Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy kontroler MPK może użyć siły?

Mariusz Kruczek
Mariusz Kruczek
bilet
bilet Monika Dubec
Od 1 marca gapowicze będą musieli okazać dokument tożsamości. W przypadku odmowy kontroler będzie miał prawo do zatrzymania pasażera bez biletu.

Znowelizowana ustawa o transporcie zbiorowym upoważnia kontrolerów do zażądania okazania dokumentu tożsamości od pasażera jadącego na gapę. "Do czasu przybycia policji podróżny musi pozostać w miejscu przeprowadzania kontroli albo w innym miejscu wskazanym przez kontrolera" - głosi nowelizacja.

Ułatwienie dla kontrolerów

Wrocławskie MPK jest zadowolone ze zmian w prawie.

- To prawo jest jednoznaczne. Jeżeli ktoś nie okaże dokumentu tożsamości, będzie to wykroczenie, za które grozi kara grzywny od 50 do 500 zł. Dotychczas mieliśmy z tym problem - mówi Janusz Krzeszowski z wrocławskiego MPK.

Krzeszowski zauważa, że w pracy kontrolerów często dochodziło do sytuacji, w których np. pasażer bez biletu nie chciał okazać dokumentu tożsamości.

- Wtedy kontroler miał związane ręce. Próba zatrzymania gapowicza mogła się skończyć oskarżeniem o naruszenie wolności osobistej. W świetle nowych przepisów można np. zamknąć drzwi autobusu i czekać na przyjazd policji - wyjaśnia Krzeszowski.

Co oznacza "ujęcie"?

Przepisy mówią o "ujęciu" nieuczciwego pasażera przez kontrolera. Co to znaczy?

- Instytucja "ujęcia" funkcjonuje w obecnie obowiązujących przepisach. Każdy może zatrzymać osobę na gorącym uczynku przy popełnianiu przestępstwa czy wykroczenia, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości - wyjaśnia Mikołaj Karpiński z Ministerstwa Infrastruktury.

Według nowelizacji ustawy gapowicz, który nie będzie chciał przedstawić dokumentu tożsamości, może być zatrzymany czy wyprowadzony z pojazdu. Dodatkowo kontroler może zabronić opuszczania autobusu czy tramwaju. Nie ma mowy o użyciu siły wobec osób, które nie będą chciały dostosować się do zaleceń kontrolera. Jedyną taką ewentualnością jest obrona własna.

Przedstawiciele MPK zapewniają, że wrocławscy nie będą nadużywać swoich praw i stosować je tylko do najbardziej uciążliwych pasażerów.

Jak wrocławianie oceniają nowe przepisy?

- Jeżeli ktoś jeździ uczciwie, nie musi się niczego obawiać - mówi Agata Stanisławek z Wrocławia. - Może to będzie skuteczna metoda egzekucji opłat za przejazd transportem zbiorowym - zauważa.

Ustawa o prawie przewozowym, która wchodzi w życie z dniem pierwszego marca 2011 roku mówi:

Art. 33a.
7. Przewoźnik lub organizator publicznego transportu zbiorowego albo osoba przez niego upoważniona ma prawo:
- w razie odmowy zapłacenia należności - żądać okazania dokumentu umożliwiającego stwierdzenie tożsamości podróżnego,
- w razie niezapłacenia należności i nieokazania dokumentu - ująć podróżnego i niezwłocznie oddać go w ręce Policji lub innych organów porządkowych, które mają zgodnie z przepisami prawo zatrzymania podróżnego i podjęcia czynności zmierzających do ustalenia jego tożsamości,

8. W przypadku, o którym mowa w ust. 7 pkt 2, do czasu przybycia funkcjonariusza Policji lub innych organów porządkowych, podróżny obowiązany jest pozostać w miejscu przeprowadzania kontroli albo w innym miejscu wskazanym przez przewoźnika lub organizatora publicznego transportu zbiorowego albo osobę przez niego upoważnioną.

Art. 87a. Podróżny, który w czasie kontroli dokumentów przewozu osób lub bagażu, mimo braku odpowiedniego dokumentu przewozu, odmawia zapłacenia należności i okazania dokumentu, umożliwiającego stwierdzenie jego tożsamości, podlega karze grzywny.

Art. 87b. Podróżny, który w czasie kontroli dokumentów przewozu osób lub bagażu nie pozostał w miejscu przeprowadzania kontroli albo w innym miejscu wskazanym przez przewoźnika lub organizatora publicznego transportu zbiorowego albo osobę przez niego upoważnioną do czasu przybycia funkcjonariusza Policji lub innych organów porządkowych, podlega karze grzywny.

Art. 87c. Orzekanie w sprawach określonych w art. 87a i 87b następuje w trybie Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.

Czytaj też:

Ferie 2011 we Wrocławiu Zmień swoje drogowe miasto Photo Day - serwis
Kąpieliska i baseny we WrocławiuRozkład jazdy MPK WrocławDzieje się we Wrocławiu
od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto