Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kierowcy ciężarówek zapłacą więcej za przejazd AOW i A4

Mariusz Kruczek
Mariusz Kruczek
ciężarówka
ciężarówka Michał Potocki
Od 1 lipca kierowcy pojazdów powyżej 3,5 tony będą płacić za przejazd Autostradową Obwodnicą Wrocławia i autostradą A4 na Dolnym Śląsku.

23 marca rząd wydał rozporządzenie regulujące elektroniczny system opłat. Dotychczas przewoźnicy kupowali winiety i płacili zryczałtowaną opłatę za korzystanie z dróg. Opłata elektroniczna będzie uzależniona od przejechanych kilometrów.  Koszt przejazdu, ze względu na kategorię pojazdów, wyniesie od 20 do 53 groszy za kilometr autostrady i dróg ekspresowych oraz od 16 do 42 groszy dla pozostałych dróg krajowych.

Nowy system od lipca obejmie autostradę A4 na odcinkach Zgorzelec - Bielany Wrocławskie, Bielany Wrocławskie - Kleszczów. Obwodnica Wrocławia: Magnice - Pawłowice, od 2012 r. na odcinku od lotniska we Wrocławiu do Pawłowic. Docelowo opłatami mają zostać objęte wszystkie autostrady, drogi ekspresowe oraz wybrane odcinki dróg krajowych. Według szacunków, w latach 2011-2018 nowy system ma przynieść 14,2 miliarda złotych wpływów, które zostaną przekazana na Krajowy Fundusz Drogowy.

Kierowcy: za drogo!

Przewoźnicy uważają, że nowa odpłatność za drogi będzie miała opłakane skutki.

- Negatywnie oceniam nowy system opłat - mówi Zygmunt Sieńko, prezes Stowarzyszenia Przewoźników Drogowych "Dolny Śląsk". - Nowe opłaty są za wysokie. Będzie to miało poważne konsekwencje dla przedsiębiorców transportowych oraz posiadaczy samochodów powyżej 3,5 tony. Wielu z nich po prostu nie będzie stać na przejazd - dodaje.

Kierowcom nie podoba się wzrost opłat.

- Płacimy za drogi, za które raz już zapłaciliśmy w podatkach czy akcyzach - oburza się Mariusz Ruciński, kierowca z Wrocławia. - Nie wierzę, że dodatkowe opłaty zmienią oblicze polskich czy dolnośląskich dróg - stwierdza.

Bez złudzeń: nie będzie lepszych dróg
Specjaliści zwracają uwagę, że jesteśmy przyzwyczajeni do wyjątkowo niskich opłat.

- System opłat drogowych w Polsce jest postawiony na głowie - mówi Wojciech Malusi z Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa. - Wystarczy zajrzeć do naszych sąsiadów na Słowację, do Czech czy Austrii, gdzie opłaty za przejazdy są większe. Mimo to uważam, że poprzeczka polskim kierowcom została postawiona zbyt wysoko.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto