Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziesięć lat wrocławskich gimnazjów

Kinga Czernichowska
Kinga Czernichowska
Był uroczysty apel i parada pocztów sztandarowych w Rynku - to wszystko z okazji obchodów dziesięciolecia gimnazjów.

Dzisiaj w Rynku spotkało się 59 szkół. W uroczystości uczestniczyło około 16 tys. uczniów. - Każda reforma rodzi pewne wątpliwości. Dziesięciolecie istnienia gimnazjów jest dobrą okazją do podsumowań. Co by nie powiedzieć o tym projekcie, wpisał się on w polski rynek edukacyjny - mówi Krzysztof Czaja, dyrektor miejskiego wydziału edukacji.

W ramach jubileuszu w Rynku została otwarta dwutygodniowa wystawa prezentująca dorobek dziesięciu lat pracy gimnazjów wrocławskich. Ekspozycja stała się również okazją do zaprezentowania specyfiki każdej szkoły, osiągnięć, najciekawszych inicjatyw, programów i działań autorskich realizowanych przez wrocławskie gimnazja.  W Muzeum Miejskim natomiast zobaczymy sztandary wszystkich gimnazjów, które brały udział w paradzie. Obie wystawy potrwają dwa tygodnie.

- Myślę, że jubileusz dostarcza możliwości do panelowej dyskusji w kierunku rozwijania tego typu szkolnictwa. Ta uroczystość pokazuje pełną integrację szkół z naszego lokalnego środowiska. Chociaż nigdy nie jest tak, że wszystko od razu sprawdza i zapina się jak wszystkie guziki tej samej marynarki. Kontrowersje pojawiały się jeszcze przez pierwsze cztery lata - dodaje Czaja.

W Rynku spotkało się 16 tys. gimnazjalistów


- Na pewno jest wiele rzeczy do korekty. Chodzi tu m.in. o podstawę programową. Nie chcielibyśmy, żeby uczniowie na poziomie ponadgimnazjalnym cofali się do tego, co już przerabiali wcześniej. Potrzebujemy elastycznego przejścia od szkolnictwa gimnazjalnego do ponadgimnazjalnego. Moim zdaniem, kształcenie gimnazjalne ma więcej plusów aniżeli minusów - twierdzi Krzysztof Czaja.

Sami uczniowie - jak można się domyślić - szkoły nie kochają, a obchody stały się jedną z wielu okazji do zwolnienia z obowiązkowych lekcji.

- Jak najszybciej chcę skończyć gimnazjum i przejść do liceum. W przyszłości chciałabym zajmować się reklamą i PR-em. Nie mogę doczekać się studiów - mówi Irmina Bugaj z Gimnazjum nr 39.

To nie koniec obchodów. W październiku odbędzie się jeszcze Dydaktyczny Rajd Gimnazjalny, która ma posłużyć wymianie doświadczeń i prezentacji szczególnych osiągnięć szkół. Na wiosnę każde gimnazjum we własnym zakresie planuje Dzień Absolwenta.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto