Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ośrodek pomocy zamiast izby wytrzeźwień. Wrocławianie: Takie miejsce jest potrzebne

Lucyna Jadowska
Lucyna Jadowska
Od października w budynku przy ul. Sokolniczej ma działać ...
Od października w budynku przy ul. Sokolniczej ma działać ... lj
Od października w budynku dawnej izby przy ul. Sokolniczej ma działać Wrocławski Ośrodek Pomocy Osobom Nietrzeźwym.

Izba wytrzeźwień znika z mapy Wrocławia. We wrześniu ośrodek przejmie Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, które wygrało konkurs ogłoszony przez miasto. Umowa zostanie podpisana na dniach.

Od października budynek przy ul. Sokolniczej zmieni też miano na Wrocławski Ośrodek Pomocy Osobom Nietrzeźwym. To na razie robocza nazwa, ale wszystko wskazuje na to, że już zostanie.

Ośrodek pomocy nietrzeźwym przy ul. Sokolniczej

- Chcemy, żeby instytucja stała się bardziej otwarta i naprawdę pomagała osobom, które do niej trafią - mówi Stanisław Grzegorski, prezes stowarzyszenia. - Zależy nam na zmianie podejścia do osób nietrzeźwych.

Przed przejęciem izby przez stowarzyszenie, budynek ma zostać odnowiony. Planowana jest m.in. rozbudowa systemu monitoringu.

- Chcemy, żeby to miejsce nie było traktowane tylko jako ośrodek, w którym osoby pod wpływem alkoholu będą trzeźwiały - zaznacza Dominik Golema z Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miasta. - Zależy nam, żeby takie osoby stawiały tam pierwsze kroki w leczeniu uzależnienia, zwłaszcza te, które nie trafią tam po raz pierwszy.

Od września przy ulicy Sokolniczej będzie też można poddać się odtruciu przed terapią. Planowane jest także wprowadzenie pomocy psychologa dla osób przebywających w ośrodku i ich rodzin. Za pobyt w ośrodku nadal trzeba będzie płacić. Obecnie koszt pobytu w izbie to 250 zł, nie wiadomo jeszcze, czy cennik się zmieni.




Wrocławianie: Najważniejsze, żeby ośrodek spełniał swoją rolę

Przypomnijmy, izba wytrzeźwień została zlikwidowana decyzją radnych podczas sesji 19 kwietnia tego roku (Wrocławska izba wytrzeźwień zmieni się w centrum wsparcia dla alkoholików). Powodem były m.in. wydarzenia z 2011 roku, w izbie zmarło wtedy sześć osób. Najtragiczniejszym wypadkiem była śmierć 34-letniej kobiety, która niedopilnowana przez pracowników, podpaliła się w izolatce.

Co o likwidacji izby wytrzeźwień i funkcjonowaniu nowego ośrodka myślą wrocławianie?

- Taki ośrodek jest potrzebny, bo to jedyny sposób na wyegzekwowanie jakiejkolwiek kary od osób nadużywających alkoholu - uważa Karolina z Wrocławia (zdjęcie główne - pierwsza od lewej).

Podobnego zdania jest Marta z Wrocławia.

- Takie miejsce jest potrzebne, nazwa jest drugorzędna oraz to, kto nim zarządza. Najważniejsze, żeby ośrodek spełniał swoją rolę - mówi.

Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego - stowarzyszenie istnieje od ponad 10 lat. Organizacja realizowała m.in. projekt „Od apatii do aktywności – przeciw bezrobociu młodzieży”  oraz przygotowywała staże na opiekunów dla osób starszych. Stowarzyszenie prowadziło też Ośrodek Interwencji Kryzysowej – Centrum Aktywności Wiejskiej w Blizocinie w powiecie trzebnickim.

Czytaj też:


Polish Masters we Wrocławiu - bilety


Euro 2012 terminarz turnieju


Wrocławska Strefa Kibica [koncerty]


Koncert Queen na Rock in Wrocław
od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto