Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zoo Wrocław zwierzęta: Żuraw mandżurski

Dawid Dorda
W naszym zoo mamy parę żurawi mandżurskich, która zamieszkała na nowym wybiegu między ptaszarnią, słoniarnią a wybiegiem wydr
W naszym zoo mamy parę żurawi mandżurskich, która zamieszkała na nowym wybiegu między ptaszarnią, słoniarnią a wybiegiem wydr ZOO Wrocław
Zoo Wrocław zwierzęta. Żuraw mandżurski. Zmienia lotki dwa razy do roku. Wtedy staje się niezdolny do lotu. Tak się podoba, że jest emblematem Japońskich Linii Lotniczych.

Żuraw mandżurski zamieszkuje tereny południowo-wschodniej Rosji i północno-wschodnich Chin, w Korei pojawia się na zimowiskach, populacja osiadła występuje na wschodnim Hokkaido (północna Japonia). Upierzenie dorosłych ptaków jest białe, z czarną szyją i głową oraz lotkami drugiego i trzeciego rzędu. Od oka, po obu stronach głowy biegną białe pasy, łączące się na ciemieniu w jeden, biegnący dalej na szyję. Wierzch głowy pokrywa naga, czerwona skóra.

Żuraw mandżurski spośród wszystkich żurawi jest najbardziej związany z wodą i preferuje najgłębsze zbiorniki (jak na żurawie oczywiście). Ważną część jego diety stanowią ryby.

Ptaki te pierzą się raz do roku, a lotki zmieniają raz na dwa lata, gubiąc wszystkie jednocześnie i stając się przez to na pewien okres niezdolne do lotu. Mimo słabszych lotek, niemal dwuipółmetrowa rozpiętość skrzydeł tych ptaków jest imponująca, zwłaszcza, jeżeli można oglądać je podczas złożonego tańca godowego tych ptaków. Rytuały te były inspiracją dla wielu tradycyjnych tańców w krajach wschodniej Azji.W feudalnej Japonii żurawie mandżurskie były chronione prawnie, jednak skończyło się to wraz z upadkiem systemu feudalnego w tym kraju.

Żuraw mandżurski w państwach Orientu jest symbolem szczęścia, dobrobytu, zdrowia, wierności, długiego życia, a nawet nieśmiertelności. Ptak ten pojawia się w malarstwie japońskim już w V wieku i do dziś jest częstym tematem dzieł sztuki tego kraju.

ZOBACZ TEŻ INNE ZWIERZĘTA Z WROCŁAWSKIEGO ZOO (KLIKNIJ)

Ptaki te są na ogół dobrymi i troskliwymi rodzicami. Zniesienie składa się zwykle z dwóch jak składanych przez samicę w odstępie 2-4 dniowym, z których po 29-34 dniach wykluwają się pisklęta pokryte brązowym puchem.
Młode ptaki uzyskując swoje pierwsze pióra jaśnieją przybierając odcień określany jako cynamonowy, upierzenie dorosłe zaś uzyskują w wieku dwóch lat.

autor jest opiekunem ptaków w ptaszarni wrocławskiego zoo

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto