Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zoo Wrocław zwierzęta: Jaszczurka z końca świata

Magda Fabiszewska-Jerzmańska
Zoo Wrocław zwierzęta. Wygląda jak miniatura krokodyla. Odnalazłaby się na scenie, bo świetnie potrafi udwać martwą. Używa głosu, troskliwie opiekuje się potomstwem i nie uważa go za...posiłek. Brawo!

Zasięg występowania scynka krokodylowego Tribolonotus gracilis ogranicza się do Nowej Gwinei, gdzie jest gatunkiem endemicznym. Na obszarach występowania najczęściej był obserwowany w środowisku wilgotnym, sąsiadującym z wodą. Osiąga 19-20 cm długości. Osobniki dorosłe mają ciemny, intensywny brązowografitowy kolor i charakterystyczne pomarańczowe obwódki dookoła oczu, których pozbawione są młode osobniki. Spód ciała i podstawy kończyn są jaśniejsze, kremowopoma-rańczowe. Dojrzałość płciową osiągają w trzecim roku życia, o czym może świadczyć pojawiająca się pomarańczowa plamka na podgardlu. Samce są zazwyczaj większe od samic i charakteryzują się obecnością wzniesionych łusek na tylnych kończynach, a także szerszymi łuskami na stronie brzusznej w okolicy kloaki.

POCZYTAJ TEŻ O INNYCH ZWIERZAKACH Z WROCŁAWSKIEGO ZOO (KLIKNIJ)

Potrafią dobrze kopać i doskonale pływać. Ich dietę stanowią głównie bezkręgowce, dorosłe osobniki żywią się również młodymi gryzoniami. Nasze osobniki najbardziej lubią różne gatunki świerszczy, a także ślimaki z rodzaju Achatina. Scynki te są jajorodne, samica jednorazowo składa od 1-4 jaj w około 5-tygodniowych odstępach. Po okresie inkubacji jaj klują się młode, które stosunkowo różnią się od osobnika dorosłego. Są ciemne, prawie czarne, nie mają pomarańczowych obwódek dookoła oczu.

Wraz z wiekiem młode upodobniają się do rodziców. Scynki krokodylowe, podobnie jak gekony, potrafią woka-lizować, wydając dźwięki brzmiące jak ,,tribs'', ,,tribbies'' - stąd właśnie pochodzi ich nazwa łacińska. W razie zagrożenia doskonale udają, że są martwe. Potrafią to robić tak perfekcyjnie, że często można im w to uwierzyć. Wykazują opiekę w stosunku do jaj i swoich młodych, dlatego też kiedy samica złoży jaja, można je spokojnie pozostawić pod opieką rodziców. A rzadko wśród jaszczurek zdarza się, że świeżo wyklute młode nie jest postrzegane jako posiłek.

autorka jest opiekunem zwierząt w terrarium wrocławskiego zoo

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto