Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcom okolic lotniska przeszkadza hałas

Lucyna Jadowska
Lucyna Jadowska
Wrocławianie z Jerzmanowa, Jarnołtowa, Strachowic, Oporowa i Osińca skarżą się na hałas, spaliny i zbyt nisko latające samoloty.

Spotkali się w tej sprawie z dyrekcją Portu Lotniczego we Wrocławiu.

- Z samolotem jest jak z samochodem - mówi Tomasz Rola, przewodniczący Rady Osiedla Jerzmanowo-Jarnołtów-Strachowice-Osiniec. - Wyjeżdżając autem z garażu można nacisnąć z całej siły pedał gazu i wyjechać na ulicę z piskiem opon albo zrobić to spokojniej. Tak samo jest z samolotami, które naszym zdaniem mogą startować oraz lądować na wrocławskim lotnisku znacznie ciszej i tym samym nie utrudniać życia mieszkańcom.

Osoby mieszkające w pobliżu lotniska zdają sobie sprawę, że portu nie można przenieść w inne miejsce. Chcą tylko, żeby zmniejszyć jego negatywny wpływ na środowisko.

- Mieszkali tutaj nasi ojcowie i my również nie wyobrażamy sobie przeprowadzki w inne miejsce - podkreśla Rola. - Chcemy, żeby zminimalizowano szkodliwy wpływ lotniska na pobliskie osiedla.

Mieszkańcy: Piloci latają na skróty Chodzi głównie o zmniejszenie hałasu przy startowaniu i lądowaniu samolotów. Zdaniem Sebastiana Lorenca, przewodniczącego Rady Osiedla Oporów, nie wszystkie samoloty przestrzegają reguł ustalonych przez Państwową Agencję Żeglugi Powietrznej, która zarządza ruchem lotniczym w Polsce.

- Samoloty, które startują z Wrocławskiego Portu Lotniczego powinny wznieść się wysoko, zrobić koło nad Kątami Wrocławskimi i lecieć nad Jerzmanowem - mówi Sebastian Lorenc. - Niestety, nie wszyscy piloci tak robią. Często samoloty od razu lecą nad osiedle, co powoduje ogromny hałas. Problem jest także z maszynami lądującymi we wrocławskim porcie. Zbyt niskie loty nad Oporowem sprawiają, że hałas jest bardzo uciążliwy dla mieszkańców - dodaje.

Mieszkańcy wytykają pilotom także inne błędy.
- Niektóre samoloty zaraz po starcie skracają sobie drogę lotu do Warszawy i od razu skręcają w prawo - mówi Tomasz Rola. - Hałas jest naprawdę nie do opisania. Problemem jest również nieprzestrzeganie przez niektórych pilotów procedur zapalania silników. Ci rozgrzewają silniki krążąc przez kilkadziesiąt minut po płycie lotniska. Takie działania wywołują również niepożądany hałas, którego przecież można uniknąć.

Budowa nowego terminalu Wrocław

Po lewej budowa terminalu, po prawej samoloty na lotnisku


Będą mierzyć hałas samolotów

Władze Wrocławskiego Portu Lotniczego przyznają, że zdarzają się skargi mieszkańców i jeśli tylko jest to możliwe, starają się rozwiązywać problemy.

- Docierały do nas sygnały, że niektórzy piloci skracali sobie drogę do Warszawy i po starcie bardzo szybko wykonywali skręt w prawo, nie osiągając niezbędnego pułapu 4,5 km - przyznaje Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław. – Walczymy jednak z takimi praktykami i takich przypadków jest coraz mniej. Piloci przestrzegają przyjętego przez Państwową Agencję Żeglugi Powietrznej zbioru reguł obowiązujących na naszym lotnisku, tzw. AIP.

Dyrektor zapowiada, że jeszcze w 2011 roku w porcie lotniczym zostanie zamontowany system ciągłego monitorowania hałasu, który umożliwi kontrolę maszyn.

- Zamontowane zostaną cztery czujniki, które będą mierzyły hałas samolotów. Urządzenia znajdą się na Jerzmanowie, Strachowicach, Oporowie i Krzeptowie - mówi Dariusz Kuś. - Po połączeniu danych czujników z informacjami o lotach z PAŻP-u, będziemy mogli jeszcze precyzyjniej kontrolować wszystkie samoloty.

Przy lotnisku powstanie nowy terminal (zobacz: Nowy terminal gotowy w październiku 2011), a do Wrocławia latać będzie jeszcze więcej samolotów. Przed hałasem ma chronić okolicznych mieszkańców naturalna bariera dźwiękoszczelna w postaci szklanej obudowy nowego obiektu. Wokół terminalu stanie też 10-metrowe ogrodzenie, które będzie barierą akustyczną. Jednak zdaniem Tomasza Roli takie zabezpieczenie nie uchroni przed hałasem mieszkańców Jerzmanowa, obok którego realizowana jest nowa inwestycja.

- Sam mieszkam 200 metrów od Wrocławskiego Portu Lotniczego i szczerze powiedziawszy, nie zazdroszczę mieszkańcom Jerzmanowa, którzy są najbliżej nowo budowanego terminalu - mówi Rola. - Chyba, jeszcze nie wiedzą, co ich czeka.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto