Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2010: poznaj kandydatów na prezydenta Wrocławia

Arek Gołka
Arek Gołka
Samorządowa kampania wyborcza trwa. Znamy już dziewięciu kandydatów i kandydatek na prezydenta Wrocławia.

Pierwsza tura wyborów na prezydenta Wrocławia odbędzie się 21 listopada, zaś druga 5 grudnia. W pierwszej turze wygrywa kandydat, który uzyska ponad połowę głosów. Jeżeli żadnemu się to nie uda, wówczas w drugiej turze spotkają się dwaj kandydaci z najlepszym wynikiem wyborczym. Drugą turę wygrywa ten, który uzyska większą liczbę głosów.

Do rywalizacji z obecnym prezydenta miasta Rafałem Dutkiewiczem stanęli kandydaci: Prawa i Sprawiedliwości - Dawid Jackiewicz, Platformy Obywatelskiej - Sławomir Piechota, Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Unii Pracy - Jacek Uczkiewicz,**Polskiego Stronnictwa Ludowego - Ilona Antoniszyn-Klik, Chrześcijańskiej Inicjatywy Społecznej - Grażyna Ostrowska, Ruchu Społecznego Wrocławianie - Anna Orzeł, Komitetu Wyborczego Wyborców Polski Wrocław - Tadeusz Marczak, zaś Komitetu Wyborczego Porozumienie Obywateli dla Wrocławia - Marcin Łukasz Markowski**.

Prezentujemy sylwetki każdego z tych polityków.


Ilona Antoniszyn-Klik

Polskie Stronnictwo Ludowe
Urodziła się 26 czerwca 1975 r. we Wrocławiu. W 2000 r. skończyła studia ekonomiczne na Europejskim Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. W 2001 r. rozpoczęła studia podyplomowe na Akademii Dyplomatycznej w Wiedniu. Doświadczenie zawodowe zdobywała we Francuskiej Wyższej Szkole Administracji Publicznej i Politechnice Helsińskiej w Finlandii. W czasach studenckich została Miss Studentek. Obecnie doktoryzuje się z zakresu negocjacji i teorii gier. W dotychczasowej karierze zawodowej pracowała przy dwóch projektach Komisji Europejskiej, poświęconych budowaniu instytucji samorządowych i rządowych w Polsce. Zdobywała praktykę w Wielkopolskim Centrum Międzyregionalnej Współpracy Gospodarczej. W latach 2005-2009 jako konsultantka uczestniczyła w projektach, dotyczących promocji współpracy między przedsiębiorstwami polskimi i niemieckim, współpracy gospodarki ze sferą badawczą i programowaniu środków unijnych na lata 2007-13. W 2008 r. rozpoczęła pracę w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, najpierw jako zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego, następnie jako zastępca Dyrektora Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego i Rozwoju Obszarów Wiejskich. Od czerwca 2010 r. pełni funkcję wicewojewody dolnośląskiego. 

W 2009 r. wyszła za mąż za Daniela Klika. Jej hobby to spacery z psem, bieganie, spotkania z przyjaciółmi i siatkówka.

Ilona Antoniszyn-Klik: Wrocław najbardziej potrzebuje inwestycji w ludzi - ankieta

Rafał Dutkiewicz

Komitet Wyborców Rafała Dutkiewicza
Urodził się 6 lipca 1959 r. w Mikstacie w Wielkopolsce. W 1982 r. ukończył matematykę stosowaną na Politechnice Wrocławskiej, trzy lata później obronił doktorat na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W stanie wojenny działał w Solidarności we Wrocławiu. W latach 90. zajął się biznesem i założył polski oddział "Signium International", międzynarodowej firmy, zajmującej się wyszukiwaniem kadr kierowniczych. Razem z Grzegorzem Schetyną współtworzył także wrocławskie Radio Eska. W 1991 r. bezskutecznie startował z listy Unii Demokratycznej do Sejmu, a dwa lata później, również bez powodzenia, z ramienia Kongresu Liberalno-Demokratycznego do Senatu. W 2002 r. został wybrany na prezydenta Wrocławia jako kandydat PO, pokonując w drugiej turze kandydatkę SLD-UP Lidię Geringer de Oedenberg. W 2006 r. ponownie wygrał wybory na prezydenta miasta, startując już jako kandydat niezależny, popierany przez PO i PiS. Był jednym z założycieli oraz pierwszym przewodniczącym Ruchu Obywatelskiego "Polska XXI". W tegorocznych wyborach samorządowych startuje w ramach Komitetu Wyborców Rafała Dukiewicza, jest też liderem Stowarzyszenia Dolny Śląsk XXI.

Razem z żoną Anną Dutkiewicz mają dwójkę dzieci, z którymi chętnie chodzi do kina. W wolnych chwilach jeździ na rowerze i pisze fraszki, lubi też piłkę nożną. W czasach licealnych  i studenckich był harcerzem. Raz, kiedy spędzał wakacje we Francji, wielokrotnie pomylono go z Jeanem Reno.

Rafał Dutkiewicz: musimy we Wrocławiu inwestować w edukację młodzieży - ankieta
Dawid Jackiewicz

Prawo i Sprawiedliwość
Urodził się 18 marca 1973 r. we Wrocławiu. W 2001 r. ukończył politologię na Uniwersytecie Wrocławskim. Karierę polityczną rozpoczął jako działacz Ruchu Odbudowy Polski, a w 1997 r. bez powodzenia startował z ramienia tej partii na posła. Później pracował jako kierownik wrocławskiej filii biura poselskiego Jana Olszewskiego. W 2001 r. ponownie bezskutecznie startował do Sejmu z listy Prawa i Sprawiedliwości. W trakcie wyborów samorządowych w 2002 r. był wiceszefem sztabu wyborczego Rafała Dutkiewicza. Wtedy został też radnym miejskim i przewodniczył Komisji ds. Promocji i Współpracy z Zagranicą. W latach 2003-2005 był wiceprezydentem Wrocławia, odpowiadał za architekturę i budownictwo, planowanie przestrzenne, ochronę środowiska, rolnictwo oraz ochronę zabytków. W 2005 r. został posłem, pełnił funkcję wiceprzewodniczącego i przewodniczącego Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Przez około dwa miesiące był wiceministrem Skarbu Państwa. W 2007 r. ponownie został posłem i objął funkcję wiceszefa Komisji Skarbu Państwa. W grudniu 2006 r. odepchnął pijanego i agresywnego mężczyznę, który miał zaczepiać w autobusie jego żonę i syna. Mężczyzna uderzył głową o krawężnik, po tygodniu zmarł. Sprawa została umorzona - sąd uznał, że Jackiewicz działał w obronie koniecznej.

Razem z żoną Anną mają dwójkę synów. Jackiewicz interesuje się rzeźbiarstwem, w trakcie studiów był sekretarzem Polskiego Stowarzyszenia Artystów "Rzeźba w Śniegu i w Lodzie", którego działacze regularnie uczestniczyli w międzynarodowych zawodach rzeźbiarskich w różnych miejscach świata, np. na Alasce. Jednym z jego hobby jest też latanie na paralotni.

Kandydat nie odesłał ankiety

Tadeusz Marczak

Komitet Wyborczy Wyborców Polski Wrocław
Urodził się w 1946 r. Dzieciństwo i wczesną młodość spędził w Strzelinie, potem studiował historię na Uniwersytecie Wrocławskim. Po studiach pracował w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Po habilitacji objął stanowisko profesora nadzwyczajnego w Instytucie Politologii Uniwersytetu Zielonogórskiego. W 2005 r. podjął pracę w Instytucie Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego. W jego ramach stworzył pierwszy w Polsce Zakład Studiów nad Geopolityką, którym kieruje do dzisiaj. Zainicjował także w 2007 r. wydawanie półrocznika „Racja Stanu”.

1 września 2008 r. roku objął funkcję dyrektora Instytutu Studiów Międzynarodowych UWr. W tym samym miesiąc rektor Uniwersytetu Wrocławskiego odwołał prof. Marczaka z tego stanowiska w wyniku kontrowersji wokół organizowanej przez niego konferencji o polityce historycznej sąsiadów Polski z udziałem m.in. prof. Jerzego Roberta Nowaka, publicysty m.in. Radia Maryja i "Naszego Dziennika". W kwietniu 2010 r. prof. Marczak włączył się w prace tworzącej się wówczas formacji Polski Wrocław.

Tadeusz Marczak: Wrocław przepłaca budując stadion, mosty, obwodnice
- ankieta

Marcin Łukasz Markowski

Komitet Wyborczy Porozumienie Obywatele dla Wrocławia
Urodził się 7 listopada 1980 r. Skończył wydziały: Prawa, Administracji i Ekonomii oraz Nauk Historycznych i Pedagogicznych na Uniwersytecie Wrocławskim. Angażował się m.in. w kampanię, promującą wiedzę na temat pozytywnych i negatywnych aspektów funkcjonowania Unii Europejskiej. Obecnie w ramach Komitetu Wyborczego Porozumienie Obywatele dla Wrocławia, skupiającego bezpartyjnych kandydatów i prezentujących różne poglądy polityczne, zamierza zająć się najważniejszymi problemami miasta i jego mieszkańców.

Prywatnie pasjonat historii i sportu; szczególnie piłki nożnej (wrocławskiej drużynie kibicuje niezmiennie od lat).

Marcin Markowski: trzeba zwiększyć liczbę patroli policji we Wrocławiu - ankieta


Anna Orzeł

Ruch Społeczny Wrocławianie
Urodziła się 14 listopada 1976 r. we Wrocławiu. Ukończyła prawo oraz administrację na Uniwersytecie Wrocławskim. Podczas studiów odbywała praktyki w Urzędzie Zamówień Publicznych w Warszawie oraz współpracowała z kancelarią prawną Absolutus we Wrocławiu. Po studiach pracowała jako doradca w Departamencie Prawnym w Międzynarodowym Sądzie Arbitrażowym. Od 2006 r. występuje w nim w roli mediatora i arbitra w sprawach gospodarczych. Od 2008 r. członek Polskiej Lewicy, przewodnicząca okręgu wrocławskiego tej partii. Od 27 lutego 2010 r. wiceprzewodnicząca Polskiej Lewicy.

Od 2006 r. prowadzi firmę OLIMP 11 we Wrocławiu. Od 2009 r. współwłaściciel Kancelarii Finansowej Koterwa & Orzeł. Pasjonuje się górami i trekkingiem górskim. W 2003 r. udało jej się wspiąć na Kilimandżaro.

Anna Orzeł: wprowadzenie komunikacji śródlądowej to szansa dla Wrocławia
- ankieta



Grażyna Ostrowska

Chrześcijańska Inicjatywa Społeczna
Ma 49 lat. Od 28 lat pracuje jako nauczycielka, start w tegorocznych wyborach na prezydenta Wrocławia jest jej debiutem politycznym. W przeszłości pracowała m.in. dla Polskiej Misji Katolickiej w Monachium. Uczyła też dzieci romskie polskiego języka. Obecnie sprawuje funkcję wiceprzewodniczącej Sekcji Krajowej Edukacji Federacji Solidarność '80.  Jej hasło wyborcze to: "Wrocław dla wszystkich". Mężatka, ma trójkę dzieci.

Grażyna Ostrowska: czas aby urzędnicy zobaczyli w petencie człowieka
- ankieta

Sławomir Piechota

Platforma Obywatelska
Urodził się 1 stycznia 1960 r. w Tomaszowie Mazowieckim. Ukończył prawo na Uniwersytecie Wrocławskim. Radca prawny, prowadził we Wrocławiu własną kancelarię. Znany z zaangażowania na rzecz niepełnosprawnych i
dyskryminowanych, sam porusza się na wózku inwalidzkim. W latach
1990–1994 pracował jako pełnomocnik wojewody wrocławskiego ds. osób
niepełnosprawnych. Z kolei w latach 1994–2005 zasiadał w radzie
miejskiej Wrocławia, był przez pewien czas jej przewodniczącym. Od 1999 r. do 2002 r. był członkiem zarządu miasta ds. polityki społecznej.
Związany z Unią Wolności, w 2001 r. wstąpił do Platformy Obywatelskiej,
cztery lata później został wybrany posłem z jej listy. W styczniu 2006
r. w gabinecie cieni PO działał jako rzecznik, odpowiedzialny za
politykę społeczną. W 2007 r. ponownie ponownie został posłem,
przewodniczył Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, a także pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Współpracy z
Organizacjami Pozarządowymi. W 2003 r. w plebiscycie TVP i
Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji otrzymał tytuł "Człowieka bez
barier".

Żonaty, ma syna i córkę. W wolnym czasie lubi żeglować, m.in. po mazurskich jeziorach.

Sławomir Piechota: PO buduje obwodnice we Wrocławiu - ankieta


Jacek Uczkiewicz

Sojusz Lewicy Demokratycznej, Unia Pracy
Urodził się 4 lipca 1950 r. w Nowej Rudzie. W 1973 r. ukończył studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Wrocławskiej, później doktoryzował się z zakresu nauk technicznych. Zajmuje się m.in. ekonomią. W czasach PRL należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W latach 1973–1990 pracował na Politechnice Wrocławskiej. W 1993 r. z listy SLD został wybrany na posła drugiej kadencji Sejmu z okręgu wrocławskiego. Z ramienia Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy pełnił także funkcje obserwatora wyborów parlamentarnych w Macedonii oraz na Białorusi. W 1995 r. został powołany na stanowisko wiceprezesa Najwyższej Izby Kontroli i zrzekł się mandatu poselskiego. Po odejściu z NIK w 2001 r. objął tekę wiceministra finansów w rządzie Leszka Milera. W latach 2000 – 2004 był aktywnym członkiem zespołu antykorupcyjnego przy oddziale Banku Światowego w Warszawie. W maju 2004 r. mianowano go polskim audytorem w Trybunale Obrachunkowym Unii Europejskiej. Jest w nim pierwszym polskim przedstawicielem.

Żonaty, ma dwójkę dzieci i wnuczkę. Interesuje się fotografią, wędkarstwem, grą w tenisa i tańcem.

Jacek Uczkiewicz: Wrocławianie nie żyją jak w raju - ankieta


Każdemu z kandydatów wyślemy specjalną ankietę
z pytaniami o szczegóły ich programu wyborczego i wizje rozwoju miasta, a odpowiedzi opublikujemy w naszym portalu. Zachęcamy do zadawania pytań w komentarzach pod tym tekstem, najciekawsze z nich zamieścimy w ankiecie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto