MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Walka mieszkańców wrocławskich Złotnik z hałasem. Petycja o budowę barier dźwiękochłonnych

Aneta Kolesińska / Polska Press
Hałas staje się coraz większym problemem dla mieszkańców wrocławskich Złotnik. Znudzeni ciągłym dyskomfortem dźwiękowym, zdecydowali się podjąć działania, domagając się od miasta montażu barier dźwiękochłonnych wzdłuż al. 11 Listopada. Ich inicjatywa znalazła wyraz w petycji skierowanej do urzędu miasta.

Źródła hałasu: samochody, pociągi i przemysł

Mieszkańcy Złotnik borykają się z problemem hałasu, który ma kilka źródeł. Ewelina Walas, mieszkanka Złotnik, wyjaśnia, że problem nasilił się po otwarciu al. 11 Listopada, kiedy to przez ich teren zaczęły przejeżdżać samochody ciężarowe:

"Ekrany dźwiękochłonne, które osłaniają tylko ulicę Kamiennogórską, nie izolują hałasu z wiaduktu. A ten jest uciążliwe dla mieszkańców skrzyżowania tej ulicy z ulicą Zakopiańską. Nie mamy żadnej przyjemności z korzystania z naszych ogrodów, tarasów i balkonów. Od pewnego czasu mamy na Złotnikach małe AOW," mówi Walas.

Dodatkowo, mieszkańcy wskazują na problem związany z hałasem generowanym przez pociągi. Józefa Matyjasik, również mieszkanka Złotnik, podkreśla:

"O ile hałas z przejeżdżającego pasażerskiego jest krótkotrwały, to gorzej jest w przypadku składów towarowych. One są dłuższe, cięższe, a ich przejazdy silnie wpływają na nasze domy, które są w bezpośrednim sąsiedztwie z torami. Oprócz hałasu, pracuje grunt, więc podczas przejazdu trzęsą się szyby w oknach czy naczynia w kredensie. Dźwięku z telewizora także nie słychać. Nasze problemy narastają co roku, od czasu remontu tej linii w 2008 roku."

Złotniki mogą w przyszłości zmierzyć się z jeszcze większymi uciążliwościami. Aldona Zając, mieszkańca Złotnik, wyraża obawy związane z planami rozwoju strefy przemysłowej:

"Mamy hałas z pociągów i do tego z al. 11 Listopada i al. Kaczorowskiego, ponieważ są to drogi budowane pod potrzeby strefy przemysłowej. Tę miasto sukcesywnie rozwija. Została wydana zgoda na budowę zakładów chemicznych, sprzedano działkę pod rozbudowę ocynkowni, a okazało się, że już mamy przekroczone dopuszczalne normy tego pierwiastka. Za chwilę ma ruszyć też budowa magazynu ZDIUM i nie mamy dalej uchwalonego planu, który da nam pewność, że sortownia śmieci, przeciwko której protestowaliśmy rok temu, nie powstanie."

Zając dodaje również:

"Nie podoba nam się to, że miasto nie ma wobec nas, mieszkańców odpowiedzialnego podejścia. Pod naszymi domami rozbudowuje się strefa przemysłowa, co jest realizacją planów przeznaczenia naszego osiedla sprzed stu lat. A my oczekujemy, że przeznaczenie naszego osiedla będzie mieszkaniowe. Oprócz problemów środowiskowych, to także będzie generować hałas. Ten z ale. 11 Listopada i Kaczorowskiego to dopiero promil tego co nas czeka."

W odpowiedzi na narastający problem, mieszkańcy Złotnik zdecydowali się na złożenie petycji do prezydenta Jacka Sutryka, domagając się budowy barier dźwiękochłonnych.

"Nie mamy jeszcze odpowiedzi na petycję w sprawie barier. Została złożone 4 marca, a urząd miasta ma trzy miesiące na odpowiedź. Wiemy tylko, że pismo zostało przekazane do wydziału inżynierii miejskiej i jest rozpatrywane," informuje Ewelina Walas.

Robert Suligowski, radny osiedla Leśnica, podkreśla, że kluczowe będzie przeprowadzenie badań w sprawie dziennej i nocnej emisji hałasu.

"W tym rejonie musi zostać przeprowadzone badanie w sprawie dziennej i nocnej emisji hałasu. W oparciu o wyniki, jeżeli będą przekroczenia, to miasto i PKP będzie musiało zbudować te bariery. A sądząc po relacjach mieszkańców zostaną te przekroczenia wykazane, szczególnie w nocy, gdzie progi dopuszczalnego poziomu są niższe. Na Złotnikach jest kumulacja hałasu z różnych źródeł, więc specjaliści od akustyki będą musieli zaprojektować kompleksowe rozwiązanie."

Na chwilę obecną, mieszkańcy Złotnik wciąż czekają na oficjalną odpowiedź władz miasta w sprawie ich petycji. Ich determinacja w walce o spokój i ciszę w ich otoczeniu pokazuje, jak ważne jest dla nich znalezienie rozwiązania problemu hałasu, który negatywnie wpływa na ich codzienne życie.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Białystok. Piłkarze Jagiellonii odbierają złote medale

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto