Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zoo Wrocław zwierzęta. Najpiękniejsza kaczka świata

Dawid Dorda
Mandarynkę (Aix galericulata) łatwo hoduje się w niewoli.  Gdy dostanie budkę lęgową, najprawdopodobniej  doczeka się potomstwa
Mandarynkę (Aix galericulata) łatwo hoduje się w niewoli. Gdy dostanie budkę lęgową, najprawdopodobniej doczeka się potomstwa Fot. archiwum zoo
Zoo Wrocław zwierzęta. Samca azjatyckiej mandarynki matka natura pięknie ubarwiła. Młode wykluwają się w dziupli i skaczą z pięciu metrów do wody.

Jest jedną z najpiękniejszych, jeśli nie najpiękniejszą kaczką. Kaczor w upierzeniu godowym jest nie do pomylenia z żadnym innym gatunkiem. Ojczyzną mandarynki jest wschodnia Azja (południowo-wschodnie Chiny, południowo-wschodnia Rosja i Japonia), niemniej dzisiaj można tę urokliwą kaczkę zobaczyć niemal na całym świecie bądź to w ogrodach zoologicznych, prywatnych kolekcjach lub też uciekinierów żyjących na wolności.

Samiec w szacie godowej ma czerwony dziób, ciemny czub opadający na kark, szeroką, białą brew i pomarańczowe pióra na szyi. Pierś z fioletowym połyskiem, boki ciała w kolorze ochry, grzbiet ciemny, spód ciała biały. Bardzo charakterystyczne są dwa pomarańczowe żagielki, wyrastające na skrzydłach.

Samica jest generalnie szarobrązowa, z białymi plamami na piersi i bokach tułowia. Biała jest też nasada dzioba, gardło i obrączka wokół oka. Samiec w szacie spoczynkowej, którą przybiera po pierzeniu, w maju bądź na przełomie maja i czerwca, jest podobny do samicy, choć zwykle nieco ciemniejszy, ma bardziej czerwonawy dziób. Swoje piękne upierzenie kaczory odzyskują mniej więcej w okresie od września do października.

ZOBACZ WIĘCEJ ZWIERZAKÓW Z WROCŁAWSKIEGO ZOO W NASZYM SERWISIE SPECJALNYM

Mandarynka w środowisku naturalnym preferuje spokojnie płynące rzeki lub jeziora otoczone starymi drzewostanami, ze względu na ciekawy, jak na kaczkę, sposób gniazdowania. Samica nie składa jaj w trzcinach czy wysokiej trawie, ale w dziupli i to czasem na sporej wysokości. W zniesieniu jest przeciętnie od 8 do 15 jaj, które samica zaczyna wysiadywać dopiero po zniesieniu ostatniego, aby zsynchronizować wylęg piskląt. Wysiadywanie trwa od 28 do 30 dni. Pisklęta zwykle pozostają z matką w dziupli przez dobę, po czym, podążając za matką, wyskakują z dziupli.

Bywa, że spadają z wysokości 5 i więcej metrów, ale nie dzieje się im krzywda i kiedy już wszystkie opuszczą gniazdo, maszerują za matką do najbliższego zbiornika wodnego, który zapewni im względne bezpieczeństwo.

Autor jest opiekunem ptaków w ptaszarni wrocławskiego zoo

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto