Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Geocentrum będzie gotowe za dwa lata

Michał Potocki
Michał Potocki
Nowoczesne wnętrza, laboratoria i ogród. Tak ma wyglądać nowy budynek politechniki.

Politechnika Wrocławska podpisała umowę z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego na sfinansowanie projektu oraz z japońską firmą Kajima na budowę kompleksu akademickiego.

- Dziś Politechnika Wrocławska przechodzi na drugą stronę Odry. To wydarzenie historyczne - mówi Tadeusz Więckowski, rektor PWr. - Budujemy na terenach, które niedługo odkupimy od miasta. Wydziały po tamtej stronie rzeki zajmą się tym, co jest bogactwem Dolnego Śląska, a nasz region obfituje w różnego rodzaju kopaliny. Będziemy tam kształcili przyszłych specjalistów, którzy to unikatowe dobro będą wydobywali - wyjaśnia.

Za dwa lub trzy tygodnie na plac wejdą maszyny. W roku akademickim 2012/2013 mają być tam prowadzone zajęcia dydaktyczne.

- Często podpisuję umowy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, ale rzadko zdarza się to robić w takiej atmosferze - mówi Marek Łapiński, dolnośląski marszałek. - Gdy przyszedłem do urzędu wojewódzkiego, moim głównym zadaniem było wypełnić pre-umowy treścią. Projekt politechniki był najtrudniejszym bo obejmował wysokie kwoty i wymagał rozmów kilku stron, w tym miasta - dodaje.

Kompleks edukacyjno-badawczy Geocentrum Politechniki Wrocławskiej wyceniono na około 69 500 ml zł, z czego 67,5 proc. pokryje dofinansowanie Regionalnego Programu Operacyjnego, 30 proc. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a tylko 2,6 proc. (czyli niecałe 2 mln zł) wyda uczelnia.

Budynek został zaprojektowany przez Autorską Pracownię Architektury Kuryłowicz & Associates.
- W projekcie przewidziane są parkingi dla rowerów, przestrzenie rekreacyjne, zielone dachy z widokiem na rzekę, ogrody i patia. Studenci będą mogli w nich organizować imprezy, spędzać wygodnie czas między zajęciami lub uczyć się - mówi Marek Kuryłowicz. - Budynek będzie nawiązywał wysokością do stojącej nieopodal wieży ciśnień. Geocentrum wprowadzi do okolicy nową jakość - dodaje 

Budynek jest otwarty na rzekę Oławę. Od strony wody zaprojektowano bardzo dużo przeszkleń. Planowane jest także połączenie budynku z drugim brzegiem rzeki, ale na tę inwestycję ma dopiero zostać rozpisany przetarg.

W kompleksie znajdą się trzy wydziały: Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii; Budownictwa Lądowego i Wodnego oraz Wydziału Mechaniczno-Energetycznego. Geocentrum zlokalizowane będzie na terenie działek przy ul. Na Grobli. W budynku znajdą się sale dydaktyczne oraz laboratoria, pomieszczenia dla pracowników oraz pomieszczenia biurowe dla obsługi procesu dydaktycznego.


Czytaj również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto