Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Europejska Stolica Kultury: Dobry teatr za złotówkę

Małgorzata Matuszewska
BTW photographers Maziarz Rajter
Europejska Stolica Kultury i Wrocławski Teatr Współczesny zorganizowali świetny dwudniowy (4 i 5 czerwca) festiwal polskich dramatów. Pięć do tej pory niepublikowanych i niewystawianych sztuk zostało pokazanych we wnętrzach nie tylko Wrocławskiego Teatru Współczesnego, ale też na scenie PWST, w Instytucie Grotowskiego i w Oratorium Marianum.

Dwa dni festiwalu to było to, o co chodzi w Europejskiej Stolicy Kultury. Kultura stała się powszechnie dostępna, bo bilet na każde czytanie kosztował tylko złotówkę. Warto ją było wydać, czytania były tak wyreżyserowane, że niewiele brakowało, by stały się po prostu premierami spektakli. W ten sposób Wrocławski Teatr Współczesny realizował kolejny etap swojego projektu „Strefy Kontaktu 2016”. Lena Frankiewicz – reżyserka „Dzieci” Wojciecha Ziemilskiego – zastosowała się wiernie do podtytułu: „sztuka dla kilku aktorów i kilkorga dzieci, które jeszcze nie mówią”. Niektóre dzieci już mówiły, a wszystkie wystąpiły razem z rodzicami. Czytanie roli Mozarta w sztuce Michała Bajera „Wolfgang Amadeusz Moz” Tomasz Cyz powierzył utalentowanej studentce łódzkiej szkoły teatralnej i pianistce Marii Dębskiej, a mozartowskie arie śpiewała Agata Zubel, znakomita śpiewaczka. Judyta Berłowska przygotowała „Drzewom nie wypadają włosy” Małgorzaty Szczerbowskiej – dramat o kobietach, nadziei i oczyszczającej sile rozmowy. Dialog toczył się w Instytucie Grotowskiego, reżyserka zaangażowała m.in. Annę Kramarczyk, aktorkę Wrocławskiego Teatru Lalek, a rozmowy przy truskawkach i obok ogrodowego hamaka były świetne. W „Kunstkammer” Agnieszki Jakimiak w reżyserii Agaty Dyczko – gabinecie dawnych i dzisiejszych osobliwości – zagrali wspólnie aktorzy WTW i studenci wrocławskiej PWST. Czytania zakończył debiut dramaturgiczny prozaika Mariusz Sieniewicza w reżyserii Tomasza Szczepanka – „Bar świętej krewety”. Na Scenie Wrocławskiego Teatru Współczesnego aktorzy niczym kuchenni celebryci rozważali plusy i minusy życia w rytmie prowadzenia restauracji.

Europejska Stolica Kultury – czytań ciąg dalszy

Sceniczne, zwykle niedługie czytania to świetna forma kontaktu widza z teatrem. Od 1 do 6 grudnia we Wrocławskim Teatrze Współczesnym trwać będzie Festiwal Dramatu, obok spektakli i rozmów z ich realizatorami, teatr zamierza także zorganizować czytania. A już od 6 do 9 października, w ramach Święta Patronów projektu „Strefy Kontaktu 2016”, czytanie dramatu Tymoteusza Karpowicza przygotuje Marek Fiedor.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto