Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jan Garbarek i The Hilliard Ensemble zaczarowali Wrocław [foto]

Marek Ciechowski
Marek Ciechowski
12 października mistrz saksofonu zagrał w Katedrze św. Marii Magdaleny.

Artykuł bierze udział w konkursie "Tym żyje miasto"dla dziennikarzy obywatelskich. Wy też możecie sprawdzić swoje siły i wygrać pieniądze.

Od kilkunastu lat, na początku października organizowane są koncerty wspierające  hospicja. Cykliczne imprezy z udziałem wielkich gwiazd odbywają się pod hasłem „Voices for Hospices”. W tym roku we Wrocławiu, w ramach akcji wspierającej wrocławskie hospicjum, wystąpił Jan Garbarek i zespół The Hilliard Ensemble.

Saksofon w kościele

Muzyka Jana Garbarka to prawdziwe misterium, uczta dla miłośników wysublimowanych dźwięków. Katedra św. Marii Magdaleny gościła już Garbarka i zespół The Hilliard Ensemble. Było to podczas trasy koncertowej promującej płytę "Officium". Monumentalne mury kościoła stanowią wspaniałe tło dla muzyki. Świetna akustyka, nastrój podniosłości i wytłumione światła idealnie uzupełniają dźwięki.

Zobacz galerię zdjęć z koncertu Jana Garbarka

Październikowy koncert zaczął się od solówki saksofonu. Garbarek grał przed ołtarzem, zwoływał do prezbiterium pozostałych uczestników misterium. Po kilku tonach saksofonowi z czterech krańców kościoła odpowiedziały cztery głosy; ciche, ale wraz ze zbliżaniem się wokalistów do ołtarza, coraz głośniejsze. Muzyka krążyła wokół motywów kojarzonych z kościołem wschodnim. Utwory na płycie „Officium novum” pochodzą głównie z rejonu Kaukazu i Armenii.

Muzykę charakteryzowała surowość i brak ozdobników. Pieśni śpiewane przez Hilliard Ensemble uzupełnione zostały przez saksofon sopranowy Garbarka. W pewnych momentach wydawało się, że saksofon jest piątym wokalistą, czasami harmonizującym z czterema głosami, czasami wybijającym się ponad pozostałych.

Świetny koncert i denerwujące tramwaje

Pod koniec koncertu wszyscy wokaliści i saksofonista wyszli do naw a dźwięki krążyły po katedrze. Kiedy słuchało się muzyki z zamkniętymi oczami, pojawiło się uczucie przemijania, własnej małości wobec potęgi głosu i muzyki. Śpiewacy bezszelestnie jak duchy przesuwali się wzdłuż murów kościoła, ich głosy wzajemnie się nawoływały i przenikały.

Koncert był przecudowny, jak zawsze wybitny, jedno z większych wydarzeń muzycznych we Wrocławiu. Cóż można powiedzieć o tej muzyce? Kiedy pierwszy raz usłyszałem Jana Garbarka, a było to na płycie „It's OK To Listen To The Gray Voice”, wiedziałem że muzyka ta pozostanie ze mną na zawsze. Do tej pory jest to jeden z moich ulubionych artystów, którego płyty bardzo często wędrują do odtwarzacza. Na nasze szczęście odwiedza on Wrocław stosunkowo często.

I na koniec jeszcze jedno marzenie, niestety zupełnie nierealne, aby w trakcie takich koncertów nie było słychać tramwajów przejeżdżających pod samą bramą kościoła.

Na koncercie wystąpili: Jan Garbarek
The Hilliard Ensemble:
David James – kontratenor
Rogers Covey-Crump – tenor
Steven Harrold – tenor
Gordon Jones – baryton



Czytaj też:



Wrocław na weekend


One Love Festival 2011 [program]


Koncerty i festiwale w 2011 roku


ZOO Wrocław: cennik, dojazd

**

**

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto