Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PERSEIDY 2011: Spadające gwiazdy 12 sierpnia [wideo]

Kinga Mierzwiak
Kinga Mierzwiak
NOC PERSEID 2011, czyli rój meteorów albo jak kto woli - deszcz ...
NOC PERSEID 2011, czyli rój meteorów albo jak kto woli - deszcz ... Lech Kamiński, pomorska.pl
NOC PERSEID 2011, czyli deszcz meteorów lub - jak kto woli - spadających gwiazd będziemy mogli podziwiać na niebie 12 sierpnia.

PERSEIDY 2013, CZYLI NOC SPADAJĄCYCH GWIAZD

Podczas zdmuchiwania świeczek na torcie urodzinowym wymyślamy sobie jedno życzenie, z nadzieją, że się spełni. Podobnie jest ze spadającymi gwiazdami. Jednak już w sierpniu warto sobie stworzyć zestaw marzeń, bo spadnie nie jedna gwiazda, a setki.

Perseidy 2011 - do trzech spadających gwiazd na minutę

Mówi się, że w sierpniu będzie można zaobserwować ponad 100 spadających gwiazd na godzinę. - Oczekiwać możemy tak zwanego maksimum, czyli największej ilości "spadających gwiazd" na godzinę - pisze Adam Jesionkiewicz na Facebooku pod wydarzeniem "Noc spadających gwiazd - PERSEIDY 2011!"

Deszcz gwiazd, a dokładniej perseid można oglądać od lipca do końca sierpnia, ale kulminację osiągnie 12-13 sierpnia. - Jeżeli ktoś będzie prowadził obserwacje, może dopatrzeć się od dwóch do trzech spadających gwiazd w ciągu minuty - opowiada Leszek Błaszkiewicz, astronom z olsztyńskiego planetarium. - W takich momentach jest duże prawdopodobieństwo, że zobaczymy spadającą gwiazdę. W innym okresie trzeba mieć szczęście - tłumaczy.

Autor wydarzenia na Facebooku zadaje też sobie pytanie: Czy w tym roku będzie tak "grubo", jak w czasie Leonidów w 1833 r.? To właśnie wtedy i w 1966 r. można było zobaczyć nawet ponad 100 tys. spadających gwiazd na godzinę.

Już ponad 10 tys. osób zdecydowało się na uczestnictwo w spektaklu gwiazd. To może nie są powalające wyniki, ale sam spektakl gwiazd spotkał się z optymistycznym przyjęciem. - Mój rekord to zaledwie pięćdziesiąt siedem jednego wieczora. Od tamtej pory oczekuję tego wydarzenia z drżeniem i przygotowanym miejscem leżącym! - pisze Gabriela. - Będę nad morzem świętować ostatnie panieńskie dni. Super prezent. I za darmo - dodaje Lidia.

Perseidy oglądaj z dala od cywilizacji

Niektórzy pytają, jak i gdzie można oglądać takie gwiazdy. - No, zadzierasz głowę do góry... i w zasadzie już... byle w nocy! - pisze wprost Iwona.

Zdaniem astronoma z Olsztyna nie da się przewidzieć dobrej, długotrwałej pogody. - Ciężko jest powiedzieć, co będzie się działo za miesiąc - mówi. - Na pewno warto na taki spektakl wybrać się poza miasto, bo sztuczne światła ograniczą widoczność. To są zjawiska bardzo słabe, więc trzeba mieć dobre warunki do oglądania. Jak najdalej od cywilizacji. I do tego bezchmurna pogoda - wyjaśnia.

Prędkość spadającej perseidy to 59 km na sekundę. A ich wielkość może zaczynać się od ułamków milimetrów po kilka centymetrów. - Nawet jak będą perseidy wielkości pięści, to ulegną one zniszczeniu w atmosferze - wyjaśnia Leszek Błaszkiewicz.

Perseidy najszybciej zobaczymy o godzinie 22, choć lepiej na taki nocny seans wybrać się później.


źródło: Perseidy 2012 już 12 sierpnia. Spektakl spadających gwiazd na niebie, mmlodz.pl, Anna Wójcik




Monster Jam 2011
we Wrocławiu


George Michael - koncert na stadionie


Bilety na koncert Erykah Badu


Przystanek Woodstock 2011

**
Opublikuj materiał i wygraj nawet 500 zł!

**
Opublikuj materiał i wygraj nawet 500 zł!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto