MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Odrodzenie Odry: jak wielka akcja sprzątania może ocalić rzekę?

Aneta Kolesińska
Aneta Kolesińska
Jakub Mielcarz
Jakub Mielcarz
Pawel Relikowski / Gazeta Wroclawska
W obliczu rosnących wyzwań środowiskowych, społeczność międzynarodowa łączy siły, aby przeciwdziałać zanieczyszczeniu i przywrócić dawny blask jednej z najważniejszych rzek Europy – Odry. W ramach 3. edycji akcji "Czysta Odra", ponad 20 tysięcy wolontariuszy z Czech, Polski, i Niemiec zobowiązało się do wspólnego sprzątania i ochrony rzeki. Wrocław staje na czele tej inicjatywy, która nie tylko ma na celu wyłowienie ton śmieci, ale również odbudowę bioróżnorodności i zwrócenie uwagi na konieczność zmian w polityce ekologicznej.

Wspólna misja czystej Odry

W piątek, 24 kwietnia, rozpocznie się pierwsze z wielu zaplanowanych działań mających na celu oczyszczenie Odry. Punktualnie o godzinie 10:00, wolontariusze zgromadzą się koło Kładki Zwierzynieckiej we Wrocławiu, aby rozpocząć swoją misję. Ale to dopiero początek. W planach jest jeszcze siedem innych akcji sprzątania na terenie miasta, obejmujących takie obszary jak Maślice, Kozanów, Karłowice, Szczepin, Muchobór, a także okolice Oławy w pobliżu Lasu Rakowickiego. Ta wielka mobilizacja ma na celu nie tylko usunięcie fizycznych zanieczyszczeń z rzeki, ale również zwrócenie uwagi na krytyczne problemy związane z ekologią w regionie.

Organizatorzy akcji, wraz z podróżnikiem i ekologiem Dominikiem Dobrowolskim, podkreślają potrzebę podjęcia konkretnych kroków w celu zahamowania negatywnego wpływu działalności człowieka na rzekę.

- Dążymy do ograniczenia, a docelowo zahamowania zrzutu zasolonej wody z kopalń. Dodatkowo żądamy od władz przeglądu wszystkich instalacji oczyszczalni ścieków w Polsce, dlatego, że notorycznie dochodzi do zrzutów ścieków. Dopóki to się nie stanie, to nie mamy szansy na poprawę sytuacji w rzece - dodaje Dobrowolski.

Odbudowa bioróżnorodności

Inicjatywa #ODROdzenie, zainicjowana przez Dobrowolskiego, przyniosła już pierwsze efekty. Dzięki zebraniu 100 tys. złotych udało się zapoczątkować proces zarybiania Odry, co jest kluczowym krokiem w kierunku odbudowy jej bioróżnorodności. Pierwsze 800 tysięcy szczupaków, wypuszczone do dzikich starorzeczy i kanałów Międzyodrza, to tylko początek. Planowane jest wpuszczenie kolejnych partii ryb, które mają szansę podrosnąć i wzmocnić ekosystem rzeki.

- Po badaniach i konsultacjach ze specjalistami i ichtiologami z PZW Szczecin, po dwóch latach od katastrofy na Odrze zaczynamy odbudowywać bioróżnorodność rzeki – mówi Dominik Dobrowolski, inicjator akcji.

W działania zaangażowane są różne instytucje i organizacje, w tym Eko-Unia, Bank Credit Agricole Polska, WROC ma MOC, a także tysiące wolontariuszy z Akcji Czysta Odra. Każdy, kto chce przyczynić się do poprawy stanu ekosystemu Odry, może dołączyć do akcji. Organizatorzy zapewniają niezbędne materiały, takie jak worki na śmieci, a spółka Ekosystem odpowiada za odbiór i utylizację zebranych odpadów.

Inicjatywa "Czysta Odra" pokazuje, że wspólne działania mogą przynieść realną zmianę. Poprzez sprzątanie, zarybianie i działania na rzecz zmiany polityki ekologicznej, społeczność lokalna i międzynarodowa ma szansę na ochronę jednej z najważniejszych rzek Europy przed dalszym zanieczyszczeniem. To przypomnienie, że każdy z nas ma wpływ na środowisko naturalne i może przyczynić się do jego ochrony.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto