który łączy progresywne myślenie z zapotrzebowaniem na twórczość dostępną szerokiemu gronu odbiorców.

James Plotkin i Mick Harris (USA/UK)

Podczas tegorocznej odsłony Avant Art Festival będziemy świadkami współpracy dwóch indywidualistów muzyki alternatywnej - Micka Harrisa i Jamesa Plotkina. Ten ostatni zaczynał swoją karierę jako gitarzysta OLD. W latach 90. zespół wydał remiksy, co w tamtych czasach dla zespołów metalowych było szokiem.

Dzięki tym eksperymentom Plotkin zaczął oddalać się od ciężkich dźwięków. Pod względem osiągnięć dorównuje mu jego kompan, Harris. Mick zaczynał jako perkusista Napalm Death. Najbardziej rozwinął się w formacji Scorn.

Jono El Grande (Norwegia)

Jono to samouk, kompozytor, muzyk i dyrygent. Pomimo coraz szerszego uznania wciąż jest outsiderem wśród skandynawskich eksperymentalistów. Jego pierwszy album ujrzał światło dzienne w 1998 r. i był kolekcją absurdalnych utworów instrumentalnych, nagranych przy użyciu tylko syntezatora. Kolejny krążek powstał we współpracy z 9-osobową orkiestrą i był inspirowany klasycznym rockiem progresywnym, muzyką filmową i popem.

Puma (Norwegia)

Puma to radykalni buntownicy, którzy rozbijają różne gatunki, żeby na ich zgliszczach budować swoją muzykę. Norwedzy serwują rock, free jazz, noise i elektronikę w idealnych proporcjach. Ich muzyka to melodyczny tygiel, w którym mieszają się chaotyczne i chropowate dźwięki. W 2006 roku zdobyli statuetkę JazzIntro.

Terje Isungset & Stian Westerhus (Norwegia)

Perkusista Terje Isungset i gitarzysta Stian Westerhus to młode gwiazdy norweskiej muzyki improwizacyjnej. W ich kawałkach odnajdziemy mix jazzu, noise'u, improve'u i szczyptę metalu. Terje to jeden z najbardziej doświadczonych i uznanych perkusistów w Europie. Jego inspiracją jest jazz i skandynawska muzyka etniczna.

Isungset jest autorem wielu kompozycji prezentowanych na festiwalach jazzowych, w przedstawieniach tanecznych, spektaklach teatralnych i filmach. Z kolei Stian zdobył doświadczenie, współpracując z wieloma szanowanym kapelami m.in. Puma, Monolithic i Bladed.

Offonoff (Norwegia)

Członkowie zespołu grają razem od 2006 roku, jednak słuchając ich mamy wrażenie, jakby koncertowali od dekad. Ich muzyka mieści się gdzieś na skrzyżowaniu ścieżek wytyczonych przez Last Exit, Jamesa Blood Ulmera, Sonic Youth i Locust. Jest ona hałaśliwa, intensywna, pełna szybkich zmian i w całości improwizowana.

Necessary (Norwegia)

Tę formację trudno określić mianem skandynawskiej, gdyż jej członkowie pochodzą z różnych krajów i kontynentów. Poza Norwegami: Andreasem Morkiem, Matti Hansenem i Markusem O Klyve gra tam też Ted Parsons, legendarny amerykański perkusista i Tony F. Wilson pochodzący z Londynu. Inni regularni współpracownicy Necessary to pochodzący z Chile raper Salvador Sanchez z norweskiej załogi Dark Side of the Force, a także założyciel Godflesh i Jesu Justin K. Broadrick. Grupa miksuje tradycyjny rock z elementami elektronicznym.

Radian (Austria)

Radian to wiedeński tercet, który prezentuje minimalistyczne utwory stworzone z dźwięków, które muzyką samą w sobie jeszcze nie są. To szmery, delikatne stuknięcia pałeczki perkusyjnej, krótkie odgłosy podłączania wtyczki do gniazdka, przełączanie spięć, dźwięki palców naciskających klawisz komputera. Perfekcyjny timing, świadome uderzenia w bębny występują w akompaniamencie przypadkowych szmerów.

Regenorchester (Austria/Australia/Holandia)

Zespół tworzy niezwykły jazz-rock, w którym instrumenty klasyczne występują na równi z elektronicznymi.

Minimental (Chorwacja)

Duet tworzą Nick Emch i Laurent Goei. Podczas grania swoich archaicznych mantr Minimetal tworzy niespokojne i prowokujące przedstawienia. Zespół nie wzoruje się na żadnej z współczesnych form, poszukując unikalnych rozwiązań.

Lucien Dubuis Trio (Chorwacja)

Ich twórczość jest rezultatem poszukiwania nowych definicji i nowych horyzontów w zakresie jazzu. Muzyka Lucien Dubuis Trio jest jednocześnie czymś nowoczesnym i prymitywnym.

Phall Fatale (Chorwacja)

Jeden z najmłodszych zespołów na tegorocznym Avant Art Festival. Mamy tu dwa kontrabasy, dwie wokalistki, laptopa i perkusję. Ich muzyka to pomost pomiędzy piosenką a improwizacją.

2g (Polska)

Jedyny polski akcent podczas Avant Art Festival 2010. Zespół założyli Bartłomiej Kuźniak (aka Qźniak) i Zbigniew Szmatłoch (aka Ozoz). 2g nagrywają kawałki wyłącznie w wersji live. Kapela nie przygotowuje zamkniętych utworów, płyt czy programów koncertowych.


Scena performance:

Verdensteatret (Norwegia)

And All the Questionmarks Started to Sing to mieszanka przedstawienia, koncertu i instalacji. Grupa stworzyła rozbudowaną intermedialną opowieść, w której sztuki wizualne i dźwiękowe są połączone z teatrem.

MaisonDahlBonnema & Needcompany (Norwegia, Holandia, Belgia)

MaisonDahlBonnema Ricky and Ronny and Hundred Stars – a Sado Country Opera jest kontynuacją ich pierwszej opery The Ballad of Ricky and Ronny – a Pop Opera. Ricky i Ronny to para duchów, która wędruje między gwiazdami. W przestworzach spotykają postać Setki Gwiazd. Przez nią wpadają w pornograficzny wszechświat, gdzie wydają się tracić nad sobą całe swoje panowanie. Lecąc poprzez kosmos, Ricky i Ronny, prowadzeni przez Sto Gwiazd, badają możliwość ponownych narodzin.

[MINUS 20] collective (Polska, Norwegia, Francja)

W ich debiutanckim przedstawieniu "The Fork - podróż do centrum niewyjaśnionego" nie znajdziemy wyszukanych psychologicznie treści, ani socjopolitycznych diagnoz. Spektakl to swoisty mix tańca, teatru, musicalu i komedii typu stand-up. Widzowie śledzą historię Andżeliki i Wilbura, dwóch pokrewnych dusz, które, jak się okazuje, wcale nie są sobie pokrewne. Bilety w ramach Avant Art Festival 2010 będą się wahać w granicach od 15 do 45 zł. Jak zapewniają organizatory, pełen cennik poznamy w ciągu kilku najbliższych dni. Będzie go można zobaczyć m.in. na stronie Avant Art Festival 2010

Kąpieliska i baseny we Wrocławiu [informator]Wakacyjne remonty dóg we Wrocławiu

Wydarzenia w innych miastach

Poznań

Sting w Poznaniu - Bilety i inne najważniejsze informacje o koncercie

Kraków

Coke Live Music Festival 2010: zapowiedzi, relacje, artyści, zdjęcia, bilety

Warszawa

Orange Warsaw Festival 2010: zespoły, artyści, program, bilety, wideo, zdjęcia

Bydgoszcz

Bydgoszcz Hit Festiwal 2010

Łódź

Outline Colour Festival 2010

Silesia

Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2010: Program, zespoły, informacje, zdjęcia, wideo

TARNOwidz Festiwal 2010 w Tarnowskich Górach: Program, wystawy, filmy, koncerty, mapa, zdjęcia, wideo

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Avant Art Festival po raz trzeci we Wrocławiu [program - bilety] - Wrocław Nasze Miasto

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto