18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Instytut Grotowskiego zaprasza na premierę Teatru ZAR – Armine. Sister

Małgorzata Matuszewska
Instytut Grotowskiego zaprasza na akcje Daisuke Yoshimoto, do 17 listopada na placu Solnym
Instytut Grotowskiego zaprasza na akcje Daisuke Yoshimoto, do 17 listopada na placu Solnym Instytut Grotowskiego/Łukasz Giza
Instytut Grotowskiego, a właściwie Teatr ZAR działający przy nim, zaprezentuje nowy spektakl. Na przełomie listopada i grudnia w "Armine. Sister" po raz pierwszy w historii, ormiański śpiew modalny zaistnieje na scenie teatralnej.

Instytut Grotowskiego wyrósł z poszukiwań kulturowych Jerzego Grotowskiego. Członkowie Teatru ZAR w latach 2010-2012 podróżowali do Stambułu, miast Anatolii, Erywania i Jerozolimy, spotykając liderów i członków chórów oraz muzyków. Do realizacji nowego spektaklu zaprosili muzyków reprezentujących różne tradycje muzyczne Azji Mniejszej, Anatolii oraz Iranu: Dangbesza Kazo – kurdyjskiego śpiewaka urodzonego w Wan, Murata Içlinalçę – mistrza śpiewu w kościele św. Grzegorza Oświeciciela w Stambule, Mahsę i Marjan Vahdat – śpiewaczki z Teheranu, Arama Kerovpyana – mistrza śpiewu w katedrze ormiańskiej w Paryżu, Vahana Kerovpyana – kompozytora i perkusistę pochodzącego z ormiańskiej rodziny oraz Virginię Kerovpyan – śpiewaczkę.
Instytut Grotowskiego zaprasza na spektakl "Armine. Sister", 28, 29 i 30 listopada o godz. 19 w Studiu Na Grobli.
Instytut Grotowskiego, poprzedzając spektakl, zaprasza od 13 do 17 listopada, codziennie o godz. 18 na plac Solny. Tam Daisuke Yoshimoto (na zdjęciach), japoński mistrz tańca buto, zacznie rozważania o historii, kulturze i ludobójstwu Ormian toczące się na przełomie listopada i grudnia w Instytucie Grotowskiego. Artysta wykona akcję „Świadek” nawiązującą do konceptu scenograficznego spektaklu Teatru ZAR „Armine, Sister”.

Instytut Grotowskiego – pełnym głosem o historii

– To nie tylko spektakl, ale cały projekt, który zaczął się bardzo dawno. Na wyprawie w Armenii byliśmy w 1999 roku, a rok temu zaczęliśmy mówić o projekcie pełnym głosem– mówi Jarosław Fret, dyrektor Instytutu Grotowskiego i lider Teatru ZAR. – Po raz pierwszy na teatralnej scenie zaprezentujemy ormiański modalny śpiew – dodaje.
Instytut Grotowskiego i Teatr ZAR całym projektem, na który składają się: spektakl „Armine. Sister”, wystawa „Być świadkiem świadków” historycznych oraz współczesnych zdjęć i materiałów zebranych przez artystów podczas wypraw do Armenii, Izraela i Turcji, prezentowana do 4 grudnia przy ul. Świdnickiej 24, koncerty w ramach seminarium „Odzyskiwanie głosów”, przypomina o historycznych wydarzeniach – przeszłości Ormian zamieszkujących Anatolię oraz dokonanej na Ormianach planowanej eksterminacji (na początku XX wieku).
– Chcemy powiedzieć w Europie, że jesteśmy świadkami historii – tłumaczy Jarosław Fret. – Przypominamy o ludobójstwie Ormian w 1915 roku, nie chcemy mówić w ich imieniu, ale nie chcemy też milczeć o tym historycznym fakcie. O ludobójstwie opowiemy głosem sztuki – dodaje.
W spektaklu „Armine. Sister” usłyszymy więc pieśni wykonywane w językach: kurdyjskim, perskim, ormiańskim i gruzińskim.
Projekt poświęcony kulturze i historii Ormian zbiega się z dziesięcioleciem istnienia Teatru ZAR, międzynarodowego zespołu szukającego tradycji i źródeł kultury, działającego przy Instytucie Grotowskiego.
CZYTAJ
INSTYTUT GROTOWSKIEGO – LAURY DLA TEATRU ZAR

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto