Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żółtopuzik. Nie ma nóg, ale porusza się zwinnie

WSK
Zółtopuzik. W naszym zoo żyje w terrarium, na piętrze obok motylarni
Zółtopuzik. W naszym zoo żyje w terrarium, na piętrze obok motylarni wikimedia
Patrząc na żółtopuzika, możemy domniemywać, że jest to wąż. Takie myślenie jest jednak błędne, bo żółtopuzik jest największą europejską jaszczurką. Nie ma nóg, ale mimo to porusza się zwinnie. O gadzie opowiada Marek Pastuszek, kierownik terrarium wrocławskiego zoo.

Żółtopuzik mierzy od 120 cm do 140 cm. Jego kształt jest podobny do węża, ale jest on jaszczurką należącą do rodziny padalcowatych.

Żółtopuzik: Uwaga na zęby!

Brak mu odnóży, a jedynie z obu boków szczeliny kloakalnej ma parzyste wyrostki będące pozostałością tylnych kończyn. Blisko 2/3 jego długości stanowi ogon. Rzadko ulega on odrzuceniu i słabo się regeneruje. Głowa jest słabo wyodrębniona z tułowia i pokryta regularnie i symetrycznie ułożonymi tarczkami. Na głowie znajdują się też małe otwory uszne. Żółtopuzik ma szczęki wyposażone w masywne i gęsto osadzone zęby.

Dorosłe żółtopuziki mają grzbiet ciała ubarwiony od koloru żółtego do ciemnobrązowego. Głowa jest najczęściej jaśniejsza od reszty ciała - ma kolor jasnożółty. Spód ciała jest znacznie jaśniejszy.

Gdzie można spotkać żółtopuzika

Zasięg występowania żółtopuzików obejmuje wschodnie wybrzeże Adriatyku, Półwysep Bałkański i wybrzeże Morza Czarnego. Spotykane są też w Azji Mniejszej i niektórych rejonach Półwyspu Arabskiego. Najlepiej czują się na terenach nizinnych, obficie porośniętych trawą, niskimi zaroślami i krzewami. Lubią stanowiska ciepłe i suche. Często spotykane są w pobliżu stosów kamieni, pod którymi, zaniepokojone, chętnie się ukrywają. Prowadzą naziemny, ściśle lądowy tryb życia. Poruszają się dość szybko i zwinnie.

Dorosły żółtopuzik prowadzi dzienny tryb życia, a młody jest aktywny o zmierzchu. Zaniepokojone, wyrzucają cuchnącą zawartość otworu kloakalnego lub pospiesznie się oddalają.

Żółtopuzik najczęściej je owady, pajęczaki, mięczaki, ptasie jaja, ale potrafi też upolować jaszczurkę, węża czy gryzonia.

ZOBACZ TEŻ: Żółtopuzik i inni. Jakie zwierzaki mieszkają we wrocławskim zoo? Zobacz NASZ SERWIS SPECJALNY!

Okres godowy żółtopuzika występuje u nich tuż po przebudzeniu ze snu zimowego - od marca do maja. Samice składają w czerwcu od 6 do 12 jaj o długości 35-39 mm. Po trwającej ok. 45 dni inkubacji rodzą się maluchy o charakterystycznym wzorze na głowie i grzbiecie utworzonym z poprzecznych i ukośnych ciemnych plamek i prąż-ków. Całkowita długość wyklutego młodego żółtopuzika wynosi 10-20 cm. W warunkach zoo żółtopuzik żyje ponad 27 lat.

W naszym zoo mamy trzy żółtopuziki. Żyją one u nas w terrarium, na piętrze obok motylarni.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto