Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocławscy naukowcy znaleźli ząb neandertalczyka [wideo]

Kinga Czernichowska
Kinga Czernichowska
W jaskini Stajnia odkryto najstarsze w Polsce szczątki ludzkie. Chodzi o ząb trzonowy naszego przodka, homo neandertalensis. Naukowcy przekonują, że neandertalczyk to tylko nasz kuzyn.

- Nie wiemy, czy ten ząb został usunięty wcześniej, czy po prostu ciało uległo rozłożeniu, a my odnaleźliśmy tylko ząb. Gdyby jednak prawdziwa okazała się ta pierwsza wersja, mielibyśmy do czynienia z pierwszym w Polsce gabinetem dentystycznym - mówi prof. Tadeusz Dobosz z Akademii Medycznej we Wrocławiu, który nadzorował badani genetyczne.

Ślady na trzonowcu dowodzą, że neandertalczyk miał problemy z próchnicą, a zęby czyścił ością rybią bądź szydłem, które służyły mu za wykałaczkę.

Naukowcy odkryli, że neandertalczyk miał dwadzieścia lat i był mężczyzną. Umarł dość młodo, jeżeli przyjmiemy standardy tamtych czasów.

Okazuje się, że ząb to nie jedyne znalezisko.
- Prace trwają, archeolodzy badają narzędzia, które przeleżały w jaskini - wyjaśnia dr Paweł Dąbrowski. - Są też dwa inne zęby. Naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego poddają je w tej chwili analizie. Najprawdopodobniej należały do dwóch innych osobników, również neandertalczyków - uzupełnia dr Wioletta Nowaczewska.

Dla naukowców osiągnięcie wrocławian jest o tyle znaczące, że to pierwsze takie znalezisko w tej części Europy. Dotychczas szczątki neandertalczyków można było odnaleźć zaledwie w kilku rejonach Eurazji. Wcześniej w Polsce mieliśmy do czynienia jedynie z kośćmi upolowanych zwierząt oraz kamiennymi narzędziami.

Naukowcy z Wrocławia współpracowali z badaczami z Uniwersytetu Szczecińskiego, jednak znalezisko to zasługa naszych antropologów, mimo że wszyscy zgodnie podkreślają, że pracują zespołowo.

Prace wykopaliskowe rozpoczęto już w 2007 roku. Z ogłoszeniem osiągnięcia opinii publicznej początkowo wstrzymywano się ze względu na pojawienie się pseudoposzukiwaczy.

- Ustalenia antropologiczne na pewno nie wywrócą do góry nogami nauki o ewolucji człowieka, ale przyczynią się do zweryfikowania wiedzy przez autorów podstawowych podręczników - podsumował dr Dąbrowski.

Publikacji wyników badań polskich naukowców podjęło się prestiżowe czasopismo "Naturwissenschaften".

od 7 lat
Wideo

Burze nad całą Polską

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto