MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Kontrabasowy – 5. Światowy Festiwal Kontrabasowy, czyli święto instrumentu ukrytego

Małgorzata Matuszewska
Festiwal Kontrabasowy/materiały prasowe
Festiwal Kontrabasowy we Wrocławiu już za chwilę. 5. Światowy Festiwal Kontrabasowy potrwa od 16 do 21 sierpnia. Wypełnią go lekcje mistrzowskie i codzienne koncerty.

Festiwal Kontrabasowy. Kontrabas jest najczęściej ukryty z tyłu orkiestry, to duży instrument. Melodyjny, pełen harmonii. Kontrabas, instrument nie zawsze doceniany.
Od soboty (16 sierpnia) we Wrocławiu będzie go mnóstwo – za sprawą 5. edycji Światowego Festiwalu Kontrabasowego.
– Gwiazdą festiwalu będzie Bassiona Amorosa (na zdjęciu), zespół prowadzony przez Klausa Trumpfa, znawcy europejskiego kontrabasu, który właśnie opracowuje historię instrumentu na naszym kontynencie. W międzynarodowym składzie (Bassiona Amorosa tworzą: Ljubinko Lazić z Serbii, Andrew Lee z Korei Południowej, Giorgi Makhoshvili z Gruzji, Andrei Shynkevich z Białorusi, Jan Jirmasek z Czech, Gabriel Hahn i Klaus Trumpf z Niemiec) wystąpią w niedzielę z koncertem Od popularnej klasyki do klasycznego popu – mówi Irena Olkiewicz, dyrektor artystyczny imprezy oraz prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Kontrabasistów.
I dodaje, że kontrabas – bohater festiwalu, ukazany poprzez koncerty klasyczne, jazzowe, folkowe, flamenco, tango, elektroniczne, pop – odsłania swoje piękno i wręcz wirtuozerskie możliwości, budząc zachwyt i podziw publiczności w każdym wieku. Na festiwalu wystąpią też muzycy niemal w każdym wieku – nawet sześciolatkowie grający w 12-osobowej orkiestrze Mini Bass. Ta orkiestra, w której występuje także dziewczynka, zagra w czwartek, 21 sierpnia.
Festiwal to nie tylko koncerty, ale także lekcje mistrzowskie (jazzowe, solowe, kameralne, orkiestrowe, tanga, prowadzone przez mistrzów instrumentu z Polski, Czech, Stanów Zjednoczonych oraz Turcji) i konkurs, w którym do wygrania są struny solowe i orkiestrowe znakomitej jakości oraz inne nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów.
Na finał posłuchamy znakomitego kontrabasisty amerykańskiego Davida Murraya, któremu towarzyszyć będzie Hanna Holeksa na fortepianie.
Zagra także Grzegorz Frankowski Trio, a koncert nosi tytuł Od Bacha do Piazzolli. – Trio zagra lżejszy repertuar: tanga – zapowiada Irena Olkiewicz. – Nasz festiwal stawia na różnorodność – dodaje. Interesująco zapowiada się koncert CIASteczek Jazzowych, czyli wrocławianina Kuby Stankiewicza (fortepian) i Adama Cegielskiego (kontrabas).
Wszystkie koncerty odbywać się będą codziennie o godz. 18 w Oratorium Marianum przy pl. Uniwersyteckim 1. Bilety kosztują 30 zł, dla seniorów 25 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto