Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ten człowiek to legenda. Julian Gozdowski jutro (2 marca) zostanie patronem Dolnośląskiego Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej

Alina Gierak
Alina Gierak
89 - letni Julian Gozdowski sprawił, że Dolnoślązacy pokochali bieganie na nartach a Polana Jakuszycka w Szklarskiej Porębie stała się ich mekką.
89 - letni Julian Gozdowski sprawił, że Dolnoślązacy pokochali bieganie na nartach a Polana Jakuszycka w Szklarskiej Porębie stała się ich mekką. Dariusz Gdesz
Przyjedźcie jutro (2 marca) na Polanę Jakuszycką, by oklaskiwać Juliana Godzowskigo, honorowego prezesa i komandora Biegu Piastów, a także honorowego obywatela Szklarskiej Poręby. Dolnośląskie Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej będzie od jutra nosić imię Juliana Godzowskiego. Dziękujmy panie komandorze!

Spis treści

DCS im. Juliana Gozdowskiego

Uroczystość nadania DCS imienia Juliana Gozdowskiego odbędzie się 2 marca o godzinie 15 przy głównym wejściu do ośrodka. W jej trakcie pan Julian Gozdowski otrzyma również tytuł Honorowego Obywatela Dolnego Śląska
O godzinie 16 w sali konferencyjnej DCS rozpocznie się projekcja film „Komandor” o legendzie biegów narciarskich. Film jest koprodukcją Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu i TVP Wrocław przy finansowym wsparciu samorządu województwa dolnośląskiego i TVP Historia.

Do udziału w uroczystości zaproszeni są nie tylko narciarze i zawodnicy Biegu Piastów, nie tylko mieszkańcy Szklarskiej Poręby, Jeleniej Góry i okolic. To okazja, by podziękować niezwykłemu człowiekowi, dzięki któremu Polana Jakuszycka i Bieg Piastów są słynni na całym świecie.

Julian Godzowski z Ukrainy do Sobieszowa i potem na Polanę Jakuszycką

Urodził się w 1935 roku w Czortkowie, w dawnym województwie tarnopolskim. Obecnie to Ukraina.

Była tam taka Góra Jurczyńskiego. Ogromna, gdy miałem 7 lat. A gdy wróciłem odwiedzić tereny po wojnie, to dużo mniejsza już była – wspominał pan Julian.

W każdym razie za dzieciaka chodziłem tam z kolegą, Jurkiem Maziarskim. I jak Niemcy się wycofywali spod Stalingradu, znaleźliśmy po nich narty, takie ładne, z zielonym paskiem. I myśmy się tymi nartami podzielili. Ja jeździłem na jednej, a Jurek na drugiej - opowiadał nasz bohater.

Wbrew pozorom nie były to jednak początki snowboardu, lecz Biegu Piastów niejako. Bo to właśnie na Górze Jurczyńskiego wymarzył sobie Julek ośrodek narciarski.

W 1945 roku rodzina stanęła przed wyborem - przyjęcie obywatelstwa ZSRR albo przesiedlenie. Cała rodzina głosowała i jednogłośnie wybrali to drugie.

Do Polski przyjechali w wagonie towarowym. Zamieszkali w Sobieszowie. Mały Julek ciężko chorował na zapalenie płuc. Początkowo był zwolniony z zajęć wf., lecz zawziął się i wrocławską Wyższą Szkołę Wychowania Fizycznego (obecny AWF) skończył. Płuca nie pomagały, serce też naruszone było, lecz przez egzaminy przeszedł. O wynikach, o których marzył, musiał jednak zapomnieć.

Pętałem się jednak wokół tego narciarstwa, zostałem instruktorem, trenerem, aż wreszcie kierownikiem wydziału kultury fizycznej w Jeleniej Górze. - wyliczał komandor Biegu Piastów.

Nie od razu jednak Polanę Jakuszycką zbudowano. Był najpierw Gozdowski kierownikiem sekcji narciarskiej na wrocławskiej uczelni, potem trafił do MKS-u Karkonosze Jelenia Góra.

Pierwszy Bieg Piastów wystartował w 1976 roku. Wystartowało 513 osób, głównie dzieci ze szkół, ukończyło bieg 256.

Dzięki panu Julianowi Bieg Piastów od 1995 roku należy do Europejskiej Ligi Biegów Długodystansowych Euroloppet, z kolei w czerwcu 2008 roku dostała się do elity - Światowej Ligi Biegów Długodystansowych (Worldloppet Ski Federation).

Czytaj także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ten człowiek to legenda. Julian Gozdowski jutro (2 marca) zostanie patronem Dolnośląskiego Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej - Jelenia Góra Nasze Miasto

Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto