Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszyły odszkodowania dla powodzian

Monika Dubec
Monika Dubec
Do tej pory po odszkodowania zgłosiło się 410 dolnośląskich rodzin poszkodowanych w powodzi. Już wiadomo, że będzie ich więcej.

**

Jak już pisaliśmy,

** o 6 tysięcy wypłacanych z gminnych ośrodków pomocy społecznej może się starać każda taka rodzina. Te pieniądze wypłacane są na bieżąco. Do minimum uproszczono też formalności niezbędne do ich przyznania.

- Kwestionariusz, który pracownik socjalny powinien wypełnić, zawiera dwie a nie siedemnaście stron. Wpisuje się tam tylko najważniejsze rzeczy takie, jak: dane osobowe, miejsce zamieszkania i opis strat - tłumaczy Edward Kostecki, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu.- A wszystko po to, żeby jak najszybciej można było wypłacić pieniądze potrzebującym - dodaje.

Jakie są jednak szacunkowe straty tegorocznej powodzi? Jeszcze nie wiadomo. Przybliżone dane mają zostać przedstawione przez wojewódzki sztab kryzysowy 31 maja. Wiadomo natomiast, że jednymi z najbardziej poszkodowanych terenów naszego regionu są Oława i Jelcz- Laskowice.

- Po świadczenia zgłosiło się do nas na razie ok. 180 osób. Straty jednak będą dużo większe, bo nie wszędzie woda już opadła, a jak opadnie, to dopiero wtedy będzie można je sprecyzować. Wiemy np., że w infrastrukturze gminnej straty wyniosą ponad 1 milion 200 tysięcy złotych - wyjaśnia starosta oławski, Marek Szponar. - Najgorzej jest w Starym Otoku, do którego nadal jest utrudniony dojazd. Prądu tam też jeszcze wszyscy nie mają - dodaje.

Mieszkańcy podoławskich wsi ratowali się przed wielką wodą


W Jelczu-Laskowicach też będą liczyć dokładne straty dopiero po odpompowaniu wody.
- Odpompowywać wodę będziemy jeszcze przez tydzień - mówi Andrzej Gwóźdź, sekretarz gminy Jelcz-Laskowice. - Wszyscy poszkodowani dostali od nas tzw. "karty powodzian", zapewne zgłoszą się po odszkodowania. Tym bardziej, że nie wszyscy byli ubezpieczeni.

Do dyspozycji powodzian będą również dodatkowe zasiłki na odbudowę lub remont mieszkania w wysokości do 20 tys zł. i powyżej 20 tys zł. (w zależności od poniesionych szkód). Ponadto rodziny posiadające dzieci w wieku szkolnym mogą starać się o jednorazową pomoc w wysokości tysiąca złotych. Kwota ta będzie mogła być wypłacona dodatkowo. Co więcej, dzieci z terenów popowodziowych będą mogły skorzystać z kolonii.

- Na dwa tygodnie wypoczynku jeszcze w czerwcu mają szansę dzieci, których szkoły lub domy zostały zalane. Natomiast na wakacje planujemy dwutygodniowe turnusy - zapowiada Beata Pawłowicz, dolnośląska kurator oświaty.

Ponadto dolnośląski Urząd Wojewódzki uruchomił infolinię o numerze 509 857 808, na której będzie można uzyskać szczegółowe informacje o zasadach uzyskania pomocy.


Czytaj też:

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto