Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Przedsiębiorczości Akademickiej: czytniki e-booków, bank stancji i alternatywa dla gipsu

Paulina Iwińska
Paulina Iwińska
W budynku A-1 Politechniki Wrocławskiej, 19 kwietnia, młodzi przedsiębiorcy udowodnili, że pasji i pomysłów im nie brakuje.

Druga edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Przedsiębiorczości Akademickiej już za nami. Na Politechnice Wrocławskiej zaprezentowali się najzdolniejsi przedsiębiorcy, działający w Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości i pokazali światu swoje dokonania.

Elektryczne doładowanie i wodoodporne opatrunki

Do najciekawszych prezentacji należały terminale do ładowania samochodów elektrycznych firm Green Wave oraz EKOENERGETYKA - Zachód s.c. Obydwie zostały uhonorowane statuetką "Fortuna z rogiem obfitości". Innowacyjność terminali tkwi przede wszystkim w nowoczesnej technologii i dużej funkcjonalności.

- Urządzenia cieszą się ogromnym zainteresowaniem, produkujemy ich ok. 500 w ciągu roku. Kupują je głównie firmy zagraniczne, ale mamy nadzieję, że w Polsce pomysł też się przyjmie - wyjaśnia Bartosz Kubik z firmy EKOENERGETYKA - Zachód s.c.

Ciekawym wynalazkiem okazały się czytniki e-booków, skonstruowane w taki sposób, aby jak najpełniej oddawały przyjemność, związaną z czytaniem papierowej lektury. Nie mają więc ekranu takiego jaki montuje się w komputerach, ale zwykły, nie świecący po oczach, tablet. Po zmroku nici z czytania bez dodatkowego światła - dokładnie tak jak z tradycyjną książką. Ceny takich tabletów wahają się od 800 do 1700 zł.

Jednym z produktów, którym wróży się świetlaną przyszłość, była "innowacyjna, termoplastyczna orteza na dłoń i przedramię". Brzmi trochę tajemniczo, ale w rzeczywistości okazuje się całkiem ciekawą alternatywą dla ludzi ze słabszymi kośćmi. Orteza jest rodzajem usztywniającego opatrunku. Jej atutami są lekkość, przewiewność i wodoodporność - czyli wszystkie cechy, których brakuje gipsowi. Choć pomysł jest stosunkowo świeży, już znajduje wielu zainteresowanych.

- Ortezy wykorzystano m.in. podczas pierwszego na świecie przeszczepu obu rąk u jednego z żołnierzy GROM-u. Bardzo sobie chwalił ten wynalazek, bo zdecydowanie przyśpieszył jego rekonwalescencję - zachwala Artur Lasek, jedyny w Polsce dystrybutor opasek Ortocast FastForm.

Festiowal Przedsiębiorczości AkademickiejFestiowal Przedsiębiorczości Akademickiej

Po lewej czytnik e-booków z tabletem


Wśród innych ciekawych rozwiązań znalazły się m.in. tablica muzyczna, wirtualny bank stancji, internetowa platforma czytelnicza oraz sterowniki oświetlenia Driver Led (wykorzystywane w oświetleniu multimedialnej Fontanny na Pergoli).

Jak pomagają Inkubatory?

Ideą Inkubatorów jest promowanie firm akademickich i ułatwienie młodym przedsiębiorcom zorientowanie się na rynku.

- Oferujemy doradztwo biznesowe, księgowe, prawne, a także takie imprezy, jak Festiwal Przedsiębiorczości, które pozwalają zaprezentować się firmom - wyjaśnia Dagmara Biały z AIP PWr.

Młodzi biznesmeni chętnie korzystają z pomocy Inkubatorów, bo pozwalają im one zaistnieć na rynku bez wielkiego wkładu finansowego. Jerzy Szymański z portalu instancje.pl, docenia przede wszystkim możliwość wynajęcia biura dwukrotnie taniej niż wynosi cena rynkowa. Z kolei Bartoszowi Kubikowi z zielonogórskiego AIP najbardziej podoba się możliwość współpracy z kadrami naukowymi.

- Nie działam w Inkubatorze ze względu na jakiekolwiek profity finansowe, bo to jest dla mnie sprawa marginalna. Bardziej przemawia do mnie kontakt z pracownikami naukowymi, z którymi mogę konsultować swój pomysł i możliwości jego realizacji - tłumaczy Bartosz.

Ważnym aspektem działalności w AIP jest możliwość uzyskania darmowego doradztwa prawnego, które jest szczególnie przydatne na początku funkcjonowania firmy. Młodzi przedsiębiorcy chętnie z tej możliwości korzystają.

- Dostajemy mnóstwo pytań, związanych z podejmowaniem działalności gospodarczej, zakładaniem własnej firmy, opłatami, kosztami oraz sprawami podatkowymi - mówi Rafał Majewski ze stowarzyszenia UniConsult, które współpracuje z AIP PWr.

W AIP PWr działa w tej chwili około 55 przedsiębiorstw.



Czytaj także:

Matura 2011 - serwis specjalny3-majówka Wrocław 2011Wrocław: Koncerty i festiwale 2011
Rekrutacja do przedszkoli 2011Rozkład jazdy MPK WrocławDzieje się we Wrocławiu
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto